DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Są dowody potwierdzające świadectwo abp. Vigano. Ujawniono korespondencję McCarricka

Są dowody potwierdzające świadectwo abp. Vigano. Ujawniono korespondencję McCarricka
Fot. REUTERS / Gregory A. Shemitz / Forum

Wyciek korespondencji Theodora McCarricka potwierdza, że ​​Watykan wprowadził ograniczenia wobec byłego kardynała w 2008 r. Z dokumentów może też wynikać, że kardynał Donald Wuerl był świadomy tych ograniczeń. 

 

Listy i ujawnione e-maile przez księdza Anthony Figueiredo, byłego pomocnika McCarricka pokazują, że usunięty ze stanu kapłańskiego były kardynał lekceważył ograniczenia nałożone nań przez Benedykta XVI i odegrał znaczącą rolę w negocjacjach watykańsko-chińskich.

 

W korespondencji do której dotarł portal Crux, były kardynał obiecywał, że nie będzie podróżował bez pozwolenia Stolicy Apostolskiej i zrezygnuje ze wszystkich swoich funkcji w amerykańskim episkopacie. McCarrick zakwestionował natomiast nakaz, by nie przyjeżdżać do Rzymu.

 

Wszystkie ograniczenia miały być omawiane z kard. Wuerlem w 2008 r – a więc za panowania Benedykta XVI, który według abpa Vigano, miał nałożyć kary na „homoseksualnego predatora” McCarricka. Duchowny winny ogromnych nadużyć seksualnych wobec kleryków i nieletnich chwalił także Wuerla za jego „wielką pomoc i braterskie wsparcie”. Warto pamiętać, że kardynał Wuerl odmawiał wszczęcia postępowania w związku z nadużyciami McCarricka, dopóki nie pojawiły się publikacje na temat jego skandalicznych działań w 2018 r. W styczniu przyznał się do „luk w pamięci” w związku z innym zarzutem z 2004 r.

 

Ujawniona korespondencja pokazuje również, że McCarrick stopniowo lekceważył ograniczenia, zwłaszcza te dotyczące podróżowania do Rzymu. Jeszcze w 2009 r.  dwukrotnie tam się udał, a już w 2010 roku odwiedził 11 różnych krajów.

 

Po wyborze papieża Franciszka Watykan zaangażował McCarricka do prowadzenia negocjacji watykańsko-chińskich. McCarrick wielokrotnie podróżował do Państwa Środka i regularnie korespondował z urzędnikami Kościoła w sprawach tych podróży.

 

Ksiądz Anthony Figueiredo, były doradca McCarricka dostarczył dokumenty amerykańskiemu portalowi Crux. Przygotował także 10-stronicowy raport oparty na korespondencji i planuje opublikować wszystkie materiały na stronie internetowej. - Jako kapłan wyświęcony przez ówczesnego arcybiskupa McCarricka, który mu służył, często zastanawiam się nad tym, ile szkód w życiu fizycznym, psychicznym i duchowym tak wielu osób można było uniknąć, gdyby ograniczenia zostały podane do publicznej wiadomości i egzekwowane, gdy tylko zostały nałożone – stwierdził kapłan.

 

Rzecznik kard. Wuerla stwierdził z kolei, że „Kardynał Wuerl oświadczył wcześniej – i powtarza to ponownie – że nie był świadomy nakładania sankcji lub ograniczeń związanych z jakimikolwiek oskarżeniami dotyczącymi nadużyć lub niewłaściwych działań Theodora McCarricka. Na podstawie opisów żaden z opublikowanych dzisiaj dokumentów nie wskazuje wyraźnie, że kardynał Wuerl miał taką wiedzę”.

 

Również papież Franciszek w swoim pierwszym bezpośrednim komentarzu na temat byłego kardynała Theodore'a McCarricka powiedział, że „o McCarricku nic nie wiedział, nic a nic”.

 

„Powiedziałem to wiele razy, nic nie wiedziałem, nie miałem pojęcia” – dodawał Ojciec Święty w wywiadzie dla meksykańskiej dziennikarki Valentiny Alazraki.

 

Mówiąc o zarzutach arcybiskupa Carlo Marii Vigano, który stwierdził w sierpniu ubiegłego roku, że powiedział papieżowi o narzuconych przez Watykan restrykcjach wobec byłego arcybiskupa Waszyngtonu, Franciszek orzekł: „Nie pamiętam, czy powiedział mi o tym. Czy to jest prawda, czy nie. Nie mam pojęcia! Ale wiesz, o McCarricku nic nie wiedziałem. Gdyby było inaczej, nie byłbym cicho, prawda?”.

 

Słowom papieża zaprzeczył z kolei arcybiskup Vigano, utrzymując, że powiedział mu o skandalu, a nawet, że sam Franciszek pytał go o McCarricka.

 

McCarrick został usunięty z kolegium kardynałów w zeszłym roku z powodu wykorzystywania seksualnego zarówno nieletnich, jak i kleryków. Na początku tego roku Watykan ogłosił, że Franciszek usunął go ze stanu duchownego po tym, jak został uznany za winnego zarzucanych mu czynów.

 

Źródło: catholicheral.co.uk / cruxnow.com

AS

 

 

Świadectwo abp. Vigano zostało opublikowane w książce „Listy arcybiskupa Vigano”

Książkę można nabyć TUTAJ


DATA: 2019-05-29 22:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

szkoda że tak poźno, wychodzą te dokumenty na jaw. księża się boją prawdę ujawniać, oto co panuje dziś w kościele, jakiś strach przed ujawnieniem prawdy..., to dramat kościoła... i hierarchii przede wszystkim..
8 miesięcy temu / see
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.