DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Sąd Apelacyjny: postępowanie w sprawie „prowokacji na Chłodnej” umorzone. Powodem przedawnienie

Sąd Apelacyjny: postępowanie w sprawie „prowokacji na Chłodnej” umorzone. Powodem przedawnienie
Ks. Jerzy Popiełuszko. Original: Andrzej IwańskiDerivative work: TharonXX [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Warszawski Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok z niższej instancji w sprawie umorzenia postępowania karnego wobec funkcjonariuszy SB oskarżonych o „prowokację na Chłodnej”. Chodzi o działania skierowane przeciw błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce.

 

Sąd Apelacyjny uznał, że umorzenie postępowania w sądzie niższej instancji było zasadne ze względu na przedawnienie sprawy. Z kolei pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej chciał, aby „prowokację na Chłodnej” uznać za zbrodnię przeciwko ludzkości. Zdaniem IPN działania komunistycznej Służby Bezpieczeństwa były wymierzone nie tylko w ks. Jerzego Popiełuszkę i duchownych, ale także w całą opozycję. Sąd niższej instancji uznał natomiast, że „prowokacja na Chłodnej” nie stanowiła zbrodni przeciw ludzkości w rozumieniu prawa międzynarodowego. Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy to orzeczenie, a decyzja jest prawomocna.

 

W roku 1983, podczas jednego z przesłuchań duchownego wspierającego „Solidarność”, zdecydowano o rewizji mieszkania kapłana. Wcześniej SB podrzuciła tam materiały wybuchowe, amunicję oraz ulotki i czasopisma zakazane w PRL. W trakcie „przeszukania” funkcjonariusze wiedzieli gdzie „szukać”.

 

Piotr Dmitrowicz, historyk, wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego powiedział, że „prowokacja na Chłodnej” nie była jedynym elementem niszczenia ks. Popiełuszki. Stanowiła „apogeum” zmasowanej akcji propagandowej wymierzonej w kapelana Solidarności. – Kilka dni później „Ekspres Wieczorny” i „Trybuna Ludów” wydrukowały artykuł pt. „Garsoniera obywatela Popiełuszki” pełen kłamstw, insynuacji, pokazujący ks. Popiełuszkę w bardzo złym świetle. Duchowny próbował nawet demaskować te kłamstwa – zaznaczył, dodając, że formalnie ks. Popiełuszce nie można było nic zarzucić.

 

Jak zauważył Dmitrowicz, duchowny znalazł się w dramatycznej sytuacji – był wzywany na przesłuchania, nękany, zastraszany, otoczony donosicielami, nawet we własnej parafii, gdzie założono podsłuch. – Tak stał się symbolem niezłomności – dodał.

 

Akt oskarżenia za „prowokację na Chłodnej” dotyczył Grzegorza P., Waldemara O. i Pawła N. w sprawie „tworzenia fałszywych dowodów w celu skierowania przeciwko ks. Jerzemu Popiełuszce ścigania o przestępstwo”. Oskarżeni to osoby skazane jako sprawcy późniejszego zabójstwa księdza – część z nich zmieniła swoje nazwiska z lat 80.

 

 

Źródło: wp.pl / KAI / PCh24.pl / rdc.pl

MWł

 

  


DATA: 2020-01-16 08:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To.kest.dowód na slusz.e twierdzenia, że polskie sądy to kpina.
1 miesiąc temu / Eon
 
Katyn, Oswiecim.... Pozyczki pobrane w banku na credit 25 lat tez powinny by umozone, Bo przedawnione. Przeciez wszystko mozna?? To sa bandyci I zlodzieje. Polska jaka Ty jestes zalosna!!!
1 miesiąc temu / Goralka
 
To są te wolne sądy co krzyczą na ulicy Konstytucja, Konstytucja????
1 miesiąc temu / Mr
 
jakie sądy takie wyroki. Każdy czy ub/sb był zbrodnią na Narodzie Polskim. Sama instytucja bezpieki była narzędziem walki z Polską i Polakami. Po sądach które w ue szukają wsparcia przeciw Polsce nie można się spodziewać niczego dobrego. To targowica.
1 miesiąc temu / Kpt. Żbik
 
Zbrodniarze Komunistyczni powinni zostać osądzeni!
1 miesiąc temu / maxio
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.