DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Wymieniłam trzech sojuszników z okresu Wojny Domowej w Hiszpanii.Każdy z nich był dyktatorem i zbrodniarzem, każdy z nich na inną skalę, jednak zbrodniarzem.Franco jest odpowiedzialny za ofiary białego terroru, w Hiszpanii, podobnie jak w hietlerowskich Niemczech i okupowanych przez nie krajach europejskich w Hiszpanii działały zorganizowane przez reżim frankistowski obozy koncentracyjne Campos de concentración franquistas w latach 36-47.Ignorantami są raczej zwolennicy Franco np.LEON 222, który do jednego worka wrzucają liberałów, socjalistów, komunistów, anarchistów, masonów i chyba wszystkich, którzy ośmielili się mieć inne poglądy niż ,,jedynie słuszne" i na siłę wybielają generała czyniąc z niego świętego.
9 miesięcy temu / BB
 
@ BB: Sam jesteś kompletnym ignorantem, jeśli porównujesz Franco do Hitlera!
9 miesięcy temu / Karol
 
Zabawne,że niektórzy Polacy chcą uczyć Hiszpanów historii Hiszpanii, a tym czasem sami zakłamują swoją.W każdym kraju europejskim znajdą się jakies grupy oszolomów czczącyc Franco, Mussoliniego, a nawet Hitlera.Na szczęscie stanowicie tylko margines w skali kontynentu.
9 miesięcy temu / BB
 
Dzięki Franco padła zbrodnicza idea wzniecona wspólnym wysiłkiem przez liberałów, socjalistów, komunistów, anarchistów, masonów. Edward Gamas, wielki kanclerz loży masonerii francuskiej publicznie pochwalił hiszpańskich ?braci fartuszkowych? za ?zerwanie pęt? i ?wpuszczenie światła Wolności". Krwiożerczy lewacki motłoch bezcześci i podpala kościoły, morduje duchownych łącznie ok. 7 tys księży, zakonników, zakonnic. Mordują przywódcę prawicowej opozycji parlamentarnej Calva Sotelo. Mordują wielu "wrogów" w bardzo okrutny sposób, np. przez tydzień torturowany był diakon parafii Alara w diecezji Halaga. Męczono go elektrowstrząsami, wykastrowano, oblano benzyną i spalono. Gdyby nie Franco Hiszpanie zobaczyliby co znaczy komuna...Powinni być mu dozgonnie wdzięczni. A tak jesteśmy świadkami "słodkiej" zemsty przedstawicieli tych, którzy wówczasna szczęścieprzegrali,i którzy w tak perfidny sposób odgrywają się za swoją porażkę sprzed lat...Hiszpanio dokąd zmierzasz...
9 miesięcy temu / LEON 222
 
@Leon, to że czytałeś nie zmienia faktu, że masz poglądy lub sympatie polityczne. Nimi bedziesz kierowal sie do śmierci. Ja mam inne niż Ty. Na szczęście.
9 miesięcy temu / Rob
 
Przez nienawiść bolszewików darzę Generała niejaką sympatią. Wyrzucanie Jego z obecnego miejsca pochówku odczytuję jako zemstę.
9 miesięcy temu / Kasandra
 
@CzesławPo wojnie domowej reżim Franco wydał też 50000 wyroków śmierciz czego połowę wykonał,tworzył też obozy pracy dla przeciwników politycznych, to rękami robotników przymusowych wzniesiono mauzoleum w Dolinie Poległych.Przeciwnikom politycznym reżim Franco odbierał dziedzi, często prowadząc handel nimi.Hiszpania nie wzięła udziału w II Wojnie Światowej po stronie Osi, bo była po prostu za słaba, wykrwawiona wojną domową.Piszesz o mało znaczącym geście dotyczacym umowy kulturalnej, a zapominasz o tym, hiszpański wywiad chętnie współpracował z niemieckim,czesto wydawał mu agentów, lub innych obywateli innych państw. zajęciu Francji przez Niemców dyktator zachęcał okupantów do wysyłania przebywających w tym kraju republikanów do obozów śmierci. 5000 zwolenników republiki zostało wywiezionych do Dachau inni do Buchenwalduw tym pisarz Jorge Semprún, Bergen-Belsen, Sachsenhausen, Auschwitz, Flossenbürga i Mauthausen-Gusen 5000 z 7200 hiszpańskich więźniów w Mauthausen zginę
9 miesięcy temu / Leon
 
Nigdzie nie piszę, że wszyscy po stronie Republiki byli ,,gołąbkami pokoju,milości itd." Twierdząc, że Dąbrowszczacy popelnili zbrodnię wojenną trzeba na to przedstawić dowody.To z ze strony polskich wielbicieli Franco czytałem glosy,że dyktatora trzeba beatyfikować. Przypomnę,źe wspomniani przez ciebie komuniści odgrywali marginalną rolę w Rządzie,który wygrał wybory, a po zamachu stanu Hiszpania została zmuszona do szukania pomocy u Stalina przez politykę nieinterwencji Angli i Francji, za pomoc wojskową niespełna 3000 żołnierzy rząd Republiki musiał zapłacić złotem.To oddziały frankistowskie przy pomocy wojsk Mussoliniego i Hitlera bombardowały cywilów, to walcząca po stronie Franco Hiszpańska Legia Cudzoziemska dokonała masakry w Badajoz po jej zdobyciu rozstrzelano od 2 do 4 tysęcy ludzi.Jak stwierdził jeden z adiutantów tego ,,wspaniałego" gen. Franco, kpt. Gonzago de Aguilera, ,,należało eksterminować trzecią część męskiej populacji i oczyścić kraj z proletariatu".cdn.
9 miesięcy temu / Leon
 
