DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Sądy administracyjne po stronie rodziców

Sądy administracyjne po stronie rodziców
Fot. T. Adamowicz/Gazeta Polska/Forum
#DZIECI    #ŻŁOBKI    #WARSZAWA    #ŚWIDNICA    #OPŁATY    #GMINA    #NSA    #OTWOCK

Wejście w życie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, spowodowało konieczność podjęcia nowych uchwał określających wysokość opłat za korzystanie ze żłobka. W wielu przypadkach władze samorządowe wykorzystały ten moment do wprowadzenia radykalnych podwyżek. Sztandarowym przykładem może być Warszawa, ale problem ten nie ominął również mniejszych miast, takich jak Otwock czy Świdnica.

 

W wielu gminach mieszkańcy nie zgadzając się z nowymi rozwiązaniami sięgnęli po takie środki jak skarga do sądu administracyjnego. Jako jedni z pierwszych ścieżkę tą wykorzystali rodzice w Warszawie. Najlepszym dowodem potwierdzającym, że to oni, a nie prezydent Gronkiewicz-Waltz mieli rację, jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 grudnia 2012 roku (sygn. akt. II OSK 1774/12). W orzeczeniu tym czytamy m.in.: „(…) Wysokość opłaty ustalonej na podstawie art. 58 ust. 1 ustawy żłobkowej powinna zatem odzwierciedlać rzeczywiste koszty związane z pobytem dziecka w żłobku. Z powyższego wynika, że przyjęcie kwoty stanowiącej opłatę w formie swoistego ryczałtu narusza konstrukcję i cel przepisu kompetencyjnego ergo nie odpowiada zasadzie ekwiwalentności”. W ten sposób NSA potwierdził stanowisko rodziców, iż powinni oni płacić za usługi, które rzeczywiście otrzymały ich dzieci. Nie ma mowy o ustalaniu sztywnej, jednakowej stawki dla wszystkich.

 

Wyrok ten ma ogromne znaczenie dla rodziców dzieci, korzystających ze żłobków w innych gminach. Doskonałym tego przykładem jest Otwock, gdzie wniosek do Wojewody Mazowieckiego o stwierdzenie nieważności przepisów wprowadzających podwyżkę opłaty z 200 do 470 złotych, złożył radny Dariusz Kołodziejczyk.

 

Kwestionowanych przepisów początkowo nie zakwestionował nadzór wojewody, jednakże po ogłoszeniu wskazanego powyżej wyroku NSA sytuacja uległa zmianie. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski w styczniu br. sam złożył skargę do sądu administracyjnego wnosząc o stwierdzenie nieważności przepisów wprowadzających podwyżkę za korzystanie ze żłobka.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w czerwcu orzekł nieważność uchwał wprowadzających podwyżki łącznie aż o 270 złotych. Stwierdził też nieważność zapisu, który mówił, że rodzic nie może ubiegać się o zwrot pieniędzy w przypadku nieobecności dziecka z powodu choroby.

 

Niestety, władze miasta Otwocka, zamiast dostosować się do wyroku i uchwalić przepisy zgodne z prawem, ustalające opłatę na rozsądnym poziomie, postanowiły odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wydaje się, iż spowoduje to tylko odsunięcie sprawy w czasie, zaś rodzice będą mogli żądać zwrotu opłat z odsetkami za jeszcze dłuższy okres. Najwidoczniej miasta Zbigniew Szczepaniak nie wyciągnął wniosków z działań władz Warszawy w tej materii, które zakończyły się porażką.

 

Pocieszające w całej sytuacji jest to, iż sądy administracyjne rozpatrując sprawy podwyżek za korzystanie ze żłobka, stają po stronie rodziców. Co więcej przytoczony powyżej wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego umacnia pozycję rodziców.

 

Tomasz Rogowski

 

 


DATA: 2013-11-04 15:26
AUTOR: TOMASZ ROGOWSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

swego czasu we Wrocławiu było prywatne przedszkole, do którego rodzice z dziećmi "walili" przez okna; nikt nie wyciągał ręki po dotacje, nikt nie kwestionował wysokości opłat - przedszkole wyceniło swoje usługi na tyle i tyle, a rodzice je przyjęli (powtarzam - przedszkole prywatne) - najzwyczajniej zadziałało prawo popytu i podaży; ale państwowcom to przeszkadzało i znaleźli haczyk - okazało się, że pomieszczenia są za niskie bo mają 2,5 m wysokości (dzieci w przedszkolu nie przekraczają chyba metra?!), a powinny wg przepisów mieć 3,0 m (przedszkole było urządzone w budynku jednorodzinnym), ubikacja była tylko na parterze - nikomu z użytkowników to nie przeszkadzało - opiekunom i dzieciom, a także rodzicom; i przedszkole zamknięto; dlatego wiadomość, że sąd administracyjny stanął po stronie rodziców jest tytułem na wyrost, a cała historia jest w sumie smutna, bo nie o to w tym chodzi; dla otrzeźwienia - sądy rodzinne odbierają dzieci rodzicom pod byle powodem ...
ponad 6 lat temu / jaro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.