DZIŚ JEST:   17   LUTY   2020 r.

Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 

Rzym: kardynał de Paolis i prof. de Mattei na konferencji w obronie małżeństwa

Rzym: kardynał de Paolis i prof. de Mattei na konferencji w obronie małżeństwa
Kardynał de Paolis. W tle prof. de Mattei FOT. corrispondenzaromana.it
#RODZINA    #NAWRACANIE    #FORTE    #ERDÖ    #ROZWODNICY    #FRANCISZEK    #SYNOD    #WATYKAN    #DE MATTEI    #PAPIEŻ    #BISKUPI    #HOMOSEKSUALIŚCI    #KOŚCIÓŁ    #PRACE SYNODU

W sobotę w Rzymie odbyła się konferencja poświęcona świętości małżeństwa. Wziął w niej udział kardynał Velasio de Paolis, emerytowany przewodniczący Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej, a także prezes fundacji Lepanto, profesor Roberto de Mattei.


Konferencja zorganizowana przez Fundację Lepanto odbyła się w tydzień po rozpoczęciu watykańskiego synodu ds. rodziny. Swoją obecnością zaszczycił ją kardynał Velasio De Paolis, który od ponad roku bierze udział w sporze między postępowymi biskupami pragnącymi zmiany nauczania Kościoła w kwestii nierozerwalności małżeństwa a hierarchami wiernymi słowom Chrystusa. Kapłan ten był jednym z autorów książki „Pozostać w prawdzie Chrystusa” – najgłośniejszej odpowiedzi na tezy niemieckiego kardynała Waltera Kaspera.


W książce tej kardynał de Paolis pisał zdecydowanie: „Kto współżyje z osobą nie będącą jego małżonkiem, w sposób otwarty gwałci prawo Boże prezentowane przez Kościół”. Stanowisko to podtrzymał podczas rzymskiej konferencji. – Dziś wiele mówimy w Kościele o współczuciu, miłości i miłosierdziu, i bardzo dobrze. Ale musimy pamiętać, że bez powtarzania i utrzymania prawdy, zawsze będziemy „off-road”, poza drogą, na złej ścieżce”. Odnosząc się do problemu rozwiedzionych żyjących w nowych związkach kardynał wypowiedział się bardzo jasno: - Przyjęcie "praktyki duszpasterskiej, sprzecznej z doktryną to przerażający brak logiki. To nie jest chrześcijańskie”. Żaden lekarz nie będzie leczył pacjenta medykamentami, dopóki nie zrozumie, na co ten choruje. Bez zrozumienia przyczyn choroby nie można zmienić lekarstwa, bo to może zabić pacjenta.


Oprócz kardynała na konferencji wystąpił historyk Kościoła Roberto de Mattei. Według uczonego mamy dziś do czynienia z sytuacją bezprecedensową w dziejach Kościoła. – Historia nie zna wypadku, gdy duchowni podważali wartość małżeństwa i kwestionowali jego nierozerwalność. To nie zdarzyło się aż do naszych czasów – stwierdził historyk. Przytoczył jednak kilka opowieści o innych kryzysach Kościoła, przypomniał postawę świętego Piotra Damianiego, którzy – jak wspomniał – „nigdy nie powoływali się na prawo do stopniowalności grzechów, na mniejsze zło”, ale nawet reformując Kościół wytykali ludzkie grzechy i mówili jasno o tym, dlaczego należy zmienić grzeszne postawy.


W konferencji wziął także udział ksiądz Antonio Livi, emerytowany dziekan wydziału filozofii na Papieskim Uniwersytecie na Lateranie.  Potwierdził, że nie istnieje możliwość rozdziału między teorią i praktyką w Kościele – między Doktryną a praktyką duszpasterską, między Nauczaniem Chrystusa a podejściem do grzechu. Ksiądz Livi ostro skrytykował propozycję kardynała Kaspera, by dopuszczać do Komunii Świętej rozwodników żyjących w nowych związkach – według księdza Liviego byłaby to hipokryzja.

 

 

Źródło: corrispondenzaromana.it

malk
DATA: 2015-10-12 14:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.