DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Rzeszów upamiętnia żołnierzy WiN

Rzeszów upamiętnia żołnierzy WiN
#RZESZÓW    #WIN

W piątek na symbolicznym grobie siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” złożono wieńce i kwiaty.  62 lata temu polscy dowódcy zostali rozstrzelani w mokotowskim więzieniu. W Rzeszowie stanie pomnik prezesa IV Zarządu ppłk. Łukasza Cieplińskiego, członkowie IV Zarządu zostali także pośmiertnie awansowani.

 

Żołnierze Wyklęci działali do roku 1950, ostatniego z nich – Andrzeja Kiszkę – SB aresztowała w roku 1961. Usłyszał wyrok dożywocia, który następnie został zmieniony na karę 15 lat więzienia. Równocześnie z terenów tzw. Polski lubelskiej od lipca do listopada 1944 r. wywieziono w głąb Związku Radzieckiego od 12 do 15 tys. żołnierzy Armii Krajowej.

 

Mariusz Krzysztofiński z IPN przypomniał w trakcie seminarium na Uniwersytecie Rzeszowskim, poświęconemu żołnierzom podziemia, że antykomunistów zwalczało NKWD oraz oddziały Armii Czerwonej. Miejscowa ludność była regularnie zastraszana przez komunistów, dochodziło do publicznych egzekucji. Pamięć o członkach podziemia niepodległościowego przetrwała dzięki ich rodzinom, świadkom ich działalności a także londyńskiej emigracji.

 

W Rzeszowie stanie pomnik ppłk. Łukasza Cieplińskiego. Równocześnie, członkowie IV Zarządu WiN zostali pośmiertnie awansowani, jedna osoba na stopień pułkownika, dwie - podpułkownika, dwie osoby na stopień majora i dwie na kapitana.

 

 

Źródło: naszdziennik.pl / salon24.pl

mat

 


DATA: 2013-03-03 08:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.