25 czerwca 2019

Sąd Opiekuńczy za aborcją dziecka chorej psychicznie kobiety. Sąd Apelacyjny przeciwny

(Źródło: pacjent.ordoiuris.pl)

Brytyjski Sąd Opiekuńczy na wniosek pracownika socjalnego orzekł, że chora psychicznie kobieta z Londynu musi dokonać aborcji. Decyzja zapadła pod koniec zeszłego tygodnia, gdy kobieta znajdowała się już w 22 tygodniu ciąży. Decyzję podważył Sąd Apelacyjny na wniosek matki ciężarnej.

 

Sędzia Nathalie Lieven z Sądu Opiekuńczego (Court of Protection) upoważniła lekarzy do uśmiercenia dziecka, pomimo zastrzeżeń i sprzeciwu matki chorej psychicznie kobiety w ciąży. Matka, położna pochodząca z Nigerii, upierała się, że sama jest w stanie opiekować się dzieckiem, mimo niepełnosprawności umysłowej jej córki.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Sędzia Lieven, uzasadniając decyzję zaznaczyła, że „jest w pełni świadoma faktu, iż nakazanie przez państwo dokonania aborcji, gdy wydaje się, że kobieta nie chce tego, jest ogromną ingerencją”. Jednak dodała natychmiast, że „musi działać w [jej] najlepszym interesie, a nie reagować na poglądy społeczeństwa w sprawie aborcji”.

 

Sąd Opiekuńczy w Wielkiej Brytanii został utworzony na podstawie ustawy z 2005 roku dot. zdolności psychicznych do podejmowania decyzji odnośnie do spraw osobistych przez osoby uznane przez sąd za niezdolne do samodzielnego decydowania o sobie. Chociaż kobieta nie została zidentyfikowana, przedstawiciel sądu potwierdził, że miała dwadzieścia kilka lat i znajduje się obecnie pod opieką National Health Service. Krajowa służba zdrowia zwróciła się do sądu z prośbą o interwencję w celu udzielenia zgody na przeprowadzenie aborcji. Z wnioskiem o zezwolenie na aborcję wystąpił wyznaczony pracownik socjalny.

 

Komentując ograniczoną zdolność umysłową kobiety, sędzia wyjaśniła, że chociaż nie chciała ona orzekać o konieczności przerwani ciąży, miała poczucie, iż kobieta tak naprawdę nie rozumie, co znaczy mieć dziecko.

 

Lieven zasugerowała następnie, iż domniemana trauma spowodowana urodzeniem dziecka, a następnie przekazaniem go pod opiekę innej osobie, spowodowałaby większe szkody psychiczne niż przymusowa aborcja, ponieważ, jak oświadczyła, „na tym etapie nie byłoby prawdziwym dzieckiem”. Sędzia odrzuciła ponadto deklarację matki kobiety, która chciała się opiekować niemowlęciem, jednocześnie troszcząc się o dorosłą córkę.

 

Aborcja w Wielkiej Brytanii jest legalna do 24 tygodnia ciąży. Po tym okresie również można uśmiercić dziecko na podstawie dowodów sugerujących, iż urodzi się ono niepełnosprawne.

 

Późno wieczorem w poniedziałek Sąd Apelacyjny uchylił decyzję Lieven po apelacji matki kobiety w ciąży. Sędzina Eleanor King i sędziowie: Richard McCombe oraz Peter Jackson z Sądu Apelacyjnego zauważyli, że sprawa była wyjątkowa i że w przyszłości podadzą więcej informacji na temat ich decyzji.

 

Sąd przychylił się do wniosku matki kobiety, mimo nacisku trzech specjalistów: położnika i dwóch psychiatrów, którzy przekonywali, iż aborcja jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na ryzyko dla zdrowia psychicznego kobiety, jeśli ciąża będzie kontynuowana. Sugerowali, że zachowanie córki kobiety może stanowić zagrożenie dla dziecka.

 

Źródło: metro.co.uk, washingtonexaminer.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram