DZIŚ JEST:   25   LISTOPADA   2020 r.

Św. Katarzyny, męczennicy
Bł. Marii Franciszki Siedliskiej
 
 
 
 

Sąd Najwyższy podjął kontrowersyjną decyzję. Homolobby świętuje!

Sąd Najwyższy podjął kontrowersyjną decyzję. Homolobby świętuje!

„Przełom! Sąd Najwyższy uznaje prawo par jednopłciowych do odmowy składania zeznań” – tak entuzjastycznie przywitała Kampania przeciw Homofobii czwartkową decyzję Sądu Najwyższego uznającą, że odmienność płci nie jest konieczna do uznania, że dwie osoby pozostają we wspólnym pożyciu.

 

Sąd podjął uchwałę rozpatrując pytania I prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf. Dotyczyło ono rozstrzygnięcia rozbieżności w decyzjach sądów odnośnie prawa do odmowy zeznań wobec oskarżonej osoby najbliższej w przypadkach, gdy chodzi o partnerów tej samej płci.

 

Sędzia Jarosław Matras podkreślił w uzasadnieniu uchwały SN, że w zapisie Kodeksu karnego mówiącym o osobach pozostających we wspólnym pożyciu nie ma żadnego innego warunku dookreślającego to wspólne pożycie - np. różnicy płci. System ochrony prawnej nie może być różnicowany w odniesieniu do płci - tłumaczył sędzia. Jeden z sędziów ze składu orzekającego zgłosił zdanie odrębne.

 

Wątpliwości co do doniosłości tej decyzji nie ma Kampania Przeciw Homofobii:

 

Sąd Najwyższy podjął dzisiaj przełomową decyzję dla par jednopłciowych. Pozytywnie odpowiadając na pytanie prawne zadane przez I prezes SN, Małgorzatę Gersdord, Sąd Najwyższy uznał, że osoby pozostające w jednopłciowych konkubinatach są dla siebie osobami najbliższymi. Oznacza to, że osobom żyjącym w związkach jednopłciowych przysługuje prawo do odmowy składania zeznań w postępowaniu karnym, w którym oskarżony jest partner lub partnerska. To wielki krok w stronę zrównania praw par jednopłciowych z prawami przysługującymi parom różnopłciowym.


Zdaniem KPH „Dzisiejsza decyzja Sądu Najwyższego uznająca partnerów lub partnerki tworzące związek jednopłciowy za osoby najbliższe to jasne zawołanie do działania dla polskiej władzy ustawodawczej”.

 

 

luk

 

 

 

 

 


DATA: 2016-02-25 14:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

CD chrakter i wspólnotowy wymiar pozostają nienaruszone również wówczas,gdy dopełniające niejako życie małżeńskie potomstwo,choć gorąco upragnione,nie pojawia się .Małżonkowie w tym przypadku"mogą dać dowód swej wielkoduszności,adoptując,opuszczone dzieci lub pełniąc ważne posługi na rzecz innych.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
cd nierozerwalność i wierność które jest konsekwencją całkowitego wzajemnego obdarowania;płodność którą wzajemny dar otwiera.Mądry zamysł Boży wobec małżeństwa-zamysł dostępny ludzkiemu rozumowi\'mimo trudności wynikających z zatwardziałości serca(por.Mt19,8;Mk 10,5}-nie może być oceniany wyłącznie w świetle faktycznych postaw i konkretnych sytuacji,które od niego odbiegają.Radykalnym zaprzeczeniem pierwotnego zamysłu jest poligamia ,gdyż sprzeciwia się ona"równej godności osobowej mężczyzny i kobiety,oddających się sobie w miłości całkowitej ,a przez to samej i jedynej i wyłącznej.218,Małżeństwo w swej"obiektywnej"prawdzie ukierunkowne jest na rodzenie i wychowanie dzieci.Jedność małżeńska pozwala bowiem na przeżywanie w pełni szczerego daru z siebie ,którego owocem są,dzieci ,będące z kolei darem dla rodziców,całej rodziny i całego społeczeństwa .Małżeństwo jednak zostało ustanowione jedynie w celu zrodzenia potomstwa :jego nie rozerwalny chrakter i wspólnotowy
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
@Rozczarowany: Na tej samej zasadzie, na jakiej traktuje się osoby żyjące w konkubinacie. Konkubinat nie jest zdrowy moralnie, nie jest zalegalizowany (ale nie jest też zabroniony - czyli tak samo jak homo-niewiadomo) i osoby takie w sądzie też mają prawo odmowy zeznania przeciw sobie. Związki uczuciowe są preferowane, bo trudniej pogodzić się ze stratą osoby z którą jesteśmy w związku emocjonalnym niż ze stratą pieniędzy i wspólnika, albo samego wspólnika. Miłość to coś więcej niż tylko interes. Zgadzam się zupełnie z @Ar.
ponad 4 lata temu / TFilip
 
