DZIŚ JEST:   04   SIERPNIA   2020 r.

Św. Jana Marii Vianneya
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
 
 
 
 

„Rzeczpospolita” sugeruje, że nuncjusz apostolski w Polsce naciska na rząd w sprawie uchodźców

„Rzeczpospolita” sugeruje, że nuncjusz apostolski w Polsce naciska na rząd w sprawie uchodźców
FOT.Credit Image:© Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via ZUMA Press/FORUM

Czy wokół utworzenia tzw. korytarza humanitarnego, które miałyby pozwolić na transportowanie Syryjczyków samolotami do Polski, trwa zakulisowa rozgrywka z udziałem nuncjusza Apostolskiego? Do ciekawych informacji dotarli dziennikarze „Rzeczpospolitej”.

 

Czym jest korytarz humanitarny? To nazwa procesu, który polegać miałby na przetransportowaniu do Polski drogą lotniczą grup uchodźców z Syrii, Jordanii i Libanu, po wcześniejszym rozpoznaniu ich sytuacji. 


Według ustaleń dziennika, na biurko premier Beaty Szydło trafił w tej sprawie list od nuncjusza apostolskiego w Polsce, Salvatore Penacchio.


Trudno wyrokować, czy pracujący w Polsce zaledwie od pół roku watykański dyplomata działał za zgodą papieża. Jednakże medialne doniesienia zdają się to właśnie sugerować. "Według naszych informacji abp Pennacchio w liście do rządu powołuje się m.in. na liczne wypowiedzi papieża o konieczności pomocy uchodźcom, wspomina także o korytarzach włoskich. Stwierdza też, że do podjęcia rozmów ma upoważnienie Sekretariatu Stanu, czyli watykańskiegoMSZ" - informuje gazeta.

 

Rządowe deklaracje w sprawie korytarza, którego otwarcie związane było ze zwiększeniem liczby tzw. uchodźców docierających do naszego kraju, są mocno niejasne. Premier Szydło stwierdziła w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że „nie mówi nie” korytarzom humanitarnym, jednak ich powstanie warunkuje „odpowiednią współpracą zainteresowanych organizacji z rządem”. Pozytywnie, lecz także z zastrzeżeniami, o sprawie wypowiadał się też prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

MSZ, pytane przez Interię o utworzenie korytarza humanitarnego, odniósł się do sprawy ogólnikowo: „Polska zarówno na forum UE, jak i ONZ popiera wysiłki społeczności międzynarodowej, których celem jest zapewnienie bezpiecznego dostępu pomocy humanitarnej do ofiar wojny domowej w Syrii”.

Warto przypomnieć, że od prawie roku o uruchomienie korytarzy humanitarnych zabiegają polscy biskupi. 


O ile doniesienia dziennika okażą się prawdziwe będzie to pierwszy przypadek tak zdecydowanego zaangażowanie politycznego nuncjusza abp. Salvatore Penacchio pracującego na polskiej placówce od jesieni 2016 r. Symptomatyczne jest to, że miałoby ono dotyczyć właśnie sprawy tzw. uchodźców. 

 


Żródło: rp.pl/Interia.pl

luk 

 

 


DATA: 2017-05-12 16:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ten nuncjusz to i mason i imman w jednej osobie
ponad 3 lata temu / lolo
 
"O ile doniesienia dziennika okaza się prawdziwe..." Sa prawdziwe.Wystarczy wejsc na pis.org.pl,tam jest zamieszczony wspomniany wywiad z Pania Premier.
ponad 3 lata temu / ...
 
Nuncjusz niech pilnuje, by kult Boży był prawidłowo sprawowany, Msze Św. odprawiane godnie i była cześć dla Najświętszego Sakramentu. Dyrektywy UE i lobbing na rzecz multikulti to nie jest zakres kompetencji nuncjusza. JE Zbawiciel Penacchio winien być przywołany do porządku. Zrobi to rząd czy Lud Boży ma przypomnieć Eminencji o obowiązkach stanu?
ponad 3 lata temu / Michał
 
Kochana nasza Pani Premier, dbaj o nasze bezpieczeństwo, a nie słuchaj obcych, którzy mają nas w nosie
ponad 3 lata temu / syk
 
moim zdaniem,polscy biskupi winni udać się do krajów emigrantów i tam nieść im pomoc i słowo boże.
ponad 3 lata temu / babcia
 
Można odnieść wrażenie, że władzom kościelnym, także polskim, chodzi o sprowadzenie "humanitarne" trochę terrorystów. Zamach w wypełnionym kościele w tle? Zamach na Papieża nic nie nauczył?
ponad 3 lata temu / zmartwiony
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.