DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Sąd wydał wyrok. Bezwzględne więzienie dla sprawców napaści na księdza ze Szczecina

Sąd wydał wyrok. Bezwzględne więzienie dla sprawców napaści na księdza ze Szczecina
fot. tvp.info

Sąd Okręgowy w Szczecinie zdecydował się skazać na bezwzględne więzienie dwóch mężczyzn, którzy w lipcu 2019 roku zaatakowali ks. Aleksandra Ziejewskiego ze Szczecina. Napastnicy pobili kapłana i uciekli z miejsca zdarzenia, ale niewiele później zostali ujęci przez policję.

 

Do zdarzenia doszło w lipcu ubiegłego roku, gdy trzech mężczyzn wtargnęło do zakrystii jednego ze szczecińskich kościołów. Napastnicy brutalnie uderzyli proboszcza parafii ks. Aleksandra Ziejewskiego oraz pracownika kościelnego. Zaatakowali również zakrystiankę. „Oni byli w jakiejś diabelskiej furii” – mówił chwilę po zdarzeniu zaatakowany kapłan. Sprawcy ataku zbiegli z kościoła, ale niespełna 1,5 h później zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy policji.

 

Po blisko rocznym procesie, dwóch z nich zostało uznanych przez Sąd Okręgowy za winnych zarzucanych im czynów. Sąd na wniosek Prokuratury skazał jednego z napastników na karę 1 roku i 6 miesięcy bezwzględnego więzienia. Drugi ze sprawców spędzi w więzieniu 10 miesięcy. Trzeci mężczyzna biorący udział w zajściu, został uniewinniony.

 

Portal TVP Info podaje, że skazany za przestępstwo przeciwko zdrowiu, zostanie także obciążony finansowo. Będzie musiał wypłacić poszkodowanym zadośćuczynienie w wysokości 3 tys. zł, 5 tys. zł oraz 8 tys. zł. Śledczy ustalili, że napastnik nie tylko zaatakował fizycznie proboszcza szczecińskiej parafii, ale także groził mu pozbawieniem życia. W toku śledztwa ustalono również motywy sprawców. Zdaniem sądu, mężczyznami kierowała chęć zysku poprzez kradzież cennych przedmiotów (w tym szat liturgicznych).

 

Dwóch stało wewnątrz (…) jeden stojący, a drugi, że się niby modli. Ja mówię, proszę Pana, to nie jest miejsce na modlitwę, to jest zakrystia, zaplecze, proszę wyjść. On wtedy się rozsierdził, rzucił się na mnie – relacjonował tuż po zdarzeniu w lipcu 2019 ks. Aleksander Ziejewski. – Uderzył mnie kilka razy, ja się zachwiałem, byłem cały zakrwawiony – kontynuował.

 

Zaatakowany ksiądz stwierdził, że jeden z napastników, który go uderzył, miał coś w ręku. – Gdyby mnie trafił, to pewnie by zabił. Oni byli w jakiejś diabelskiej furii. Bluzgali, nie będę tego powtarzał. Kościelny próbował mnie zasłonić, też go uderzyli i ma szwy. Popychali panią zakrystiankę – tłumaczył proboszcz parafii.

 

 

Źródło: TVP Info, PCh24.pl

WMa

 


DATA: 2020-05-28 18:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zbyt niskie kary
1 miesiąc temu / Kinga
 
@arek: Nie chodzi o to, że musi trwać rok, tylko o to, żeby wydać wyrok w ODPOWIEDNIM czasie, czyli... przed wyborami, zeby przypodobać się wyborcom. Przypuszczam, że gdyby nie wybory, to sprawa ciągnęłaby się jeszcze długo, długo...
1 miesiąc temu / Karol
 
Nareszcie jakiś normalny wyrok dla bandytów. Nie rozumiem dlaczego tak prosta sprawa w polskim sądzie musi trwać rok.
1 miesiąc temu / arek
 
Kara zbyt niska. Powinna być od 3 lat wzwyż oraz pokazana twarz przestępcy
1 miesiąc temu / teofil
 
Powinna być jeszcze publiczna chłosta
1 miesiąc temu / Kkk
 
Dobrze, że jest kara dla tych Bandytów. Szkoda., że taka niska.
1 miesiąc temu / alo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.