DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Są pierwsze efekty dialogowania z neobanderowcami. Samorząd Wołynia ogłosił rok UPA

Są pierwsze efekty dialogowania z neobanderowcami. Samorząd Wołynia ogłosił rok UPA
Fot. Serhii Nuzhnenko / Pacific Press via ZUMA Wire / Forum

Wołyńska Rada Obwodowa, na wniosek deputowanych neobanderowskiej Swobody, przyjęła uchwałę ustanawiającą rok 2017, rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii, formacji odpowiedzialnej za ludobójstwo na Polakach i Żydach. Uchwała przewiduje też uczczenie „ofiar polskiej represyjnej operacji Wisła”.

 

Za przyjęciem uchwały głosowało 46 z 53 deputowanych. Na mocy przyjętej uchwały, wołyńska obwodowa administracja państwowa ma opracować plan obchodów 75. rocznicy utworzenia UPA. Na szereg działań w ramach obchodów mają zostać przeznaczone duże środki finansowe. Zostaną one wydane m.in. na uporządkowanie pomników i tablic pamiątkowych ku czci członków UPA i odsłonięcie nowych, naprawę dróg dostępu i oznakowania prowadzących do „miejsc chwały bojowej UPA” oraz comiesięczny dodatek do emerytur dla weteranów UPA mieszkających na Wołyniu w wysokości 200 hrywien. Weterani mają też mieć zapewniony dostęp do leczenia i rehabilitacji w dwóch sanatoriach.

 

Inne cele, na które za uchwałą, pójdą środki publiczne to zbieranie relacji i dokumentów dotyczących UPA celem ich wydania w formie naukowej oraz popularno-naukowej. Dotyczy to to też prac artystycznych i książek, jak podaje się w uchwale „naświetlających działalność i walkę UPA”. Na Wołyniu, zbroczonym krwią polskich ofiar UPA, z okazji powstania tej zbrodniczej organizacji zostaną zorganizowane imprezy „młodzieżowe, kulturalne, a także narodowo-patriotyczne”. W uchwale wskazano też na potrzebę uczczenia 110. rocznicy urodzin dowódcy UPA, Romana Szuchewycza, głównego architekta rzezi wołyńskiej podczas której UPA zamordowało około 100 tys. Polaków. Podobną uchwałę, ogłaszającą rok 2017 rokiem UPA, przyjęły też wcześniej władze samorządowe obwodu iwanofrankowskiego.

 

Świętować 75. rocznicę powstania zbrodniczego UPA chce też grupa deputowanych ukraińskiego parlamentu, która wniosła projekt ustawy w tej sprawie. Przypomnijmy, że w grudniu 2016 roku szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski w wywiadzie dla tygodnika „Wprost” zapowiedział, że gdyby 75. rocznica powstania UPA była obchodzona na Ukrainie na poziomie państwowym, Polska może wyciągnąć względem Ukrainy konsekwencje dyplomatyczne.

 

vgolos.com.ua / Kresy.pl

AB


DATA: 2017-04-20 13:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie odpowiadajcie "Wolnościowcowi", bo to jakiś prowokator jest. Gość chyba nie skończył nawet podstawówki (i to 6-klasowej), bo wykazuje braki w elementarnej wiedzy historycznej. Z Panem Bogiem.
ponad 3 lata temu / Stefan
 
Wolnościowiec w czasie Akcji Wisła żaden Ukrainiec nie został zabity przez bezpiekę.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Dodatki dla weteranów upa na Wołyniu, którzy w bestialski sposób mordowali polaków. Powinni ponieść kare a nie być nagradzani.Jest to dla mnie bardzo przykre, bo na Wołyniu zostali zamordowani moi dziadkowie a mój tata majac 13 lat cudem ocalał.Nie ma sprawiedliwości.
ponad 3 lata temu / Ewa
 
Zaraz napiszą ze to nie oni uchwalili tylko to następna prowokacja Rosjan. A my durnie uwiezymy kolejny raz i konsekwencji dyplomatycznych nie bedzie
ponad 3 lata temu / Jurek
 
Nie każdy Ukrainiec to zły człowiek i ZAWSZE należy o tym pamiętać, ale... Spotkały mnie w naszej ojczyźnie bardzo złe doświadczenia ze strony tej nacji. Bardzo złe, niczym nie "zasłużone". Broń czarnoprochową można legalnie nabyć i nosić przy sobie nabitą. Za niecałe 2 tys zł komplet wraz z osprzętem (+100-150zł za ostrzelanie - strzelnica). KK pozwala nam bronić się aż do zadania śmierci napastnikowi włącznie. Mam obowiązki, mam dla kogo żyć. Nie dam się zabić ani zgwałcić bez walki/sprzeciwu z mojej strony. Reszta w rękach Boga.
ponad 3 lata temu / Ania(ks)
 
Zachód ma wysadzających się Arabów, a nam sprowadzono Ukraińców. Tylko czekać aż powoli zaczną być podburzani i znowu chwycą za widły i siekiery - dla prusko-ruskiej agentury sytuacja jest wręcz wymarzona aby z niej skorzystać.
ponad 3 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.