DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Sąd Najwyższy Meksyku przeciw dekryminalizacji aborcji. Proaborcjoniści oburzeni

Sąd Najwyższy Meksyku przeciw dekryminalizacji aborcji. Proaborcjoniści oburzeni
fot. flickr.com
#ABORCJA    #MEKSYK    #SĄD    #WYROK    #ORZECZENIE    #PRO LIFE

Sąd Najwyższy Meksyku odrzucił decyzje sądu niższej instancji, która byłaby groźnym precedensem prowadzącym do legalizacji aborcji w kolejnych stanach. Sędziowie zajęli się decyzją sądu niższej instancji, który nakazał legislaturze stanu Veracruz dokonanie zmian w kodeksie karnym dekryminalizujących aborcję przeprowadzaną do 12. tygodnia ciąży.

 

Sprawą zajmował się pierwszy skład Sadu Najwyższego, decyzja zapadła przy 4 głosach za odrzuceniem oraz 1 za potwierdzeniem orzeczenia sadu niższej instancji. Wywołało to oburzenie ze strony organizacji lewicowych i grup aborcyjnych, które liczyły na korzystną decyzje umożliwiającą przeprowadzenie kampanii społecznej na rzecz powszechnej dekryminalizacji aborcji. Obecnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, aborcja do 12 tygodnia ciąży nie stanowi przestępstwa wyłącznie w stolicy oraz w stanie Oaxaca.

 

Norma Pina, sędzia Sądu Najwyższego, tłumaczyła, że to orzeczenie musiało został uchylone, inaczej sądy otrzymałyby kompetencje wykraczające poza ramy meksykańskiego systemu prawnego. Sędziowie nie mogą wydawać legislaturze wiążących poleceń dotyczących konkretnej treści przepisów, które należy uchwalać, stanowiłoby to wyraźne naruszenie konstytucji. Z kolei według liberalnych mediów uchylenie decyzji opierać ma się na „prawnych technikaliach”…

 

Za podtrzymaniem decyzji sądu niższej instancji głosował wyłącznie Juan Luis Gonzalez Alcantara Carranca. Jak argumentował, decyzja dotycząca ciąży aż do 12 jej tygodnia przynależeć ma do sfery prywatnej i nie powinna być przedmiotem żadnych sankcji prawnych.

 

Meksykańscy biskupi wystosowali apel do wiernych o obronę życia. 16 lipca hierarchowie potępili „wszelkie próby – jawne i ukryte, bezpośrednie i pośrednie – usprawiedliwiania aborcji oraz odbierania ochrony prawnej dzieciom nienarodzonym”. Wskazali również na narastającą kulturę śmierci. „Poziom przemocy wprawia nas w zdumienie i sprawia ból wskutek jej wielkości, częstotliwości i okrucieństwa; wobec tego nie możemy pozostać obojętni” – podkreślali. W pierwszej połowie roku 2020 w Meksyku przeprowadzono 43 tys. udokumentowanych aborcji, co stanowi niechlubny rekord w historii tego kraju.

 

Źródło: catholicphilly.com, thecatholicuniverse.com

mat

Czytaj także:
DATA: 2020-08-05 07:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.