DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 31  >   TEMAT NUMERU: ODRZUCONE DZIEDZICTWO KONSTANTYNA

Rozmowa z ks. prof. Stanisławem Koczwarą

Rzym nauczycielem cywilizacji


Z księdzem profesorem Stanisławem Koczwarą z Instytutu Teologicznego w Wilnie rozmawia Henryk Matysek.

Czym był edykt mediolański?


– W świetle wydarzeń, do jakich doszło po jego ogłoszeniu, narzuca się stwierdzenie, że był to swego rodzaju konkordat. I choć Kościół nie figurował jako strona kontraktująca, to w interesie państwa rzymskiego leżało przyznanie mu prawa do swobodnego rozwoju. A dzięki temu, korzyści z edyktu były obopólne: i dla Kościoła, i dla państwa. I jeszcze szerzej: dla kultury i w ogóle cywilizacji klasycznej, jak również ogólnoludzkiej aż po dzisiejsze czasy.

Dzięki edyktowi tolerancyjnemu Kościół zyskał rzecz najcenniejszą: wolność, bez której nie może być pełnego rozwoju wiary. Czy chrześcijanie od razu pojęli wielkość tego daru Opatrzności?
– Zdecydowanie! Dziedziną, której podstawowe znaczenie dla swego rozwoju chrześcijaństwo pojęło w lot – i to na długo przed edyktem mediolańskim – była nauka rozumiana szeroko jako dorobek myśli ludzkiej. Z jej klasycznego skarbca wierzący czerpali obficie, uczynili ją poniekąd swoją własnością i na jej pniu snuli własną doktrynę, tak dojrzałą, że wkrótce stała się ona wspólnym dorobkiem całego świata.
Nieprzypadkowo też właśnie od edyktu mediolańskiego rozpoczęła się epoka wielkich myślicieli chrześcijaństwa. Bo wielki moment historii, niosący swobodny dostęp do wiedzy, trafił na dorównywających mu w swej wielkości ludzi. Dzięki twórczości takich świętych luminarzy wiedzy, jak: Grzegorz z Nazjanzu, Grzegorz z Nyssy, Bazyli Wielki, Ambroży, Hieronim, Augustyn, Paulin z Noli czy Optat z Milewy, chrześcijaństwo jawi się nie tylko spadkobiercą wszystkiego, co w antycznej tradycji warte było zachowania, ale w znacznej mierze zachowuje i ożywia kulturowe dziedzictwo umacniając jego pozycje w cywilizowanym świecie.
Wspomniani giganci myśli byli duchowymi przewodnikami swej epoki. Wykazywali świetną znajomość Homera, Hezjoda, Pindara, Arystofanesa, mówców attyckich, aleksandryjskich neoteryków, ale także Plutarcha czy Lukiana. W swych pismach wielokrotnie wzmiankowali i cytowali Platona, Arystotelesa i sofistów. Stworzona przez nich literatura nie tylko współzawodniczyła z dziełami najlepszych pisarzy pogańskich, ale wręcz je przewyższyła swą dynamiką i siłą ekspresji. Nic więc dziwnego, że stulecie zapoczątkowane edyktem mediolańskim nazwano złotym wiekiem patrystyki i w ogóle literatury chrześcijańskiej – niewyczerpanego źródła żywotnych soków dla Kościoła po wszystkie czasy.

Warto tu przytoczyć słowa Grzegorza z Nazjanzu pokazujące stosunek chrześcijaństwa do kultury antycznej: Mniemam, że wszyscy ludzie rozumni są zgodni co do tego, że pierwsze miejsce wśród naszych dóbr zajmuje kultura umysłowa. I to nie tylko ta nasza (…) troszcząca się o zbawienie i piękno ducha, ale i kultura pogańska. (…) Z niej przejęliśmy umiłowanie wiedzy. (…) Takich, którzy nią gardzą należy uważać za głupich nieuków, pragnących, żeby wszyscy byli jak oni, bo wtedy w powszechnym nieuctwie ukryłaby się ich własna głupota.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Nie dajmy zwyciężyć złu i bądźmy narzędziami pokoju, którego tak bardzo wszyscy potrzebujemy” - napisał na Twitterze abp Stanisław Gądecki, komentując zamachy na Sri Lance.

 
 

Kardynał Malcolm Ranjith ze Sri Lanki w dosadnych słowach skomentował dzisiejsze zamachy, w których śmierć poniosło co najmniej 200 osób. „Ukarać bezlitośnie, bo tylko zwierzęta mogą zachować się jak winni tego zamachu” - podkreślił.

 

Polski były misjonarz na Sri Lance, o. Mariusz Michalik podzielił się swoją refleksją na temat zamachów terrorystycznych jakich doświadczyli tamtejsi chrześcijanie. Podkreślił, że taka skala terroru nie zdarzała się w azjatyckim kraju nawet w okresie wojny domowej (1983-2009).

 

Tragiczna śmierć chrześcijan na Sri Lance, którzy zginęli w zamachach dokonanych w Wielką Noc, to potwierdzenie dramatycznych słów wypowiedzianych przez Pana Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy: „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał” – mówi w rozmowie z PCh24.pl ks. Rafał Cyfka (Pomoc Kościołowi w Potrzebie).

 

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w homilii wygłoszonej podczas Mszy rezurekcyjnej zaapelował o aktywną obronę wartości chrześcijańskich. Ostrzegł przed zagrożeniami płynącymi z usunięcia Boga z przestrzeni publicznej, których efektem jest „akceptacja nawet największych wynaturzeń”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.