cd dopełniają się z punktu widzenia fizycznego i psychicznego,ale także antropologicznego."Człowieczeństwo"może się w pełni realizować tylko dzięki dwoistości płci"męskiej" i"żeńskiej".To"jedność dwojga"czyli relacja "jedności dwojga"czyli relacja"jedności w dwoistości",pozwala każdemu doświadczać wzajemnnej,międzyosobowej relacji jako daru,który jednocześnie posłannictwem ."Tej jedności dwojga"Bóg powierzył nie tylko dzieło przekazywania życia i tworzenia rodziny,ale także zadanie budowania dziejów ."Kobieta jest"pomocą"dla mężczyzny jak mężczyzna jest "pomocą"dla kobiety w ich spotkaniu urzeczywistnia się koncepcja harmonijnej jedności osoby ludzkiej,oparta nie na logice egocentryzmu i autoafirmacji ,lecz na logice miłości i solidarności.217.Chrakterystyką cechy małżeństwa to:całkowitość,przez którą małżonkowie oddają się sobie wzajemnie,ze wszystkimi fizycznymi i duchowymi elementami osoby;jedność,która sprawia,że stają się oni"jednym ciałem"(Rd
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Papieska Rada IUSTITIA ET PAX Kompendium Społecznej Nauki Kościoła wyd Jedność Kielce 2005 146."Męskość" i "kobiecość"odróżniają między sobą dwie jednostki o jednakowej godności,nie wyrażają one jednak równości statycznej,gdyż cechy właściwe kobiecości różnią się od cech męskich,a różnorodność w równości jest ubogacająca i nieodzowna do harmonijnego ludzkiego współistnienia :"Warunkiem zapewnienia kobiecie należnego miejsca w Kościele i w społeczeństwie jest podjęcie pogłębionej i dokładnej analizy antropologicznych podstaw kondycji mężczyzny i kobiety ,w celu sprecyzowania osobistej tożsamości właściwej kobiecie,w relacji odmienności i wzajemnej komplementarności w odniesieniu do mężczyzny,nie tylko pod względem spełnaianych przez nią ról i funkcji,ale także znacznie głębiej,w tym co odnosi się do struktury osoby i jej znaczenia.147.Kobieta jest dopełnieniem mężczyzny,tak jak mężczyzna jest dopełnieniem kobiety;kobieta i mężczyzna dopełniają się wzajemnie
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
@Piotr: Twój sarkazm jest zbędny, a Tomasz ma rację, papież JPII ma rację, inni święci mają rację, wreszcie natura ma rację! Tak Pan Bóg stworzył nas i żadne homolobby tego nie zmieni. Niestety, swoją wolę mniejszość próbuje narzucać większości twierdząc, że to normalne...No nie jest to normalne. Póki co, normalne sa związki hetero i całe szczęście.
ponad 4 lata temu / Beata J.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.