DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Sąd po stronie sumienia. Licealistka protestująca przeciw „Golgota Picnic” nie zostanie ukarana

Sąd po stronie sumienia. Licealistka protestująca przeciw „Golgota Picnic” nie zostanie ukarana
Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Zgodnie z decyzją gdańskiego sądu Maria Kołakowska, licealistka protestująca przeciwko obrazoburczemu przedstawieniu „Golgota Picnic”, nie zostanie ukarana za swoje postępowanie. Sędzia Marzena Albrecht przychyliła się do opinii nastolatki oraz jej obrony i wzięła pod uwagę motywacje religijne stojące za jej działaniem.

 

Maria Kołakowska protestowała w ubiegłym roku przeciwko skandalicznemu spektaklowi „Golgota Picnic”. Próbując uniemożliwić odczytanie scenariusza rozpyliła w świetlicy lewackiej „Krytyki Politycznej” aerozol mający nieprzyjemną woń. Za swoją postawę w obronie wiary i moralności publicznej trafiła przed sąd. Wyrokiem niższej instancji nastolatka została skazana na karę miesiąca ograniczenia wolności i 20 godzin prac społecznych. Decyzja nie była jednak prawomocna.

 

- Kierowałam się swoją wiarą i broniłam wartości, które są ważne dla Polaków - mówiła po majowym wyroku Maria Kołakowska. Wtedy też sąd uznał, że zachowanie Kołakowskiej nie może być usprawiedliwione prezentowanym przez nią systemem wartości.

 

- Sąd okręgowy odstąpił od wymierzenia kary, mając na uwadze przede wszystkim motywy i pobudki działania obwinionej, której zamiarem było przerwanie odczytywania scenariusza – który w jej ocenie oraz innych przeciwników wydarzenia – zawierał treści wulgarne, pornograficzne i naruszał uczucia religijne – uzasadniła swoją decyzję Marzena Albrecht, sędzia rozpatrująca sprawę Kołakowskiej.

 

- Słuchając tego wyroku, miało się wrażenie, że sąd rozumie tę motywację i jakby przyznaje prawo do tego, żeby takie motywacje pchały do protestów - powiedziała pani Anna Kołakowska, mama pani Marii.

 

Źródło: PCh24.pl / naszdziennik.pl

MWł

DATA: 2015-10-10 17:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trooper, zwróć uwagę że chodzi mi o akcję szerzenia nienawiści i oszczerstw OGŁOSZONĄ PUBLICZNIE, a jednocześnie o taką akcję na którą wstęp ma nie tylko grono zaproszonych przez oszczercę, ale każdy. Takie założenia odpowiadają opisanej w artykule sytuacji p. Kołakowskiej, prawda? Czyli, nawiązując do Twojego przykładu z sąsiadem, dowiedziałbyś się o planowanych oszczerczych zniesławieniach i sąsiad pozwoliłby Ci wejść na teren swej posesji byś wysłuchał tych oszczerstw. Moim zdaniem taka sytuacja (publicznie zapowiedziane i wygłoszone oszczerstwa na prywatnym terenie) w państwie prawa powinna być ścigana i karana przez prawo, no a w państwie bezprawia (np. w obecnej PeOlsce) sytuacja taka powinna być karana samosądem, co właśnie uczyniła p. Kołakowska, a rozsądna sędzina w pewnym sensie przyznała jej rację że miała prawo do takiego samosądu.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Smutne jest to, że nie było żadnych oficjalnych protestów hierarchów, którzy powinni to czynić niejako z urzędu.
ponad 4 lata temu / teodor
 
@ Rozczarowany Bardzo dobre porównanie. Niestety ale nie mogę zrobić nic jeżeli np. mojego ojca obrażanoby na urodzinach u sąsiada w jego domu. Niestety ale sąsiad może sobie mówić u siebie co chce, a ja mu ust nie zaknebluje. Oczywiście, że nie podobałoby mi się, że na urodzinach u sąsiada obrażają mojego ojca. Czy w związku z tym miałbym wejść tam na urodziny do sąsiada i rozpylić gaz o nieprzyjemnej woni? Niestety ale sąsiad u siebie w swoim gronie zawsze może mówić co chce. Co innego jeżeli robiłby to w sposób publiczny wynajmując np. sale w klubie i spraszając całe miasto. Wtedy mógłby zostać posądzony o zniesławienie. A jeżeli mówi obraźliwe rzeczy o moim ojcu w swoim domu to nie mogę go posądzić o zniesławienie, mimo że to co robi sąsiad bardzo, by mi się nie podobało. Oczywiście, że wymieniona niżej zasada nie usprawiedliwia szargania czyjejś godności ale czy w związku z tym mamy prawo szargać czyjąś prywatną strefę?
ponad 4 lata temu / trooper
 
Trooper, skoro była to powszechnie rozgłoszona akcja szerzenia nienawiści, to jakie ma znaczenie że ktoś ją robi na swoim terenie? Gdyby Twój wróg rozgłosił publicznie, tak że byś się o tym dowiedział, że zamierza na swoim terenie prezentować szerokiemu gronu ludzi spreparowane obraźliwe treści wobec osoby którą kochasz -byłoby Ci to obojętne? Nie protestowałbyś? Uważasz że zasada "wolnoć Tomku w swoim domku" usprawiedliwia szarganie czyjejś godności i szerzenie nienawiści?
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
@DNA Nie popieram tego co robiła Krytyka Polityczna ale uważam, że skoro PRYWATNA gazeta, jest w swoim PRYWATNYM BIURZE to może tam robić co chce na zasadzie "Wolnoć Tomku w swoim domku". Inaczej, by wyglądała sytuacja gdyby to było robione w publicznym teatrze, domu kultury czy innym publicznym miejscu
ponad 4 lata temu / trooper
 
[email protected] Naucz się zadawania logicznych pytań i nie zadawaj takich na które znasz odpowiedź, bo się kompromitujesz chłopcze.
ponad 4 lata temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.