Gen.Franco wojnę domową w Hiszpanii traktował jako krucjatę chrześcijaństwa przeciwko komunizmowi. Po zawarciu przez Niemcy i Rosję paktu Ribbentrop-Mołotow a następnie ataku na Polskę, Hiszpania odmówiła podpisania planowanej na wrzesień umowy kulturalnej z Niemcami, odmówiła też ataku na Gibraltar. Po wojnie jeszcze jako młody człowiek, to był przecież PRL, czytałem w różnych artykułach w tym i osobistych relacjach Francuzów, jak to partyzanci francuscy, uciekając przed Niemcami, przedostawali się do Anglii przez Hiszpanię, władze hiszpańskie nieoficjalnie sprzyjały tym ucieczkom. Za tą postawę Churchill dziękował gen Franco. Po wojnie działało też Radio Madryt, był to czas kiedy pojawiły się nawet w mojej wiosce odbiorniki radiowe, to słyszałem jak gospodarze w rozmowie chwalili właśnie Radio Madryt, że tylko tam można dowiedzieć się prawdy.
9 miesięcy temu / Czesław
 
@Tadeusz Rozumiem , że wg ciebie zbrodniarzem był gen. Franco, natomiast "gołąbkami pokoju ,miłości, postępu i tolerancji" byli różnego rodzaju bandyci komunistyczni? Ci jak zwykle chcieli zaprowadzić "raj na Ziemi"- tylko im ,jak to mówią nie wyszło by do końca by przerobić wszystkich "reakcjonistów i faszystów " na "nawóz historii". @Leon W sierpniu 1936 roku min.Dąbrowszczacy brali w oblężeniu sanktuarium Matki Boskiej z Cobeza w Sierra Morena. Po jego zdobyciu brali udział w morderstwach , gwałtach i rabunkach na pozostałych przy życiu obrońcach , jak i ludności cywilnej w tym księży i zakonnic , która się tam schroniła.Z relacji świadków z tamtych lat ci "dzielni" żołnierze Brygad Międzynarodowych pozostawiali po sobie zniszczone miejscowości, zbezczeszczone i rozkradzione kościoły , pomordowanych cywilów , księży,zgwałcone i pomordowane siostry zakonne.Więc nie opowiadaj tutaj,o tych "dąbrowszczakach"jak o humanitarnej misji "Czerwonego Krzyża".
9 miesięcy temu / agatgr1
 
Pomyśleć, że jeszcze w latach 90-tych ubiegłego stulecia wizyta w Valle de los Caídos była obowiązkowym punktem wielu polskich wycieczek. Pamiętam ten podniosły nastrój, który odczuwałem, gdy przyklęknąłem w błękitnej koszuli zabranej specjalnie na tą okazję nad grobami Generała i Jose Antonio. W takich chwilach czuje się najlepiej, czym jest duchowa wspólnota cywilizacji łacińskiej. Jeśli planujecie w najbliższym czasie podróż do Hiszpanii, nie zapomnijcie o Dolinie Poległych, póki jeszcze czas!
9 miesięcy temu / Stefan
 
@ agatgr1: Z takimi, jak @ Leon i @ Tadeusz, szkoda czasu na dyskusję. Potrafią tylko opluwać pamięć Generała. To mentalni lewacy, jak ci ze ZNAKU. Gdyby żyli w czasach tej wojny, to zapewne zaciągnęliby się do autonomicznych formacji baskijskich, które lubiły czasem akcentować swoje przywiązanie do wiary...
9 miesięcy temu / Karol
 
Zbrodniarz Franco uniknął procesu i kary za życia. Zarówno jego, jak i czlonków jego reżimu powinien spotkać los podobny do skazanych w procesie w Norymberdze zbrodniarzy hitlerowskich, czy późniejszych winnych zbrodni na Bałkanach. Niestety oportunizm wladz państw zachodnich i zwyczajne zaniechania spowodowały, że do tego nie doszło.
9 miesięcy temu / Tadeusz
 
@agatgr1 Tak się składa,że dużo czytałem o Wojnie Domowej w Hiszpanii, w przeciwieństwie do wielu tu piszących nie ograniczam się tylko do publikacji reprezentujących skrajnie prawicwą opcję.Jako przykład zakłamywania historii może bardzo dobrze służyć stanowisko IPNu, który twierdzi, że XIII Brygada Międzynarodowa, w której walczyli Polacy dokonywała zbrodni wojennych, tylko jakimś dziwnym trafem IPN nie potrafi udokumentować choćby jednej zbrodni dokonanej przez Dąbrowszczaków.
9 miesięcy temu / Leon
 
To pewnie nie koniec i dalej się zabiorą za szczątki José Antonio Primo de Rivery, a potem innych patriotów, aż w mauzoleum pozostaną tylko sami "rojos". Kiedy Hiszpanie się zorientują co się dzieje, będzie już za późno.
9 miesięcy temu / Józef z Tallin
 
@Leon, czy ty cokolwiek więcej wiesz o wojnie domowej w Hiszpanii i okresie ją poprzedzającym niż to co ci powbijali do głowy w okresie PRL-u .Poziom wiedzy w tym temacie masz żenująco mały w dodatku zakłamany .
9 miesięcy temu / agatgr1
 
Tak się dziękuje za ocalenie od komunizmu.
9 miesięcy temu / Ryś
 
Po wielu latach sprawiedliwości stanie się zadość, ofiary nie będą już musiały spoczywać obok swojego kata.
9 miesięcy temu / Leon
 
Komuniści to jednak potrafią chować urazę. Bez różnicy, czy zasiadają na fotelu szefa KC partii, czy fotelu sędziego- nawet najwyższego.
9 miesięcy temu / xyz
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.