27 czerwca 2020

Sąd federalny: Nowy Jork musi wyrazić zgodę na Msze św. polowe i otwarcie kościołów

(Wnętrze Katedry Św. Patryka w Nowym Jorku / wikimedia.org)

Sąd federalny orzekł, że władze Nowego Jorku muszą pozwolić na otwarcie kościołów i umożliwienie sprawowania nabożeństw w świątyniach i poza nimi na takiej samej zasadzie, na której pozwoliły na masowe protesty na ulicach i zakupy w centrach handlowych.

 

Sędzia Gary Sharpe z Sądu dla Północnego Dystryktu Nowego Jorku powiedział, że państwo nie może ograniczyć sprawowania nabożeństw na świeżym powietrzu podczas pandemii, jeśli tylko uczestnicy przestrzegają wymogów społecznego dystansu. Z kolei w przypadku nabożeństw wewnątrz świątyń, władze muszą wdrożyć takie same regulacje, jak w przypadku innych przedsiębiorstw, na których funkcjonowanie wyraziły zgodę. 

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wyrok ten to konsekwencja pozwu złożonego w imieniu kilku różnych grup religijnych przez prawników z Thomas More Society. Żadna katolicka diecezja ani parafia nie była stroną w tej sprawie.

 

Rzecznik Konferencji Biskupów Stanu Nowy Jork poinformował, że parafie prawdopodobnie nadal będą przestrzegać ustanowionych przez stanowe władze zdrowotnych wytycznych, mimo że nie są już związane prawem, aby to robić. „Biskupi muszą rozważyć wiele czynników przy ponownym otwarciu, wśród których najważniejsze są bezpieczeństwo i zdrowie naszych wspólnot, duchowieństwa i personelu parafii” – dodał, zaznaczając, że wyznaczone regulacje zdrowotne służą osiągnięciu tego celu.

 

Zgodnie ze stanowymi regulacjami niektóre kościoły mogą już zapełnić się w 33 proc., w innych Msze św. mogą się odbywać przy frekwencji nie przekraczającej 25.proc. pojemności świątyni. Zależy to od tego, na jakim etapie „odmrażania gospodarki” znajduje się dany region. 

 

Miasto Nowy Jork, znajdujące się obecnie na drugim etapie reaktywacji, pozwoliło na otwarcie niektórych biur, sklepów detalicznych i placówek usługowych przy wykorzystaniu 50 proc. pojemności w poszczególnych pomieszczeniach. Z kolei nowojorskie kościoły są obecnie ograniczone wymogiem wpuszczania 25 proc. dopuszczalnej liczby wiernych.

 

Sędzia Gary Sharpe zaznaczył, że przedsiębiorstwa „niesłusznie odróżnia się od miejsc kultu”, jeśli chodzi o ryzyko, jakie stwarzają w rozprzestrzenianiu się wirusa. Zauważył też, że urzędnicy stanowi wykazali się stronniczym traktowaniem różnych zainteresowanych stron. Pozwolili na masowe protesty na ulicach i uroczystości zakończenia roku szkolnego na świeżym powietrzu z udziałem do 150 osób, podczas gdy na zgromadzenia religijne na zewnątrz narzucili limit 10 lub 25 osób.

 

Jak zauważył sędzia, Gubernator Mario Cuomo i burmistrz Bill de Blasio nie tylko tolerują, ale nawet zachęcają w ostatnich tygodniach do masowych protestów z udziałem tysięcy ludzi, pomimo obowiązujących ścisłych ograniczeń w zakresie wielkości spotkań w przestrzeni publicznej.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram