DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2020 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Rzecznik Watykanu odciął się od byłego Nuncjusza w Hiszpanii. Chodzi o ekshumację gen. Franco

Rzecznik Watykanu odciął się od byłego Nuncjusza w Hiszpanii. Chodzi o ekshumację gen. Franco
Gen. Franco. FOT.Iker rubí [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Rzecznik prasowy Watykanu stwierdził, że słowa byłego już Nuncjusza Apostolskiego w Hiszpanii na temat ekshumacji gen. Franco to jego opinia „prywatna”. Chodzi o oświadczenia ks. arcybiskupa Renzo Fratiniego, który niedawno skrytykował Madryt za uporczywość w dążeniu do zemsty na byłym wojskowym dyktatorze i chęć wyrzucenia – z powodów politycznych – jego szczątków z dotychczasowego grobu w mauzoleum w Dolinie Poległych pod Madrytem.

 

4 lipca ks. abp Fratini został przeniesiony na emeryturę, a dyrektor biura prasowego Watykanu Alessandro Gissoti stwierdził, że przy okazji „odejścia biskupa Renzo Fratiniego z Hiszpanii podkreślamy, że jego ostatnie oświadczenia w sprawie ekshumacji śmiertelnych szczątków Francisco Franco zostały wyrażone jako opinia prywatna”. Wcześniej były już Nuncjusz Apostolski w Hiszpanii przekazał mediom komunikat, z którego wynika, że nie było jego zamiarem recenzowanie polityki wewnętrznej Hiszpanii.

 

Odcięcie się Watykanu od swojego byłego już Nuncjusza to – teoretycznie – efekt oficjalnego protestu socjalistycznego rządu Hiszpanii z początku lipca. Abp Fratini pisał o gen. Franco: „Zmarł 40 lat temu, zrobił to, co zrobił, Bóg osądzi” dodając, że decyzja rządu o przenoszeniu doczesnych szczątków wojskowego dzieli Hiszpanię. Wezwał też do pozostawienia ich w spokoju.

 

Reakcja lewicowego i mocno antyklerykalnego rządu była dość mocna. Wicepremier Carmen Calvo natychmiast poinformowała, że rząd złożył do Stolicy Apostolskiej oficjalną skargę na „watykańskiego ambasadora, który nie powinien mieszać się w wewnętrzne sprawy kraju, w którym przebywa”. Pojawiły się też konkretne groźby, chociaż  nie wprost.

 

W naciskach na Watykan socjaliści mają kilka narzędzi. Ta sama wicepremier Calvo zapowiedziała, że rząd Sancheza będzie dążył do nałożenia na Kościół podatku od nieruchomości „w imię sprawiedliwości społecznej”.

 

4 czerwca Sąd Najwyższy Hiszpanii nakazał wstrzymanie zaplanowanej przez rząd Sancheza ekshumacji gen. Franco. Prochy zmarłego w 1975 roku dyktatora miały być przeniesione z Doliny Poległych na podmadrycki cmentarz El Pardo-Mingorrubio już 10 czerwca. Sędziowie jednak orzekli jednomyślnie, że przeniesienie zwłok jest obecnie niemożliwe, ponieważ Sąd Najwyższy wciąż jeszcze nie rozpatrzył złożonego wcześniej przez rodzinę Franco zażalenia na tą decyzję. Zemsta czerwonych została więc tylko odłożona w czasie.

 

 

Bogdan Dobosz

 

 


DATA: 2019-07-22 13:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No i typek Aha dostał uwagę czytelników prawicowego portalu. Na szczęście to tylko tyle.
6 miesięcy temu / rob
 
@ Aha: Młodzieńcze, ucz się, jest jeszcze na to czas, bo z tym stanem wiedzy o świecie daleko nie zajdziesz w tym życiu! Usprawiedliwia Cię, że w Twoim pokoleniu podobne banały są zwyczajnie MODNE. Gdybyś przeżył komunę - ja mam 60 lat - nie wstawiałbyś takich GŁODNYCH KAWAŁKÓW. Poczytaj też koniecznie, czym był FASZYZM i czym jest NEOFASZYZM. To są ideologie LEWICOWE!
6 miesięcy temu / Karol
 
co to za Watykan?
6 miesięcy temu / zaskoczona
 
Szacunek dla Franco! Antykomunizm zawsze i wszędzie!
6 miesięcy temu / rafał
 
Jak by niebylo Franca cuadilla to dzisiejsza Hiszpania by nie byla by byly las Espanias Vivat Caudillo
6 miesięcy temu / Jose
 
Do @Aha. Mark Twain powiedział: Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
6 miesięcy temu / Gienek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.