DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

„Rzeczpospolita”: Polacy kupują coraz więcej leków na depresję. Powodem kryzys rodziny?

„Rzeczpospolita”: Polacy kupują coraz więcej leków na depresję. Powodem kryzys rodziny?
Slashme at the English language Wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

Polacy wydają coraz większe kwoty na leki poprawiające nastrój. Suma wydatków na antydeprestanty zbliżyła się do wydatków na leki przeciwbólowe – wynika z badań, do jakich dotarł dziennik „Rzeczpospolita”. Zdaniem cytowanego przez gazetę eksperta, wzrost liczby zachorowań wynika między innymi ze zmieniającego się modelu rodziny.

 

Polacy w ubiegłym roku kupili 19 milionów opakowań lekarstw na depresję wypisywanych przez lekarzy na receptę. To wzrost o milion w porównaniu z rokiem 2014 i o 2,6 miliona w porównaniu z 2013. Dane zebrała firma IMS Health, a dotarła do nich „Rzeczpospolita”.

 

Wzrosła nie tylko ilość kupowanych leków, ale również ich wartość. W 2015 roku wyniosła 300 milionów złotych, czyli o 22 miliony więcej niż rok wcześniej.

 

Skąd taka popularność antydepresantów? Zdaniem cytowanego przez „Rzepę” prof. Piotra Gałeckiego, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii i kierownika Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w społeczeństwie wzrosła świadomość tego czym jest depresja. Ponadto leki staniały. Naukowiec podkreśla, że leczenie depresji to nie tylko antydepresanty, ale również leki nasenne czy uspokajające.

 

- Większa sprzedaż to głównie twardy dowód na to, że wzrasta liczba zaburzeń psychicznych. Odpowiadają za to czynniki środowiskowe: zmieniający się model rodziny i coraz większa dynamika życia - dodaje prof. Gałecki w rozmowie z poniedziałkową „Rzeczpospolitą”.

 


Źródło: „Rzeczpospolita”

MWł
  


DATA: 2016-07-25 08:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

podejrzewam, że Rumuni są od nas szczęśliwsi
ponad 4 lata temu / Leaf427
 
@obywatel: Jak bym czytał marksistę. Praca nie jest powodem depresji, tylko powodem, dla którego chce się człowiekowi działać, realizować się, spełniać się. Same pozytywne rzeczy. Gdy nie ma pracy, to jest to zachęta, by ją zdobyć, a nie depresja. Chyba że się jest lewakiem, a takich w Polsce coraz mniej. Kryzys rodziny i niszczenie kraju przez lewicę to są główne powody depresji naszego narodu. Lekiem może być tylko prawicowa i wolnorynkowa polityka społ.-gosp.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
Obywatel porównaj ty się raczej do Rumuna a nie szacownego Niemca to od razu poczujesz się lepiej
ponad 4 lata temu / do obywatela
 
ja tez biegne po tableteczki... powód? małzenstwo w ruinie i bardzo wymagajaca praca. moze zdąże a moze nie :(
ponad 4 lata temu / depres
 
To także problem wielkiego obciążenia pracą (lub jej braku) i mizernych jej wyników. Jak żyje Niemiec z "minimalnej krajowej", a jak Polak? Jak się ma nasza praca w stosunku do pracy Niemca? Jak polskie państwo traktuje prywatnych przedsiębiorców, zwłaszcza małych i mikro, firmy rodzinne? Jak wyglądają nasze urlopy, jeżeli w ogóle się je bierze? Dlaczego Polacy mogą pozwolić sobie tylko na poniemieckie złomy? Dlaczego nie mamy czasu na zajęcie się dziećmi?
ponad 4 lata temu / obywatel
 
Więcej telewizji w domu i mniej pracy.
ponad 4 lata temu / Leo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.