DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2018 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Saakaszwili przed parlamentem, a w parlamencie o Saakaszwilim

Saakaszwili przed parlamentem, a w parlamencie o Saakaszwilim
REUTERS/Valentyn Ogirenko/Forum

Podczas szturmu policji na miasteczko namiotowe rozbite przez zwolenników Michaiła Saakaszwilego przed budynkiem Wierchownej Rady ucierpiało ok. 10 osób. Saakaszwili nie stawił się na wezwanie Prokuratora Generalnego i stwierdził, że nie będzie słuchał „niepiśmiennego łżeprokuratora”. W tym czasie na sali obrad ukraińskiego parlamentu deputowani dyskutowali z Prokuratorem Generalnym o poszanowaniu prawa w państwie.

 

Po wczorajszym zamieszaniu w związku z chwilowym zatrzymaniem Michaiła Saakaszwilego, a potem jego odbiciem z rąk policji przez zwolenników eksprezydenta Gruzji dzisiejszy dzień był równie niespokojny. Saakaszwili oficjalnie zapowiedział, że nie zamierza stawiać się na przesłuchanie w kijowskiej prokuraturze ponieważ nie uznaje prawa tej służby, która według niego działa nielegalnie. Saakaszwili zaprosił za to śledczych na spotkanie w miasteczku namiotowym, jakie pod budynkiem ukraińskiego parlamentu rozbili jego sympatycy.

 

Rano miasteczko próbowała rozbić policja ale po krótkich starciach wycofała się i Saakaszwili wraz z zwolennikami zostali w centrum miasta. Nie była to jednak rzesza ludzi, do jakiej obecności pod parlamentem wzywał Saakaszwili, szacuje się, że liczba protestujących oscylowała wokół 100 osób. Doniesieniom o szturmie na miasteczko namiotowe zaprzecza – jak podaje „Hromadske.ua” – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, informując, że było to tylko poszukiwanie Saakaszwilego.

 

Powodem, dla jakiego Saakaszwili został wezwany do prokuratury w Kijowie na dzisiaj na godzinę 9.00 rano jest podejrzenie wzięcia przez byłego prezydenta Gruzji dużej łapówki od oligarchy Serhija Kurczenki, który uciekł z Ukrainy po rewolucji Euromajdanu w 2014 roku. Kurczenko jest uważany za osobę bliską obalonemu w 2014 roku prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi. Mówi się nawet, że był „skarbnikiem” rodziny Janukowycza. Podczas debaty w Wierchownej Radzie Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko zaprezentował deputowanym nagranie, z którego wynikało, że Saakaszwili dostał od Kurczenki „wziątkę” (łapówkę) w wysokości pół miliona dolarów.

 

Organy ścigania Ukrainy podejrzewają, że działania Saakaszwilego na Ukrainie są inspirowane z Moskwy, a to oznaczałoby, że eksprezydent Gruzji nie jest narzędziem w rękach Zachodu, próbującego zmusić prezydenta Petra Poroszenkę do realnych zmian w kraju pokazując nowego lidera, proeuropejskiego i antyrosyjskiego, za jakiego dotychczas uchodził Michaił Saakaszwili.

 

Wobec tych nowych informacji i niejasności Saakaszwili wolał więc nie ryzykować przekroczeniem progu prokuratury i udał się do miasteczka namiotowego, gdzie próbowała pojmać go policja. Mimo użycia siły i gazów łzawiących akcja policji się nie powiodła. Saakaszwili za to oskarżył organy ścigania państwa o bezprawne działanie i fabrykowanie dowodów przeciw niemu. Stwierdził też, że wczorajsza akcja policji i próba jego zatrzymania oznacza koniec Poroszenki i początek narodzin nowej Ukrainy.

 

Podczas zamieszania przed budynkiem Wierchownej Rady trwała dyskusja ukraińskich deputowanych z szefami służ specjalnych, wśród których na gwiazdę dzisiejszego dnia wyrósł Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko. Łucenko, przepytywany przez deputowanych o przestrzeganie prawa w państwie zgodził się z wypowiedzią ostatniego z zabierających głos w debacie deputowanego, który mówił o konieczności budowania silnej gospodarki, wzrostu płac, niezależnym sądownictwie i konieczności kontroli przez parlament służb specjalnych.

 

W odpowiedzi Jurij Łucenko wypomniał Wierchownej Radzie, że sama niedawno odebrała jemu jako Prokuratorowi Generalnemu, prawo do podpisywania nakazów dozoru i obserwacji najwyżej postawionych osób w państwie. Wcześniej, podczas transmisji na ukraińskim „5 Kanale” telewizyjnym Łucenko zapowiedział – w kontekście sprawy Saakaszwilego – że nie da się ani zastraszyć ani nie podda się naciskom krajowym ani zagranicznym, telefonicznym i SMS-owym.

 

PK


DATA: 2017-12-06 14:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szkoda, że zlazł z tego dachu Mielibysmy ubaw kiedy prezydent 4 RP musiałby wleźć na dach by ucałować i powitać kolegę podczas oficjalnej wizyty w Banderlandzie.
8 miesięcy temu / anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.