DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Sąd nad syndykatem. Na ławie oskarżonych ponad 350 osób powiązanych z „Ndranghetą”

Sąd nad syndykatem. Na ławie oskarżonych ponad 350 osób powiązanych z „Ndranghetą”
fot. jeden z procesów 'Ndranghety, fot. Brancolin/Fotogramma / Zuma Press / FORUM

W Italii rozpoczął się jeden z największych procesów mafijnych w historii. Na ławie oskarżonych zasiadło ponad 350 osób, które miały powiązania z syndykatem przestępczym „Ndrangheta”.

 

Przesłuchania trwają w specjalnie do tego celu przygotowanym bunkrze. Mimo epidemii włoski wymiar sprawiedliwości zdecydował się na proces z fizycznym udziałem oskarżonych, a nie za pośrednictwem aplikacji Zoom. W tym samym czasie wszyscy oskarżeni znajdą się na jednej sali. Członków Ndranghety z Kalabrii oskarża się za kierowanie globalną siatką przemytu narkotyków. Grupa specjalizuje się głównie w handlu kokainą, z czego ma pozyskiwać dziesiątki miliardów euro rocznie.

 

Pośród oskarżonych są liczni politycy, urzędnicy i biznesmeni, będący członkami „Ndranghety”. Sędziowie wysłuchają zeznań około 900 świadków. Proces obsługuje rekordowa liczba prawników - ponad 400.

 

Jest to duże wyzwanie logistyczne dla włoskiego wymiaru sprawiedliwości. W związku z epidemią i koniecznością zachowania obostrzeń sanitarnych, władze zbudowały specjalną salę sądową o wysokim poziomie bezpieczeństwa i dużej pojemności, która jest w stanie pomieścić 1000 osób zachowujących dystans społeczny. Część osób i tak będzie zeznawać zdalnie z więzienia. Prokuratorzy mają nadzieję, że wreszcie uda im się zadać ostateczny cios syndykatowi przestępczemu.

 

Postępowanie odbywa się w kalabryjskim mieście Lamezia Terme, w samym sercu terytorium operowania „Ndranghetty”. W procesie bierze udział bezprecedensowa liczba 58 świadków koronnych, którzy są gotowi złamać kodeks milczenia i ujawnić dawno skrywane tajemnice klanu Mancuso.

 

Oskarżony szef kalabryjskiej mafii, Luigi Mancuso, „Wujek” wcześniej spędził prawie 20 lat w więzieniu. Odczytywanie oskarżeń wobec niektórych podejrzanych trwało wiele godzin. Prokuratorzy przywoływali przestępstwa sięgające lat. 90. ub. wieku, zarówno krwawe, jak i tzw. białych kołnierzyków. Obejmują one morderstwa, handel narkotykami, wymuszenia, pranie brudnych pieniędzy i nadużywanie uprawnień w związku z piastowanymi urzędami.

 

Proces „jest kamieniem węgielnym w budowie muru przeciwko mafiom we Włoszech” – oznajmił dziennikarzom prokurator ds. walki z mafią Nicola Gratteri. Główna sędzia to Tiziana Macri.

 

We Włoszech tak zwane „maksymalne procesy”, z udziałem dziesiątek oskarżonych, którym stawia się niezliczone zarzuty, są uważane za najlepszy środek prawny przeciwko różnym zorganizowanym grupom przestępczym. „Ndrangheta” jest postrzegana za najpotężniejszą siatkę, kontrolującą większość kokainy napływającej do Europy.

 

Podobny proces prowadzono przeciw sycylijskiej mafii Cosa Nostra w latach 1986-97. W jego wyniku wydano 238 wyroków skazujących. Jednak prokuratorzy Giovanni Falcone i Paolo Borsellino zostali później zamordowani. Prokurator Catanzaro, Nicola Gratteri od 30 lat znajduje się pod ochroną policji.

 

Obecny proces tak naprawdę jest ograniczony i dotyczy jednej z ponad setki szanowanych rodzin „Ndranghety”, która ma wpływy na całym świecie. Wcześniej około 90 oskarżonych zdecydowało się na szybkie postępowanie. Obecny proces – poza oskarżonymi i świadkami – obejmie bezprecedensową liczbę współpracowników, ze względu na bliskie więzi rodzinne w „Ndranghecie”, które zniechęcają do zdrady.

 

Kalabryjska mafia oprócz handlu kokainą zajmuje się lichwiarstwem i  wykorzystuje fasadowe firmy do reinwestowania nielegalnych zysków w legalną gospodarkę. W wielu częściach Kalabrii członkowie mafii praktycznie przeniknęli do wszystkich dziedzin życia publicznego, od ratusza i szpitali po cmentarze, a nawet sądy.

 

Władze szacują, że w południowym regionie Włochu operuje około 150 rodzin „Ndranghety” i jest co najmniej 6000 członków oraz oddziałów w Kalbrii. W skali świata te liczby rosną jeszcze bardziej. Według prokuratora Gratteriego, który nazwał ją najbogatszą organizacją przestępczą na świecie, grupa ma generować rocznie ponad 50 miliardów euro zysku. „Ndrangheta” jest siecią rodzin, z których każda sprawuje władzę nad podwładnymi, czyli pozostałymi członkami rodziny.

 

Siatka rodziny Mancuso kontroluje obszar Vibo Valentia. Zaś miasto Lamezia Terme, w którym odbywa się proces, jest wymieniane jako strefa zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, o największej odnotowanej liczbie „poważnego rozlewu krwi w regionie”.

 

Wśród oskarżonych są burmistrzowie, wysocy rangą funkcjonariusze policji, parlamentarzysta itp.. Kryminolog Federico Varese wskazuje, że proces odzwierciedla szeroko zakrojoną kontrolę „Ndranghety”, która jest głęboko osadzona w społeczności i zaangażowana w każdą legalną i nielegalną działalność. - Prawdziwą siłą rodzin mafijnych jest to, że mają kontrolę nad terytorium i robią tam wszystko – komentował. - Jeśli chcesz otworzyć sklep, jeśli chcesz coś zbudować, musisz przez nich przejść. Oni są władzą – dodał.

 

Źródło: thelocal.it, iinsidehook.com

AS


DATA: 2021-01-14 12:40
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.