21 kwietnia 2020

Sąd Najwyższy Brazylii zadecyduje w sprawie legalizacji aborcji z powodu wirusa Zika

(fot.REUTERS/Ivan Alvarado/FORUM)

W najbliższy piątek Sąd Najwyższy Brazylii odbędzie wirtualne przesłuchanie w celu rozważenia, czy należy zezwolić na aborcję dla kobiet w ciąży zakażonych wirusem Zika. Z wnioskiem wystąpiła grupa aktywistów proaborcyjnych na czele z Deborą Dinz związaną z fundacją Rockefellerów.

 

Interwencja prawna, zwana „Bezpośrednią akcją przeciwko niekonstytucyjności – ADI 5581” została złożona do Sądu Najwyższego Brazylii przez Krajowe Stowarzyszenie Publicznych Obrońców. Sędzia Sądu Najwyższego Cármen Lúcia Antunes Rocha przedstawi sprawę sądowi, którego 11 członków będzie miało czas do 30 kwietnia na wydanie orzeczenia w tej sprawie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przeciwko legalizacji aborcji występują obrońcy życia. Zabijanie dzieci poczętych jest nielegalne, ale uważa się to za „przestępstwo niepodlegające karze” w przypadku gwałtu lub udowodnionego ryzyka dla życia matki. Od 2012 r. zezwala się na aborcję dzieci ze zdiagnozowanym bezmózgowiem.

 

– To jest uzurpacja władzy, ponieważ Sąd Najwyższy nie jest właściwy do orzekania w tej sprawie – stwierdził prawnik José Miranda de Siqueira, prezes Krajowego Stowarzyszenia Obywateli na rzecz Życia. – Jest to przestępstwo przeciwko federalnej konstytucji Brazylii, która w art. 5 gwarantuje nienaruszalność prawa do życia – dodał.

 

– Współpracujemy ze Związkiem Prawników Katolickich w Rio de Janeiro i wkrótce wydamy mocne oświadczenie w tej sprawie – kontynuował Miranda, który jest również profesorem bioetyki i autorem książki o eutanazji: „O poder sobre a vida”.

 

Obrońcy życia apelują o modlitwę, by nie dopuścić do dalszej liberalizacji prawa. W liście otwartym skierowanym do wszystkich Brazylijczyków Narodowa Sieć Obrony Życia i Rodziny argumentowała, że ​​spór sądowy jest „częścią strategii wprowadzenia aborcji w przypadku niepełnosprawności w ogóle, a nawet aborcji na żądanie, ze słabym uzasadnieniem, iż kobieta w ciąży byłaby w niebezpieczeństwie”.

 

„Eugeniczna aborcja niesie ze sobą ogromny ciężar uprzedzeń i dyskryminacji wobec osób niepełnosprawnych, wysyłając niestosowne przesłanie, że byłoby lepiej, gdyby się nie urodziły” – dodała organizacja pro-life.

 

Wirus Zika zyskał międzynarodową uwagę w 2015 r. po tym, jak na niektórych obszarach Brazylii odnotowano zwiększoną liczbę narodzin dzieci z małogłowiem. 

 

Badania nad wirusem sugerują związek między zakażeniem Zika podczas ciąży a poważnymi neurologicznymi wadami wrodzonymi dzieci, w tym małogłowiem i niepełnym rozwojem mózgu.

 

Petycja CitizenGo skierowana do sędziów Sądu Najwyższego wezwała do usunięcia sprawy z akt  i do poszanowania życia nienarodzonych.

 

Sprawę w związku z upowszechnieniem aborcji wniosła m.in. Debora Dinz związana z fundacją Rockefellerów. Na stronie uniwersytetu Harvarda, wskazano, że chociaż o Zika media w Brazylii prawie nie informują, wciąż pojawiają się nowe przypadki zarażenia, podobnie jak w innych krajach regionu np. na Kubie i w Wenezueli, a rządy i inne organy ds. zdrowia robią niewiele, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, szczególnie przenoszonego droga płciową. Sugeruje się, że można by temu zapobiec poprzez „edukację seksualną i inne usługi w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, takie jak antykoncepcja. W rezultacie kobiety nadal ponoszą ciężar epidemii; szczególnie biedne, młode kolorowe, które mają niewielki dostęp do opieki zdrowotnej i mieszkają na obszarach o wysokiej populacji komarów”.

 

Antropolog Debora Dinz koncentruje się na zagadnieniach związanych z „prawami reprodukcyjnymi i seksualnymi, niepełnosprawnością, wymiarem sprawiedliwości w sprawach karnych i reformie więziennictwa oraz zdrowiu publicznym”.

 

Dinz ma „bogate doświadczenie w rozwiązywaniu spraw dotyczących aborcji i równości małżeństw przed Brazylijskim Sądem Najwyższym”.

 

Od momentu pojawienia się Ziki w Brazylii, Dinz realizowała „projekty społecznościowe” w obszarach najbardziej dotkniętych przez wirusa. W 2018 r. wniosła sprawę do Sądu Najwyższego, w której podważono kryminalizację aborcji w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Jako dokumentalista Dinz  wyprodukowała osiem filmów, które otrzymały ponad 50 nagród.

 

„Historia Severiny”, dokument z 2005 roku nakręcony i wyprodukowany przez nią został pokazany przed SN w Brazylii i pomógł utorować drogę do legalizacji aborcji w przypadkach anencefalii. Jej najnowszy film dot. Zika  opisuje losy pięciu kobiet dotkniętych wirusem. Dinz pracowała jako profesor na wydziale  prawa na uniwersytecie Brasília i w Fundacji Oswaldo Cruz oraz jako wizytujący profesor Yale Law School. Jest także stypendystką w Centrum Studiów Latynoamerykańskich i Karaibów Uniwersytetu Browna. Jest także  autorki książki „Zika: Od brazylijskiego zaplecza po globalne zagrożenie”. Obecnie jest zastępcą dyrektora organizacji aborcyjnej Planned Parenthood dla półkuli zachodniej.

 

Źródło: cathoolicnesagency.com, drclas.harvard.edu

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 183 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram