DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Sądowy pat. Pomysłom Gowina sprzeciwia się PSL

Sądowy pat. Pomysłom Gowina sprzeciwia się PSL
fot.Wojciech Barczynski / FORUM

Projekt Jarosława Gowina  przekształcenia niewielkich sądów w wydziały zamiejscowe napotkał na ostry sprzeciw kolacyjnego PSL. Spór ten przeniósł się na posiedzenie rządu, na którym doszło do ostrego starcia między ministrem sprawiedliwości, a premierem Waldemarem Pawlakiem.


Dla ludowców sprawa ta to kwestia wiarygodności w oczach elektoratu. Likwidacją objęte mają być sądy w małych miastach, których mieszkańcy są tradycyjnym elektoratem PSL. Dla Gowina to druga, po otwarciu zawodów, sztandarowa reforma.

 

Premier Donald Tusk miał przyznać na posiedzeniu, że jest problem ze sprawą likwidacji sądów i trzeba szczegółowo się jej przyjrzeć. - Korzenie i elektorat PSL to wsie i małe miasteczka, dlatego ludowcy poczuwają się w tej sprawie do aktywności - tłumaczy Jacek Żalek, poseł PO. - Dla zwykłych ludzi reforma nic nie zmieni. Ucierpi jedynie prestiż i ambicja lokalnych władz i w ich interesie występuje PSL - uważa poseł PO.

 

Ludowcy podejmują różnorodne działania mające zablokować działania Gowina. Zaapelowali do samorządów o protest przeciw reformie oraz złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego - ich zdaniem minister nie może reorganizować sądów za pomocą rozporządzenia.  Premier Pawlak poruszył temat na posiedzeniu rządu, a na 4 lipca PSL zaprasza do Sejmu samorządowców z wszystkich powiatów, których dotknie reorganizacja.

 

Stowarzyszenie „Amici Curiae” z poparciem ludowców, zamierza zorganizować wielką akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który przewiduje m. in. istnienie sądów w dotychczasowym kształcie i zastrzega dla Sejmu decyzje o ich reorganizacji.

 

- Uważamy, że minister Gowin powinien wstrzymać się z podpisaniem rozporządzenia do czasu orzeczenia Trybunału - mówi „Rzeczpospolitej" rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. - Nie widzę powodu, żeby czekać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego – ripostuje Gowin. - Na zdrowy rozum, gdybym podjął decyzję o utworzeniu 80 sądów, czy ktokolwiek uważałby, że to jest sprzeczne z konstytucją? - pytał retorycznie minister sprawiedliwości.

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

luk


DATA: 2012-06-21 11:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.