DZIŚ JEST:   01   GRUDNIA   2020 r.

Św. Edmunda Campion, męczennika
Św. Eligiusza, biskupa
 
 
 
 

Sąd Najwyższy nie może oderwać się od przeszłości? Stalinowscy sędziowie upamiętnieni

Sąd Najwyższy nie może oderwać się od przeszłości? Stalinowscy sędziowie upamiętnieni
Fot. Andrzej Bogacz/Forum

„Historia działalności SN związana jest nierozerwalnie z osobami, które pełniły funkcje prezesów SN” – poinformowało biuro prasowe Sądu Najwyższego portal niezalezna.pl. W galerii portretów eksponowanych w gmachu SN od czwartku eksponowane są wizerunki prezesów z czasów stalinowskich.

 

Z okazji stulecia istnienia Sądu Najwyższego na ścianach w holu głównym umieszczono portrety pierwszych prezesów tej instytucji. Wśród tych z dwudziestolecia międzywojennego czy III RP znalazły się wizerunki również sędziów będących prezesami w czasach PRL, także z czasów stalinowskich, gdy Sąd Najwyższy podtrzymywał wyroki śmierci na Żołnierzy Wyklętych.

 

– To szokujące, że w galerii znalazły się osoby, które w ten sposób zasłużyły się dla komunizmu. Świadczy to o chęci odwoływania się do najgorszych czasów, w których sądy funkcjonowały przeciwko polskim bohaterom – powiedział niezalezna.pl historyk Tadeusz Płużański. – Prezesi z czasu komunistycznego państwa byli ważnymi elementami totalitarnego systemu. Stali na straży prawnego sankcjonowania zbrodni komunistycznych – dodał.

 

– Niestety I prezes SN Adam Strzembosz absolutnie nie miał racji, że sędziowie sami oczyszczą się z przeszłości PRL-owskiej. Ci, którzy stanowili administrację państwa okupacyjnego, powinni swoje miejsce znaleźć na śmietniku historii, a nie ścianach polskich instytucji państwowych – stwierdził poseł Stanisław Pięta.

 

W galerii umieszczony został także wizerunek Wacława Barcikowskiego, który prezesem SN został w 1945 roku i pełnił tę funkcję do roku 1956. Zdaniem historyków doprowadził on do degradacji sądownictwa w okresie stalinizmu.

 

Źródło: niezalezna.pl

KRaj
DATA: 2016-02-11 18:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ma być nowa konstytucja - proponuję eksperymentalnie wprowadzić demokrację: likwidacja TK, władza sądownicza wybierana w wyborach powszechnych na kadencje (krótkie!) Bzdura? Tak, bo demokracja to *jest* bzdura, ale może lepsza od czerwonej oligarchii (zgodnej z obecną konstytucją).
ponad 4 lata temu / cristero
 
Pod portretami tych bandziorów powinna się znaleźć informacja o ich pochodzeniu. To odzwierciedlało by w pełni sprawę. Od przeszłości nasz kraj nie oderwał się do dzisiaj. Niepisana zasada zawarta przy okrągłym stole:" My nie ruszamy Waszych, Wy nie ruszacie Naszych obowiązuje nadal. A wizerunki prezesów z czasów stalinowskich są tylko tego konsekwencją. A co dla nas najgorsze, to to że jak na razie nikt się za to nie zabiera...
ponad 4 lata temu / Kwal
 
ODERWAC SIE OD PRZESZLOSCI? NIGDY Z NIEJ NIE WYSZEDL
ponad 4 lata temu / LONGINUS PODBIPIETA
 
Precz z komuna!
ponad 4 lata temu / Zbigniew
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.