DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

„Rzeczpospolita”: korekta polskiej flagi i zmiany w godle. A kiedy reforma hymnu?

„Rzeczpospolita”: korekta polskiej flagi i zmiany w godle. A kiedy reforma hymnu?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Karmazyn jako oficjalny odcień czerwieni na polskiej fladze narodowej? To plany Ministerstwa Kultury – podaje „Rzeczpospolita”. Na tym jednak nie kończą się pomysły na korektę symboli państwa.

 

Resort wicepremiera Piotra Glińskiego ma pracować nad ustawą o symbolach państwowych. Jej celem jest zastąpienie ustawy z roku 1980, a w zapytaniu ofertowym do wykonawców załączników graficznych do jakiego dotarła „Rzeczpospolita” pojawia się „karmazyn” obok słowa czerwień.

 

Czy oficjalnie to ten odcień zostanie uznany za kolor na polskiej fladze? „Spytaliśmy o to resort kultury, ale nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Ministerstwo nie odpowiedziało też, co stoi za tym wyborem odcienia” – czytamy na rp.pl. Serwis „Rzeczpospolitej” przypomina, że to właśnie karmazyn był pierwszą polską barwą narodową. Dopiero później wybierały go inne odcienie.

 

Zmiana ma na celu unormowanie dotychczasowej sytuacji, gdyż ustawa z 1980 roku opisała barwy w rzadko stosowanym dziś systemie CIELUV. Próby konwersji formatu na współczesne formy prowadzą do przekłamań.

 

„Rzeczpospolita” zauważa, że to nie jedyna planowana zmiana. Resort Kultury chce również dokonać korekty godła. „Korona orła dostanie prześwity, skrzydła staną się lustrzanymi odbiciami, a złote staną się całe nogi aż do linii upierzenia, a nie tylko szpony, jak obecnie” – czytamy.

 

 

Źródło: rp.pl

MWł

 

 

Przy okazji planowanych zmian w symbolach narodowych warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden symbol państwa polskiego, który – zdaniem wielu – wymaga zmiany. To hymn – Mazurek Dąbrowskiego. Zobacz video poświęcone narodowej pieśni i występującej w niej postaci Napoleona Bonapartego.

 

 

 

  


DATA: 2019-04-01 08:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

DAŁ NAM PRZYKŁAD BONAPARTE jak przegrywać mamy Kiedy słucham naszego hymnu Mazurka Dąbrowskiego, to zawsze pojawia się u mnie wewnętrzny odruch sprzeciwu przy słowach: Dał nam przykład Bonaparte Jak zwyciężać mamy ? Przecież to ironia, żeby nie powiedzieć kpina ze zdrowego rozsądku, w Hymnie Narodowym stawiamy sobie za przykład, za wzór do naśladowania człowieka, który nie tylko że nie był szlachetnym ale może służyć za symbol przegranego, upokorzonego wodza i przegranego polityka. Podbił prawie całą Europę ale potem wszystko stracił. Poniósł sromotną klęskę z Rosjanami, poniósł też sromotną klęskę z Anglikami i to zarówno na ziemi jak i na morzu a następnie dał się upokorzyć. Z łaski zwycięzców wegetował uwięziony na wyspie. Polaków trakt
ponad 1 rok temu / Czesław
 
Prima Aprilis?
ponad 1 rok temu / naxa
 
Na fladze Polski powinno być serce Jezusa jak w opisie św. siostry Faustyny.
ponad 1 rok temu / Obywatel
 
Oczywiście, hymnem Polski powinna być odwieczna BOGURODZICA, jeśli fakt, że Matka Boska jest Królową Korony Polskiej ma jeszcze cokolwiek znaczyć.\\ MAZUREK DĄBROWSKIEGO zostawić w spokoju, zbyt wielu Polaków śpiewało Go przed chwilą śmierci, nawet przed egzekucją w Oświęcimiu.
ponad 1 rok temu / Rys
 
Łapy precz od godła RP!
ponad 1 rok temu / Andrzej
 
Korona zamknięta, zwieńczona krzyżem, usunięcie masońskiej symboliki: gwiazdy na skrzydłach i lilia w ogonie.
ponad 1 rok temu / PM
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.