W podpoznańskim Kórniku ponad dachami domów patrzą na siebie dwie wyniosłe budowle – kościół i Zamek (jako kórniczanin pozwolę sobie pisać o tym Zamku z dużej litery, bo jest pod wszelkimi względami wyjątkowy). Są one żywymi świadkami wielkiej historii, której bohaterowie za życia mieszkali w Zamku, a teraz spoczywają w kościelnych kryptach.
Ongiś, czyli w wieku XV, poziom wody w Kórnickim Jeziorze był wyższy, a drewniane domy kórniczan znacznie mniejsze. Ale tak jak dziś po drugiej stronie Jeziora rozciągał się las Zwierzyniec. Tyle, że wówczas buszowało w nim mnóstwo szlachetnych kurów, czyli cietrzewi i bażantów, od których, być może, Kórnik wziął swoją nazwę i na które polowali panowie z Zamku. Owi panowie – Górkowie herbu Łodzia – wznosząc zamek, nadali wsi Kórnik prawa miejskie, zbudowali kościół i uczynili go ośrodkiem nowej parafii. Umowa z 1426 roku, zawarta pomiędzy Mikołajem Górką a cieślą Niklosem z Poznania, pozwala nam ujrzeć oczyma wyobraźni kształt owego pierwszego Zamku. Mistrz Niklos zadeklarował, że wzniesie:
…dwa domy… każdy z trzema salami czyli piętrami i ułoży na nich stropy z desek łączonych lepszej roboty… i dwie baszty okrągłe z odmiennemi belkami pięknego kształtu, również gzyms główny na sposób strzelnic… przejście w środku zamku… bramy i okna wielkie i małe… progi dębowe… kanały potrzebne… dwa wychodki… komin dla kuchni i strażnika mostowego… dwa przyczółki i słupy, gdzie rozciągnie się most zwodzony i kratę na końcu mostu z bramką…
W dokumencie tym, złożonym po łacinie, po raz pierwszy w polskiej historii pada słowo „alkierz”. Zapisano bowiem dalej, że mistrz:
…na wykonanych przez się basztach, w zwykłej mowie „alkierzach”, zrobi na każdej dwie banie i to wszystko pokryje gontem…
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Prowadzone przez rząd statystyki dotyczące epidemii koronawirusa uległy poprawie. To, jak mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia, m.in. efekt odpowiedzialnego zachowania Polaków podczas ferii. Pomyśle dane stały się podstawą do podjęcia decyzji o poluzowaniu niektórych ograniczeń.
W Dzienniku Ustaw opublikowany został wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. TK potwierdził, że uśmiercanie nienarodzonych dzieci podejrzanych o chorobę lub niepełnosprawność jest niezgodne z Konstytucją. Instytut Ordo Iuris, wraz z innymi organizacjami prorodzinnymi, złożył w Kancelarii Prezydenta propozycje rozwiązań prawnych dotyczące wsparcia osób niepełnosprawnych oraz usprawnienia procedur adopcyjnych, a także analizę programu wsparcia kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.
Atak na niezależnych dziennikarzy, zniszczenie i kradzież sprzętu radiowo-telewizyjnego, do jakich doszło 27 stycznia 2021 roku podczas kolejnej odsłony strajków Lempart i Suchanow to atak na praworządność i wolność słowa – podstawowe składowe wolnego państwa. Z całą stanowczością potępiamy tego typu akty agresji sprowokowane przez jedną z liderek protestów przeciwko obronie życia w Polsce oraz żądamy ukarania wszystkich winnych tego haniebnego zajścia. Wzywamy także wszystkich ludzi dobrej woli do stanowczego napiętnowania tego, co się stało.
Wybór Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych zapowiada nową wojnę ideologiczną. Czy Polska, która właśnie zdecydowała o rozszerzeniu ochrony życia nienarodzonego, oprze się lewicowej ofensywie? O tym w programie "Jaka jest prawda?" mówi były minister spraw zagranicznych w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Witold Waszczykowski.
Centrum Życia i Rodziny z satysfakcją przyjęło fakt publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. niekonstytucyjności przesłanki eugenicznej. Organizacja wskazuje, że publikacja wyroku pozwoli na uratowanie tysięcy ludzkich istnień. Eksperci organizacji zwracają jednak uwagę na pewne niebezpieczeństwo proaborcyjnych nadinterpretacji obowiązującego prawa.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI