DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Sąd zakazał działalności Bractwu Muzułmańskiemu

Sąd zakazał działalności Bractwu Muzułmańskiemu
fot.ASMAA WAGUIH/REUTERS

W poniedziałek egipski sąd zabronił Bractwu Muzułmańskiemu prowadzenia działalności i nakazał konfiskatę środków zgromadzonych przez tę organizację. Surowy wyrok zmierzający do zdławienia radykalnego ruchu islamskiego – zdaniem sędziego – wydany został ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom.

 

Sprawa przeciwko byłemu prezydentowi Mohammedowi Mursiemu i Bractwu Muzułmańskiemu została wniesiona przez adwokata z lewicowej partii Tagammu. Amerykański portal Newsmax napisał, że nie stwierdzono, aby działał on z inicjatywy rządu wspieranego przez armię.

 

Sędzia Mohammed al- Sayed postanowił „zakazać działalności Bractwu Muzułmańskiemu jako organizacji pozarządowej oraz wszelkiej aktywności każdej innej organizacji powiązanej z Bractwem”.

 

Sędzia ogłosił również konfiskatę majątku Bractwa na rzecz rządu, który będzie zarządzać teraz zamrożonymi wcześniej aktywami.

 

Bractwo w podziemiu?

 

W orzeczeniu nie wspomniano wprost o politycznym skrzydle Bractwa tj. Partii Wolności i Sprawiedliwości. Mimo to rzecznik partii, Hamza Zawbaa zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie się odwoływać od wyroku. Stwierdził, że orzeczenie w sprawie Bractwa „oznacza powrót do państwa policyjnego, jak za czasów Mubaraka”.

 

Zdaniem ekspertów wyrok ponownie zmusi Bractwo do zejścia do podziemia, zwłaszcza, że nie cieszy się ono już tak dużym poparciem społecznym, jak na początku tzw. Arabskiej Wiosny.

 

Eksperci podkreślają, że w dużej mierze reakcja Bractwa na wyrok będzie zależała od indywidualnych członków, ponieważ szersza struktura organizacji przestała funkcjonować.

 

Wściekłość młodych

 

Mohamed Ali, jeden z członków Bractwa przekonuje, iż mimo wyroku jego organizacja „nadal będzie kontynuować pokojowy opór wobec zamachu wojskowego”.

 

Młodzi członkowie Bractwa Muzułmańskiego są rozwścieczeni decyzją sądu. Obrońcy praw człowieka obawiają się, iż Bractwo nadal będzie stosować przemoc, schodząc do podziemia. W końcu istnieje ono – mimo zakazu działalności – od 85 lat.

 

Bractwo Muzułmańskie wyszło z cienia, aby wygrać wybory parlamentarne i prezydenckie po obaleniu prezydenta Hosniego Mubaraka. Po objęciu władzy wywodzący się z Bractwa prezydent Mohammed Mursi przyznał sobie wyjątkowe uprawnienia i wprowadził zmiany zmierzające do islamizacji kraju.

 

Wielu Egipcjan rozczarowanych rządami Bractwa wyszło na ulice. Do akcji włączyło się wojsko. Doszło do konfrontacji wojska z członkami Bractwa brutalnie atakującymi przeciwników prezydenta Mursiego. Armia aresztowała prominentnych przywódców Bractwa, destabilizując jego strukturę.

 

 

Źródło: Newsmax.com, AS. 


DATA: 2013-09-24 14:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nareszcie!Egipt pod rzadami Mubaraka jaki był wiadomo ale ludzie nauczyli sie żyć w jako takiej wolnosci,turyści,zarobki,otwarcie na świat.Kulawe to było ale jednak.Egipt był muzułmanski ale wizja nawiedzonych szalenców nawet im samym nie bardzo odpowaiada.
ponad 6 lat temu / j.ie
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.