26 października 2016

Społeczeństwo organiczne, czyli traktujmy ludzi po ludzku, a nie jak maszyny

(Autor: Thaumathaumatos (Praca własna) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], Wikimedia Commons)

Znaczenie określenia „organiczny” lub „nieorganiczny” można zrozumieć poprzez porównanie żywego organizmu, takiego jak człowiek lub zwierzę z maszyną. Człowiek i maszyna mają pewne cechy wspólne. Oboje składają się z różnych elementów, które tworzą jedną całość. W obu przypadkach, poszczególne części pełnią swoje funkcje, które wnoszą swój wkład w osiągnięcie wspólnego celu ogólnego. Jednak pomimo tych analogii, różnice między nimi są tak ogromne, że można je nazwać niemal niewyobrażalnymi.

 

Zasadnicza różnica polega na tym, że maszyna jest obojętna, statyczna i nieożywiona, zaś organizm jest ciepły, ruchliwy i żywy. Można porównać tę różnicę w następujący sposób:

Wesprzyj nas już teraz!

 

I – Ruchy organów w żywym ciele są powodowane obecnym w nim życiem. Wypływają z samej głębi swej istoty. Części maszyny nie są w stanie samodzielnie się poruszać. Wszystkie ich ruchy muszą zostać zarządzone z zewnątrz. W rzeczywistości nie poruszają się, lecz są poruszane.

 

II – Żywe organy mają wielką zdolność dopasowania i dostosowania się do nowych okoliczności. Zazwyczaj jest to powolny i delikatny proces adaptacji (jak można zaobserwować w przypadku gojenia się ran lub jakiegokolwiek wzrostu), który zwykle następuje stopniowo, ale z wielką precyzją i trwałością. Maszyna pozostaje taka, jaką zrobiono i sama nie dostosowuje się do niczego. Gdy ktoś zechce ją przystosować do innych celów to może być drastycznie zmieniona z racji tego, że jej materia niczego nie odczuwa i podczas odlewania metalowych części lub obróbki innych materiałów do zmian konstrukcyjnych nie trzeba brać pod uwagę jej uczuć.

 

III – Części ciała rozwijają się zgodnie z pewnym własnym życiem i niezależnie od pozostałych. Zatem nikt nie może narzucić żądanego kształtu lub rozmiaru swoim rękom czy nogom. Natomiast to, co jest sztuczne i mechaniczne całkowicie podlega człowiekowi. Osoba niepełnosprawna może na przykład określić wagę, kształt lub kolor drewnianej czy gumowej protezy nogi tak, żeby odpowiadały jej gustowi oraz wygodzie.

 

IV – Żywa istota jest częścią natury, która jest bezpośrednim dziełem Boga. Maszyna jest bardziej bezpośrednim dziełem człowieka. Tak więc wszystko, co organiczne jest znacznie bardziej doskonałe, pomimo że wszystko, co mechaniczne zdecydowanie bardziej podlega nauce. Na przykład, bez względu na to, jak bardzo nauka doskonali mechaniczne protezy rąk i nóg – a zdziałała już cuda w tej dziedzinie – to każdy człowiek nadal woli własną, naturalną, choć niedoskonałą rękę lub nogę niż taki „cud”.

 

V – Wszystkie części maszyny są posłuszne niczym niewolnicy woli tego, który włącza i obsługuje daną maszynę. Najważniejszą rzeczą jest wola operatora urządzenia. Jedynym możliwym sposobem korzystania z maszyny jest dyktatura. Kiedy następuje awaria urządzenia to jedynym rozwiązaniem jest otworzenie go, rozłożenie na części, usunięcie wadliwej części i naprawienie przy użyciu narzędzi. Zreperowanie maszyny jest zawsze o wiele bardziej skuteczne niż operacja na żywej istocie. W organizmie człowieka funkcjonowanie ciała zależy nie od niczym niewolniczego posłuszeństwa narządów, lecz od naturalnej, żywej i do pewnego stopnia „swobodnej” (uwaga na określnik) współpracy każdej z części.

 

Podsumowując, powyżej zaprezentowaliśmy różnice między pojęciami: „organiczny” oraz „ mechaniczny” bądź „nieorganiczny”.

 

Prof. Plinio Corrêa de Oliveira

Źródło: www.tfp.org

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 160 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram