DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Rzecznik Praw Obywatelskich niezagrożony? Politycy wolą Bodnara niż kolejną burzę w Sejmie

Rzecznik Praw Obywatelskich niezagrożony? Politycy wolą Bodnara niż kolejną burzę w Sejmie
Adam Bodnar. fot.Simona Supino / FORUM

Do przewodniczących klubów parlamentarnych wpłynęło już blisko 20 tys. obywatelskich głosów, którzy wsparli apel o skrócenie kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, któremu bliżej do liberalnej polityki niż obywatela. Wydaje się jednak, że politycy wolą przeczekać Adama Bodnara, niż tłumaczyć się z zarzutów o rzekome „łamanie demokracji”.

 

To, że Adamowi Bodnarowi bliżej do środowisk liberalno-lewicowych wiadomo od dawna, podobnie jak to, że to mniejszości seksualne mogą liczyć na wsparcie instytucji przezeń kierowanej. Czarę goryczy przelało jednak wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym przypisał Polakom odpowiedzialność za zagładę Żydów.

 

Sprawa wywołała polityczną burzę i wezwania, by Bodnar sam podał się do dymisji. Ten po wyjaśnieniu sprawy zakomunikował, że z funkcji nie zamierza zrezygnować. Mógłby pomóc mu w tym Sejm. Dlatego do przewodniczących klubów parlamentarnych wciąż wpływają apele o odwołanie Bodnara z funkcji RPO. Tych głosów jest już prawie 20 tysięcy.

 

Sejm może odwołać RPO przed upływem kadencji m.in. w przypadku, gdy „sprzeniewierzył się złożonemu ślubowaniu”. Czyż sprzyjanie jednemu - liberalnemu światopoglądowi i wejście w niemiecką narrację na temat Holokaustu nie jest tu wystarczającym powodem? Odwołania Rzecznika może nastąpić na wniosek Marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 35 posłów, większością co najmniej 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

 

Oburzenie słowami Rzecznika wyrażali zarówno posłowie PiS, Kukiz’15, jak i PSL. Wraz z posłami niezrzeszonymi i działającymi w kołach poselskich jest to siła wystarczająca do odwołania Bodnara. Nic takiego nie miało miejsca. Powód? Największy klub poselski, od którego zależałyby losy takiego głosowania, nie chce kolejnej zawieruchy w Sejmie, która zostanie wykorzystana przez opozycję do stawiania zarzutów o „łamaniu zasad demokracji”.

 

Jak przyznał w rozmowie z PCh24.pl poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS), nie ma wątpliwości, że Adam Bodnar angażuje się po jednej stronie sporu politycznego i to budzi zastrzeżenia co do jego obiektywizmu i niezależności. - Problemem jest to, że RPO jest wybierany na pięcioletnią kadencję i jej skracanie wiązałoby się z kolejnymi zarzutami o łamanie prawa w Polsce – wyjaśnił.

 

Poseł Mularczyk nie krył, że Adam Bodnar jest jedną z osób, która stara się w różny sposób angażować przeciwko rządowi PiS i większości sejmowej, co widać na różnych poziomach. - Nie słyszałem jednak o tym, aby była decyzja polityczna, by skarać jego kadencję – dodał.

 

Jak zauważył, protesty płynące od obywateli powinny też trafiać na ręce Adama Bodnara, by tak wpływać na jego działalność i ją korygować. - Nie podoba mi się zaangażowanie polityczne Adama Bodnara. Jako RPO powinien skupić się na sprawach dotyczących zwykłych ludzi, a nie zajmować się polityką. Natomiast został wybrany na pięcioletnią kadencję. Boleję nad tym, ale tak jest – powiedział Mularczyk.

 

Pozostaje więc w dalszym ciągu naciskać na polityków, by zmienili zdanie i nie czekali ze zmianą na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich do września 2020 roku.

 


MA
DATA: 2017-08-08 08:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oszczercy nie wejdą do Królestwa Niebieskiego. Nie wejdą tam też ci, którzy oszczerców chronią i legitymizują. PiS wybiera dla siebie piekło na wieczność? Gratulacje.
ponad 2 lata temu / se
 
Popis rządzi to co się dziwić .Ciemnota i tak poleci i zagłosuje na co partyjniacka propaganda wskażę.
ponad 2 lata temu / Wojciech
 
PiS nie ma interesu w usunięciu Bodnara. Nowy RPO, gdyby był przez przypadek Polakiem a nie polskojęzycznym, mógłby żądać wznowienia śledztwa w Jedwabnem, a to jest sprzeczne z polityką i interesem POPiS. A także PADa jako prezydenta Polin. Plucia na Polaków cd nastąpi.
ponad 2 lata temu / kol
 
PIS zawalczy o dobre imie poseł Pawłowicz, a nie o 20 tys oburzonych obywateli. Ludzie ochłońcie.
ponad 2 lata temu / Anna
 
widac zblatowany kukiz, super skorumpowane psl, i ci poslowie pis=u, ktorzy prawdopodobnie przejda do "nowej, czystej jak kaluza"nowej partii zdrajcy dudusia spiewaja w tym samym wsiowym chorze....po prostu widzimy zdrajcow Polski i kogo tak naprawde reprezentuja...
ponad 2 lata temu / maniek
 
Obiektywnie patrząc to zebranie w tym Sejmie 3/5 dla usunięcia zainstalowanego przez PeO bolszewika jest niezbyt realne. Realne za to było obcięcie mu funduszy żeby przynajmniej miał mniej środków na szkodzenie Polsce.
ponad 2 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.