4 października 2019

Niemiecki historyk Kościoła: Synod Amazoński zadecyduje o przyszłości kapłaństwa

(fot. PixaBay.com / CC0 Creative Commons / Senlay )

Wpływowy niemiecki historyk Kościoła, prof. Hubert Wolf z Münster, nie wątpi: Synod Amazoński będzie mieć decydujące znaczenie dla przyszłości kapłaństwa. W jego ocenie nadszedł czas porzucenia obowiązku celibatu.

 

W ocenie niemieckiego historyka Kościoła z Münster, prof. Huberta Wolfa, katolicy stoją dziś przed unikalną okazją dokonania głębokich zmian w rozumieniu i przeżywaniu kapłaństwa. Przemawiając we wtorek w Berlinie Wolf stwierdził, że Synod Amazoński daje możliwość dokonania prawdziwego przełomu. – Teraz jest czas decyzji – stwierdził. – Jeżeli okazja nie zostanie wykorzystana, to okno się zamknie – dodał uczony.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zdaniem historyka regularna celebracja Eucharystii jest absolutnie podstawowym wymiarem życia Kościoła katolickiego. Jeżeli w danym regionie brakuje kapłanów, to celibat trzeba poświęcić na rzecz umożliwienia wiernym dostępu do Komunii świętej. Wolf sądzi, że właściwym krokiem w przypadku Amazonii byłoby uczynienie celibatu dobrowolnym; należy odejść od ścisłego wiązania kapłaństwa z trwaniem w bezżenności. W ocenie historyka reforma musi bazować na dwóch elementach katolickiej praktyki i tradycji. Pierwszym są żonaci kapłani posługujący w katolickich Kościołach wschodnich, drugim – kapłani, którzy w przeszłości byli protestanckimi pastorami i mieli żony, a po konwersji otrzymali dyspensę od celibatu. Według Wolfa obawy, zgodnie z którymi zniesienie obowiązkowości celibatu miałoby doprowadzić do podziału Kościoła, są w zarysowanym kontekście całkowicie nieuzasadnione.

 

Historyk jest autorem opublikowanej w czerwcu książki „Celibat. 16 tez”, w której starał się poddać obowiązującą w Kościele praktykę i nauczanie odnośnie bezżenności księży wielostronnej krytyce. Niemieckie media katolickie związane z Konferencją Episkopatu Niemiec chętnie nagłaśniają jego tezy; koncepcja Wolfa wpisuje się w plany progresywnych biskupów dominujących w Kościele za Odrą. Tacy duchowni jak kard. Reinhard Marx, bp Franz-Josef Overbeck czy – w Austrii – kard. Christoph Schönborn nie ukrywają, że ewentualne poluzowanie celibatu w Amazonii chcieliby następnie przenieść na grunt europejski.

 

Pach

Źródła: Katholisch.de, pch24.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 117 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram