DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Sąd oddalił pozew Ruchu Palikota ws. krzyża w Sejmie

Sąd oddalił pozew Ruchu Palikota ws. krzyża w Sejmie
fot. krzysztof białoskórksi/ sejm.gov.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie podczas rozprawy 14 stycznia oddalił powództwo Ruchu Palikota, który domagał się usunięcia krzyża z sali obrad plenarnych Sejmu RP. Orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie jest jednomyślne. Posłowie RP domagali się usunięcia z Sali sejmowej najświętszego symbolu chrześcijaństwa.


Już na pierwszej rozprawie Sąd Okręgowy oddalił wszystkie wnioski dowodowe powodów, włącznie z ich przesłuchaniem.

Zdaniem posłów Ruchu Palikota m.in. Janusza Palikota i Romana Kotlińskiego, powieszenie krzyża w miejscu publicznym jest niezgodne z Konstytucją, Konkordatem oraz ustawą o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. W związku z takim naruszeniem wolności sumienia i wyznania, domagali się w pozwie cywilnym, aby kancelaria Sejmu usunęła krzyż z sali obrad plenarnych. Ich zdaniem, krzyż wpływa na podejmowane w Sejmie decyzje.

Reprezentująca Sejm Prokuratoria Generalna wnosiła o oddalenie pozwu. Argumentowała ona, że symbol religijny nie narusza dóbr osobistych i nie może być "źródłem krzywdy", a pozew jest "nadużyciem prawa", bo powodowie sami naruszają dobra innych osób.

Wyrok jest nieprawomocny - można się od niego odwołać do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Walkę o krzyż zapowiedziała opozycja parlamentarna. Zdaniem poseł Beaty Kempy z Solidarnej Polski krzyż w polskiej przestrzeni publicznej był, jest i będzie. – Kto z krzyżem walczy od krzyża zginie – podsumowała sprawę Kempa. - To próba zaistnienia politycznego. Polityczna hucpa. Efekt rywalizacji o elektorat dwóch ugrupowań: Ruchu Palikota i Sojuszu Lewicy Demokratycznej – podkreśla poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Dziedziczak.

 

 

Źródło: TVP Info, KAI

luk


DATA: 2013-01-14 16:23
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niech się Ruch palikota odczepi. Ich symbol ateizmu, czyli pustka wisi w powietrzu. I normalni ludzie są na nią narażeni!
ponad 8 lat temu / bokser
 
Biedny, zakompleksiony Palikot nie mając nic rozsądnego do powiedzenia, czepia się wszystkiego, jak rzep psiego ogona. Naobiecywał pewnej grupie, która go wyniosła na własnych plecach do Sejmu i teraz musi spłacać dług.Choć śmiem podejrzewać, że nie postępuje zgodnie ze swoim światopoglądem, ale małostkowość w nim zwycięży.
ponad 8 lat temu / marekb54
 
u Nas tj. w częstochowie, Krzyż na karetkach przeszkadzał, i już go tam nie ma... Brak Krzyża jest takim samym znakiem religijnym jak on sam, jest to symbol wojujących ateistów. Dlatego wara im od krzyża, jeśli przeszkadza im to niech się nie patrzą na niego, nikt im paszczy w jego stronę nie ustawia, bo jest wolność.
ponad 8 lat temu / piotr
 
no to pozwólmy - Polakom - wyznawcom innych religii na powieszenie w sejmie swoich symboli.
ponad 8 lat temu / normalny
 
Niedługo RP będzie przeszkadzał Krzyż na karetce pogotowia
ponad 8 lat temu / ...
 
I pomyśleć że Ci bezmyślni ludzie są potomkami tych samych ludzi, którzy z krzyżem na piersi walczyli na każdym z frontów drugiej wojny światowej tych którzy jak choćby w Nowej Hucie oddawali życie w obronie wartości jakie niesie ze sobą Krzyż. Mam nadzieję, że rozsądek zwycięży.
ponad 8 lat temu / pavoolon
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.