DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Sąd federalny: Nowy Jork musi wyrazić zgodę na Msze św. polowe i otwarcie kościołów

Sąd federalny: Nowy Jork musi wyrazić zgodę na Msze św. polowe i otwarcie kościołów
Wnętrze Katedry Św. Patryka w Nowym Jorku / wikimedia.org

Sąd federalny orzekł, że władze Nowego Jorku muszą pozwolić na otwarcie kościołów i umożliwienie sprawowania nabożeństw w świątyniach i poza nimi na takiej samej zasadzie, na której pozwoliły na masowe protesty na ulicach i zakupy w centrach handlowych.

 

Sędzia Gary Sharpe z Sądu dla Północnego Dystryktu Nowego Jorku powiedział, że państwo nie może ograniczyć sprawowania nabożeństw na świeżym powietrzu podczas pandemii, jeśli tylko uczestnicy przestrzegają wymogów społecznego dystansu. Z kolei w przypadku nabożeństw wewnątrz świątyń, władze muszą wdrożyć takie same regulacje, jak w przypadku innych przedsiębiorstw, na których funkcjonowanie wyraziły zgodę. 

 

Wyrok ten to konsekwencja pozwu złożonego w imieniu kilku różnych grup religijnych przez prawników z Thomas More Society. Żadna katolicka diecezja ani parafia nie była stroną w tej sprawie.

 

Rzecznik Konferencji Biskupów Stanu Nowy Jork poinformował, że parafie prawdopodobnie nadal będą przestrzegać ustanowionych przez stanowe władze zdrowotnych wytycznych, mimo że nie są już związane prawem, aby to robić. „Biskupi muszą rozważyć wiele czynników przy ponownym otwarciu, wśród których najważniejsze są bezpieczeństwo i zdrowie naszych wspólnot, duchowieństwa i personelu parafii” – dodał, zaznaczając, że wyznaczone regulacje zdrowotne służą osiągnięciu tego celu.

 

Zgodnie ze stanowymi regulacjami niektóre kościoły mogą już zapełnić się w 33 proc., w innych Msze św. mogą się odbywać przy frekwencji nie przekraczającej 25.proc. pojemności świątyni. Zależy to od tego, na jakim etapie „odmrażania gospodarki” znajduje się dany region. 

 

Miasto Nowy Jork, znajdujące się obecnie na drugim etapie reaktywacji, pozwoliło na otwarcie niektórych biur, sklepów detalicznych i placówek usługowych przy wykorzystaniu 50 proc. pojemności w poszczególnych pomieszczeniach. Z kolei nowojorskie kościoły są obecnie ograniczone wymogiem wpuszczania 25 proc. dopuszczalnej liczby wiernych.

 

Sędzia Gary Sharpe zaznaczył, że przedsiębiorstwa „niesłusznie odróżnia się od miejsc kultu”, jeśli chodzi o ryzyko, jakie stwarzają w rozprzestrzenianiu się wirusa. Zauważył też, że urzędnicy stanowi wykazali się stronniczym traktowaniem różnych zainteresowanych stron. Pozwolili na masowe protesty na ulicach i uroczystości zakończenia roku szkolnego na świeżym powietrzu z udziałem do 150 osób, podczas gdy na zgromadzenia religijne na zewnątrz narzucili limit 10 lub 25 osób.

 

Jak zauważył sędzia, Gubernator Mario Cuomo i burmistrz Bill de Blasio nie tylko tolerują, ale nawet zachęcają w ostatnich tygodniach do masowych protestów z udziałem tysięcy ludzi, pomimo obowiązujących ścisłych ograniczeń w zakresie wielkości spotkań w przestrzeni publicznej.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2020-06-27 15:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyli, że nawet w Ameryce są sędziowie, którzy boją się Boga, Łk 18,1-8
15 dni temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.