DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Rzecznik Watykanu ma kłopot z wypowiedzią papieża Franciszka o kobietach: „trudno powiedzieć, jakie były intencje Ojca Świętego”

Rzecznik Watykanu ma kłopot z wypowiedzią papieża Franciszka o kobietach: „trudno powiedzieć, jakie były intencje Ojca Świętego”
fot. Forum

Jest nazbyt wcześnie, by powiedzieć co Ojciec Święty miał na myśli mówiąc o diakonacie kobiet – stwierdził w wypowiedzi dla dziennika Washington Post rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ.

 

Rzecznik Watykanu podkreślił, że nie ma jeszcze dokładnego zapisu rozmowy Franciszka z zakonnicą, która zadała jemu pytanie na temat możliwości diakonatu kobiet. Zaznaczył, że była to rozmowa spontaniczna i nie jest jasne czy papież nawiązywał do historycznej roli kobiet w Kościele pierwszych wieków jako diakonis.

 

Pytany czy chodzi o otwarcie drzwi dla utworzenia komisji badającej możliwość ustanowienia w Kościele katolickim diakonatu kobiet, ks. Lombardi stwierdził: „Myślę, że jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, co [papież] ma dokładnie na myśli”. Pisząc o tym amerykański portal Crux przypomina, że kwestii diakonatu poświęcony był dokument Międzynarodowej Komisji Teologiczne zatytułowany „Diakonat: Ewolucja i perspektywy” z roku 2002 roku. Nie ma w nim wyraźnie mowy o diakonacie kobiet.

 

O sprawie więcej przeczytasz w tekście: Papież ustanowi komisję ds. diakonatu kobiet w Kościele


KAI, kra
DATA: 2016-05-13 08:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Maria Diakonisa w Świętej Matce Kościele kobiety nie mogą pełnić funkcji liturgicznej w Kościele Lektorek ministrantek tyko mogą śpiewać e Scholi.Ich miejsce nie jest w prezbiterium,Nie czytała Pani tradycyjnego Nauczania Kościoła Stałego Diakonatu mężczyzn i kobiet w Kościele Rzymsko-Katolickim nigdy nie było to wrogowie Kościoła moderniści majstrują przy Normach Liturgicznych Kościoła.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
@Tomaszu, jak jest obecnie ze święceniami to ja wiem. Szkoda, że nie czytał Pan od początku o czym piszemy w tym wątku i wątkach wcześniejszych. Proszę wpierw przeczytać z uwagą o czym mowa, a potem się wypowiadać, bo inaczej to ,,dziad swoje, a baba swoje" i okazuje się,że o dwóch rożnych rzeczach piszemy.
ponad 3 lata temu / Maria
 
Maria ciąg dalszy do niższych święceń duchownych po otrzymaniu tonsury kleryckiej w Tradycyjnych Instytutach =podległych Papieskiej Komisji"Eeclesia Dei subdiakona diakona oraz do nie niższych stopni akolity ,egzorcyści, lektorzy i ostiarusze.W Seminariach Diecezjalnych i Zakonnych po reformie VATICANUM SECUNDUM są tylko dwa stopnie Diakon Kapłan.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Maria Brvirium Fidei Wybór Doktrynalnych Wypowiedzi Kościoła wyd Św Wojciech 1988 XX Sobór Powszechny,Trydencki Nauka o sakramentach.Rozdział I [ustanowienie kapłaństwa] -541 Ofiara i kapłaństwo z bożego zrządzenia tak są ze sobą złączone,że istniały w każdym prawie.Gdy Kościół katolicki otrzymał z ustanowienia Pana widzialną świętą ofiarę Eucharystii ,to trzeba także wyznawać,że jest w nim nowe,widzialne i zewnętrzne kapłaństwo[kan .1] ,na które zostało przeniesione,dawne kapłaństwo [Hbr 7,12].Pismo Święte wykazuje i Tradycja Kościoła zawsze uczyła[kan 1],że jest ono ustanowione przez samego Pana ,Zbawiciela naszego[kan.3],oraz Apostołowie i ich następcy w kapłaństwie otrzymali władzę ofiarowania i podawania Ciała i Krwi Jego,jak również odpuszczania i zatrzymywania grzechów.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Maria Breviarium Fidei Wybór Doktrynalnych Wypowiedzi Kościoła Wyd ŚW Wojciech 1988 338 [...] Kan.900-Szafarzem ,który może sprawować w osobie Chrystusa sakrament Eucharystii jest tylko kapłan ważnie wyświęcony.Czyli diakonem może być tylko mężczyzna przygotowujący się do posługi Kaplana.Precież Chrystus wybrał Apostołów do głoszenia Ewangelii a nie kobiety.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Maria W Kościele Rzymsko-Katolickim Kapłanami są mężczyźni.Subdiakoni j Diakoni to teź mężczyźni.Diakonat stały żonatych mężczyzn to też nieporozumienie.Kościele Rzymsko-Katolickim obowiązuje celibat.Nadzwyczajni Szafarze większości zastępują Kapłanów obecnych w Kościele.Nadzwyczajny Szafarz zastępuje tylko kapłana w podeszłym wieku w czasie wojny brak kapłanów.Do posługi Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Proboszcz każdej Parafii w Polsce może jednorazowo wyznaczyć Akolitę.Radzę przeczytać Dokumenty Kościoła co mówią o Kapłaństwie.Kto może być duchownym Katolickim?
ponad 3 lata temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.