DZIŚ JEST:   22   CZERWCA   2018 r.

Św. Paulina z Noli
Św. Tomasza Morusa
Św. Jana Fishera
 
 
 
 

Sąd Najwyższy uniewinnił obrońców życia. To jednak nie koniec postępowania w ich sprawie

Sąd Najwyższy uniewinnił obrońców życia. To jednak nie koniec postępowania w ich sprawie

Jacek Kotula i Przemysław Sycz z Fundacji Pro - Prawo do życia nie muszą przepraszać rzeszowskiego szpitala za przeprowadzane przed nim pikiety antyaborcyjne rzekomo naruszające dobre imię placówki. Taką decyzję podjął Sąd Najwyższy uchylając wyroki sądów niższej instancji.

 

W roku 2014 Jacek Kotula i Przemysław Sycz zorganizowali przed rzeszowskim szpitalem Pro Familia pikiety antyaborcyjne. Domagali się zaprzestania przeprowadzania w nim aborcji prezentując m.in. plakaty i transparenty przedstawiające zdjęcia zamordowanych przez lekarzy dzieci w łonach matek.

 

16 października 2014 roku Sąd Okręgowy w Rzeszowie wydał wyrok nakazujący obrońcom życia przeproszenie placówki za naruszenie dóbr osobistych. Taki sam wyrok wydał sąd apelacyjny. W uzasadnieniu orzeczono, że wykorzystane plakaty mogły być odczytane jako „zarzucenie konkretnym przedmiotom zabójstwa dzieci”.

 

„Sąd uznał, że prawna ochrona wolności słowa nie przysługuje, gdy wypowiedź dotyczy konkretnych podmiotów, a nie ogólnie zakreślonego, istotnego społecznego zagadnienia” - napisali wówczas w oświadczeniu przedstawiciele Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

 

Sprawa trafiła w końcu do Sądu Najwyższego. Prawnicy Kotuli i Sycza podkreślali, że „wolontariusze działali w sferze wolności i wyrażania poglądów, zagwarantowanej w Konstytucji RP oraz Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności”.


- Wolność słowa obejmuje krytykę wystosowaną zarówno wobec szeroko ujętych zjawisk społecznych, jak i konkretnych podmiotów. Inaczej byłaby jedynie wolności iluzoryczną – skomentował treść skargi do Sądu Najwyższego mecenas Jerzy Kwaśniewski, pełnomocnik oskarżonych.

 

Po uchyleniu wyroku sprawa zostanie ponownie przekazana do rozpatrzenia przez Sąd Apelacyjny w Rzeszowie.

 


Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

TK






DATA: 2017-03-20 14:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co pan na to panie Ziobro ?
ponad 1 rok temu / AK
 
do @ed - chory system może tylko istnieć w chorym kraju. Nasuwają się inne określenia tego systemu, np. ochydny, obżydliwy, odrażający..
ponad 1 rok temu / Gość
 
Trzeba bronic dzieci nienarodzonych, trzeba pomagac matkom, aby nie zabijaly swoich dzieci we wlasnym ciele. Kiedy mlody zbuntowany Anglik I starsza Polka z Niemiec zapytali dlaczego "nie" dla aborcji w Polsce gdy wszedzie jest. powiedzialem, ze w naszej kulturze nie ma miejsca na "zabijanie nienarodzonych dzieci w lonie matki". Ciesze sie, ze wciaz tak jest.
ponad 1 rok temu / henryk
 
dziwne jest to polskie prawo : sąd najwyższy wydał wyrok, a teraz jakieś mydłki z niższej instancji znowu mogą to orzeczenie wywrócić - chory system
ponad 1 rok temu / ed
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.