DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Sąd nad obrońcami krzyża. Po 12 latach batalii uznano ich za niewinnych

Sąd nad obrońcami krzyża. Po 12 latach batalii uznano ich za niewinnych
fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne
#OBRONA KRZYŻA    #SĄD    #KRZYŻ    #POMNIK    #OBRONA    #PROCES

Po dwunastu latach procesów sądowych ostatecznie uniewinniono członków stowarzyszenia patriotycznego, którzy bronili przed zniszczeniem krzyża i pomnika bohatera narodowego w Gołubiu ( woj. pomorskie).

 

Sprawa dotyczy wydarzeń sprzed kilkunastu lat, kiedy to prywatny inwestor wszedł w posiadanie działki w Gołubiu, dawniej należącej do gminy, na której w roku 1972 postawiono krzyż i pomnik poświęcony porucznikowi Józefowi Dambkowi, dowódcy tajnej organizacji wojskowej „Gryf Pomorski”. Miejsce to upamiętniono, gdyż właśnie tu, z rąk agenta niemieckiego gestapo, 4 marca roku 1944 zginął porucznik Dambek.

 

Niedługo po kupnie działki na której stał krzyż i pomnik, prywatny właściciel doszedł do wniosku, że te święte symbole mu przeszkadzają i postanowił je zniszczyć. W obronie krzyża i pomnika stanęli członkowie Kaszubsko – Kociewskiego Stowarzyszenia imienia Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Patrioci próbowali bronić krzyża, za co właściciel działki oskarżył ich o wtargnięcie na jego posesję i fizyczny atak. Kiedy policja usunęła broniących krzyż z posesji, jej właściciel usunął pomnik i krzyż.

 

Od tamtej pory, przez 12 lat, trwały procesy sądowe i odwołania. Ostatecznie sprawą zajął się Sąd Najwyższy, który uniewinnił obrońców krzyża. - Zamiast walczyć o honor i o to, aby Pomorze i cała Polska wiedziała o bardzo ważnych historycznych dokonaniach kapitana Józefa Dambka i innych członków „Gryfa Pomorskiego”, my ten czas spędziliśmy w murach sądów. A ci, co zniszczyli pomnik i krzyż, nie zostali w majestacie państwa i prawa ukarani - mówi prezes Stowarzyszenia imienia Tajnej Organizacji „Gryf Pomorski” Roman Dambek, bratanek por. Józefa Dambka. 

 

W marcu roku 2008 staraniem członków Stowarzyszenia imienia Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” oraz mieszkańców Gołubia, niedaleko dawnej lokalizacji, na brzegu jeziora Dąbrowskiego ustawiono nowy krzyż i pomnik por. Józefa Dambka i jego żołnierzy. To w tym miejscu obecnie odbywają się piękne uroczystości rocznicowe.

 

Źródło: tvp.pl, radiogdansk.pl

 

Adam Białous


DATA: 2019-09-12 15:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Po prostu nikomu do głowy nie przyszło, że są ludzie którzy mogą podnieść rękę na Krzyż i pomnik pamięci narodowej. Sprawa była głośna nawet ks.Rydzyk wysłał ekipę, było gorąco. Trzeba być wrogiem Kościoła i Polski by takie rzeczy w ogóle do łba przyszły.
5 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Prawo własności nie jest święte. Co to w ogóle znaczy? Z takiego podejścia do własności rodzą się zbrodnie i inne ciężkie grzechy - o ileż cięższe niż naruszenie prawa własności.
5 miesięcy temu / TZ.
 
Alan zgadzam się. Wiem ze to był krzyż ale to była prywatna dzialka.Święte prawo własności musi działać w każdym przypadku,nie tylko w jedną strone.W innym wymiarze to bedziemy jak lewica.
5 miesięcy temu / ckm
 
Jeżeli to był pomnik legalnie ustawiony to nigdy nie powinna ta działka być sprzedana. Jeżeli została sprzedana bez zastrzeżenie, że pomnik jest objęty ochroną to powinno obowiązywać święte prawo własności i właściciel powinien móc go wyburzyć, nie wiem jak było więc podaje wszystkie możliwości. Natomiast członkowie stowarzyszenia niezależnie od niczego wtargnęli na cudzą własność i powinni być za to ukarani. Ale jak widać emocje znów wygrały z prawem.
5 miesięcy temu / Alan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.