DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

„Rzeczpospolita”: grypa statystycznie równie groźna jak COVID-19?

„Rzeczpospolita”: grypa statystycznie równie groźna jak COVID-19?
źródło: pixabay.com

Koronawirusa SARS-CoV-2 uznaje się za najważniejsze zagrożenie epidemiologiczne na świecie. Ale czy słusznie? – pyta Paweł Łepkowski na łamach „Rzeczpospolitej”. Jak podkreśla, warto przemyśleć odpowiedź na to pytanie.

 

Z informacji WHO podanych 29 marca 2020 r. wynika, że śmiertelność choroby COVID-19 wynosi 3,4 proc. „Taki wynik oznaczał, że koronawirus SARS-CoV-2 jest ponad 60 razy bardziej zabójczy od wirusa grypy sezonowej” – czytamy. „A przecież statystyki epidemii grypy sezonowej, która w wielu krajach świata szaleje na całego, są nieporównywalnie bardziej alarmistyczne niż obecnej pandemii Covid-19, która dosłownie sparaliżowała świat” – twierdzi Łepkowski. Przytacza przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie każdego roku wirusem grypy zaraża się od 10 do 20 proc. Amerykanów. Z tego powodu hospitalizacji wymaga 114 tys. osób, aż 36 tys. z nich umiera.

 

Stwierdzenie, że koronawirus jest największym wyzwaniem epidemiologicznym z jakim przyszło nam się mierzyć, publicysta określa jako „dyskusyjne”. Zwłaszcza jeżeli „weźmiemy pod uwagę statystyki innych chorób zakaźnych, a szczególnie tak zbagatelizowanej w tym roku grypy”. Z informacji amerykańskiej agencji CDC wynika, że od 1 października do 21 marca 2020 grypą mogło się zarazić ok. 50 mln ludzi, z tego 26 mln odwiedziło z tego powodu lekarza, ponad pół miliona hospitalizowano, a ok. 62 tys. zmarło. Amerykańskie statystyki wskazują także, że grypa - w przeciwieństwie do tak nagłośnionego Covid-19 - dotyka wszystkie grupy wiekowe. Zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2 dotychczas nie spowodowało powikłań dla osób w przedziale wiekowym 0-9 lat.

 

Również w Polsce obserwujemy znaczny wzrost liczby zachorowań na grypę. Jak wynika z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w 2010 r. mieliśmy ok. 150 tys. przypadków. Osiem lat później – już prawie 1,4 mln.  Grypa, podobnie jak koronawirus, może być równie groźna dla osób z chorobami przewlekłymi. „Spośród hospitalizowanych dorosłych pacjentów w USA 92,3 proc. miało co najmniej jedną przewlekłą chorobę towarzyszącą. Podobnie w przypadku hospitalizowanych dzieci chorych na grypę – 47,7 proc. miało chorobę towarzyszącą, najczęściej astmę. To oznacza, że grypa stanowi porównywalne lub większe zagrożenie niż Covid-19” – podkreśla Łepkowski.

 

„To wszystko nie oznacza, że możemy bagatelizować zagrożenie nowym koronawirusem. Ciągle jednak nie wiemy, ile tak naprawdę osób rzeczywiście zostało zarażonych koronawirusem. A bez tej informacji nie możemy wyliczyć rzeczywistego i wiarygodnego wskaźnika śmiertelności” - czytamy. Faktyczny wskaźnik możę być zawyżony, opiera się bowiem na oficjalnie potwierdzonych przypadkach. Tymczasem duża liczba zakażeń może przebiegać bezobjawowo bądź też w łagodny sposób.

 

Paweł Łepkowski - powołując się na włoskiego epidemiologa prof. Giacomo Grasselliego - wskazuje, że w przypadku północnych Włoch wskaźnik śmiertelności jest szczególnie wysoki: tereny te zamieszkuje jedna z najstarszych populacji w Europie, notuje się na nim wyjątkowo złą jakość powietrza, a mężczyźni - stanowiący 70 proc. ofiar wirusa - często bywają wieloletnimi palaczami papierosów.

 

 ***

 

Według ostatnich oficjalnych danych udostępnionych przez włoską obronę cywilną, śmiertelność związana z COVID-19 wynosi w tym kraju 11,39 proc. Średni wiek ofiar wirusa to ponad 80 lat. Najczęstszymi powikłaniami związanymi z infekcją była niewydolność oddechowa (występująca w ponad 95 proc. przypadków), choroby nerek (niemal 28 proc.) oraz problemy kardiologiczne (10,8 proc.).

 

Według szacunków WHO, wskaźnik śmiertelności obliczany w skali globalnej wynosi 4,72 proc.

 

 

Źródło: rp.pl / wwwold.pzh.gov.pl / pulsmedycyny.pl

PR

 

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.Czytaj także:
DATA: 2020-03-31 21:56
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pewien prom u wybrzeży Yokohamy: 4000 osób w różnym wieku, różnych ras, na małej powierzchni = 300 zarażonych w tym 160 bez objawów i 140 wymagających hospitalizacji, 1 ofiara śmiertelna, ciężko schorowany staruszek. Wnioski proszę sobie wyciągnąć samemu.
9 miesięcy temu / Hanys
 
@Robert Polecam lekturę ,ze zrozumieniem np. wikipedii i danych z Korei Południowej , można przyjąć ,że w miarę wiarygodne . Nie ma istotnego przyrostu nowych zakażeń więc uzasadniony jest wniosek ,że zdigagozowano - "wyłapano" wszystkich nosicieli nawet tych "bezobiawowych". Śmiertelność 1,64% , !!! BEZ PRZECIĄŻENIA SYSTEMU OPIEKI ZDROWOTNEJ !!!
9 miesięcy temu / gość
 
@gość Oczywiście, że kwarantanna zmniejsza rozprzestrzenianie się grypy, ale co to ma do tego co pisałem? To, że Panu się coś wydaje jeszcze nic nie znaczy. Nie znana jest póki co skala rozprzestrzeniania się covid-19. Na razie jest znacznie mniejsza niż grypy i ma mniejszą śmiertelność. Faktyczne dane będą dopiero za kilka lat. Wtedy będzie można faktycznie stwierdzać czy aż 10% potrzebowało hospitalizacji czy 0,1%.
9 miesięcy temu / Robert
 
Nie oglądajcie tv, będziecie zdrowsi. Stres osłabia odporność.
9 miesięcy temu / Ajot
 
To co robi generalnie onz budzi wątpliwości a szczególnie ich dotychczasowe osiągnięcia. W afryce gdzie państwa nie mają żadnej siły ani gospodarczej ani służby zdrowia agendy oenzetowskie działają bez żadnych przeszkód. Jak wyglądał poprzedni kryzys finansowy w europie. Najpierw wprowadziło się euro które wywołało kryzysy w niektórych krajach. A potem przez potężne zastrzyki finansowe udało się uleczyć te kraje w kłopotach. Te doświadczenia powinny być pomocne w kolejnych kryzysach no chyba że nie wyciąga się żadnych wniosków a to źle.
9 miesięcy temu / pr
 
Ludzie mają pracować i umierać na plantacjach Hajdarowicza też właściciel Rzeczpospolitej a nie ratować życie na kwarantannie.
9 miesięcy temu / olo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.