DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Sąd nakazał rozbiórkę Kalwarii w Bretanii. To symbol stanu chrześcijaństwa we Francji?

Sąd nakazał rozbiórkę Kalwarii w Bretanii. To symbol stanu chrześcijaństwa we Francji?
fot. pixabay

W małej wiosce w departamencie Côtes-d´Armor we Francji wyrokiem sądu administracyjnego nakazano demontaż Drogi Krzyżowej. Był tu obecna od 1946 roku. Sąd administracyjny w Rennes uznał, że instalacja narusza ustawę z 1905 r. o świeckości państwa.

 

Mer małej wioski Plorec-sur-Arguenon jest rozgoryczony, ale decyzja sądu jest ostateczna. Departament Côtes-d´Armor ma rozebrać Drogę Krzyżową zainstalowaną przy wjeździe do wioski liczącej 400 mieszkańców. Pierre Allory, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Plorec-sur-Arguenon, jest „oszołomiony” decyzją sądu administracyjnego w Rennes. Niechcący się do tej decyzji przyłożył. Jego stowarzyszenie podjęło w 2017 roku inicjatywę renowacji Kalwarii. Uzyskano zgodę właściciela publicznej drogi departamentalnej, mera wioski i władz aglomeracji Dinan. Nikt się sprzeciwił projektowi. I tak odrestaurowana Kalwaria została otwarta ponownie w 2018 roku. Nie na długo, bo inicjatywa lokalnych „laikardów” spowodowała, że po wyroku sądu Droga Krzyżowa będzie musiała zniknąć przed datą 4 lutego 2021 roku.

 

To właśnie odnowienie lokalnej Kalwarii stało się dla niej wyrokiem. Stowarzyszenie dodało jeszcze monumentowi dwa małe krzyże po obu stronach Kalwarii. Całość otoczył kwietnik i niewielkie ogrodzenie. Przykuło to wzrok niejakiego François Le Piverta, prezesa departamentalnego oddziału federacji „Wolnomyślicieli”. Ich stowarzyszenie od lat tropi i zaskarża wszystkie elementy religijne w przestrzeni publicznej. Przypomnijmy, że ta sama Federacja stała za atakiem sądowym m.in. na pomnik św. Jana Pawła II w Plourmel.

 

„Wolnomyśliciele” wykorzystali pojawienie się dwóch Krzyży do złożenia skargi na złamanie ustawy z 1905 roku o rozdziale państwa i religii. W regionalnej TV France 3 tłumaczył, że  po prostu „przyzwyczajono się do monumentu”, ale Męka Pańska to „klerykalna propaganda.” Stowarzyszenie zwróciło się do mera, a kiedy ten okazał wszelkie pozwolenia, poszli do sądu. Powołali się na artykuł 28 ustawy z 1905 roku, który mówi, że wznoszenie budowli sakralnych na terenach publicznych jest zabronione. Chodzi tu o wszystkie budowle wzniesione po 1905 roku. Kalwaria pochodzi zaś z roku 1946. Przez lata była tolerowana, ale czasy i definicja laickości się zmieniły. Osłabienie zaś Kościoła katolickiego spowodowało, że sądy przestały się liczyć ze zdaniem hierarchów i odbiorem społecznym wyroków wydawanych na niekorzyść katolików.   

 

Podobnie jak w przypadku monumentu Jana Pawła II, który przeniesiono w Ploermel na teren prywatny, lokalne władze szukają sposoby ocalenia „dziedzictwa kulturowego” swojego regionu. Jednym z pomysłów jest oddanie części terenu przy drodze departamentalnej nabywcy prywatnemu. Anulowałoby to wyrok trybunału administracyjnego. W sumie jest to jednak wyjątkowo smutny aspekt antyklerykalnej interpretacji ustawy z 1905 roku. Niemal symbol pozbywania się chrześcijańskiego dziedzictwa „najstarszej córki Kościoła”.

 

Bogdan Dobosz


DATA: 2020-11-22 08:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@A.G. Dobre! :-
8 dni temu / Ktoś
 
i ci w fartuszkach maja teraz wladze w Polsce i upadek poskiego narodu juz widac
9 dni temu / olek
 
Muzułmańskich budowli nie tropi... skrócili by go o głowę!!Zbyt ryzykowne.
9 dni temu / Apostoł
 
Czy określenie WOLNOmyśliciele oznacza że mają problem z myśleniem?
9 dni temu / A.G.
 
Niestety odkąd Francja w akcie rewolucji antyfrancuskiej odrzuciła ustrój prawowity,czyli monarchię legitymistyczną, stacza się coraz bardziej w odmęty ateizmu i wolnomularskiej ideologii. Teraz uderzyli jeszcze w jeden z najbardziej katolickich regionów francuskich,czyli Bretanię. Nie dziwię się,że Bretończycy przypomnijmy,odrębny od Francuzów naród celtyckicoraz bardziej chcą odciąć się od tego szamba i utworzyć własne,katolickie państwo. Kto wie,czy to nie byłby dla nich teraz najlepszy pomysł... PS. Dla zainteresowanych polecam poczytanie sobie o Bretońskiej Partii Narodowej i jej programie w latach 30,chociażby w Wikipedii. Jej dość radykalne postulaty wzięły się właśnie z faktu odgórnej laickości tzw. III a za nią IV i V Republiki.
9 dni temu / Kaszeba
 
To właśnie jest kara. Ludwik XIV był proszony przez Pana Jezusa o poświęcenie Francji Jego Najświętszemu Sercu. Miał to w nosie. 100 lat później jego wnuk Ludwik XVI czekając w lochu na szafot - zaczynała się rewolucja - usłyszał o tym i pośpiesznie dokonał poświęcenia, jednak było za późno. Rewolucja zniszczyła Francję, teraz dobijają resztki.
9 dni temu / @Jacek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.