DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Rzecznik Praw Obywatelskich chce wpływać na policjantów? Nie podobają mu się manifestacje antyimigracyjne

Rzecznik Praw Obywatelskich chce wpływać na policjantów? Nie podobają mu się manifestacje antyimigracyjne
fot. Bartosz Frydrych/FORUM

W czasie demonstracji organizowanych w polskich miastach, podczas których sprzeciwiano się przyjęciu uchodźców do Polski, mogło dochodzić do podsycania nienawiści - uważa Adam Bodnar. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Komendanta Głównego Policji o informację o skali zjawiska i sposobach radzenia sobie z nim. Wszystko wskazuje na to, że RPO chce też skontrolować efektywność wszczętych postępowań.

 

Adam Bodnar w piśmie skierowanym do KGP zapytał m.in. o to czy podczas wykonywanych przez funkcjonariuszy Policji czynności służbowych w czasie trwania antymigranckich manifestacji na terenie wielu miast w Polsce (m.in.: w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu), odbywających się od września br., odnotowano zdarzenia, które wypełniały znamiona czynu zabronionego. Jego zdaniem, z relacji medialnych wynika, że niektóre hasła skandowane przez demonstrantów mają charakter znieważenia grupy ludności z powodu przynależności narodowej lub wyznaniowej.

 

- Będę wdzięczny za poinformowanie mnie o liczbie tego rodzaju postępowań, które wszczęto w wyniku podjęcia odpowiednich działań przez funkcjonariuszy Policji, reagujących na zaistniałe zdarzenia, z uwzględnieniem danych o organie prowadzącym lub nadzorującym prowadzone czynności – dodał RPO.

 

W ocenie Bodnara podczas tego rodzaju zgromadzeń mogło dojść do zachowań lub mogły zaistnieć wypowiedzi uczestników demonstracji, które „mogą przekraczać granice wolności słowa, a nawet wypełniać znamiona czynu zabronionego”.

 

Zdaniem Rzecznika „brak szybkiej i adekwatnej reakcji ze strony właściwych organów państwowych na zdarzenia motywowane nienawiścią, sprzyjają narastaniu wrogich postaw, utrwalaniu negatywnych stereotypów i uprzedzeń”.

 

Jak dalej ocenił RPO, konieczne jest też wzmożenie wysiłków „w celu przeciwstawienia się rosnącej fali nienawiści wobec migrantów”. Jego zdaniem swoją ważną rolę do odegrania mają tutaj organa ścigania, które są zobowiązane do „zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na terytorium naszego kraju, w tym odpowiedniego reagowania na przestępstwa dyskryminacyjne”.

 

Rzecznik prócz informacji o wszczętych postępowaniach chce dowiedzieć się jakie działania już podjęła Policja, by służba ta w przyszłości zapewniała „oczekiwaną skuteczność” w zakresie „ochrony osób przebywających już na terytorium Polski i tych, których przyjazd jest planowany”.

 

Marcin Austyn

DATA: 2015-10-15 18:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyim on jest rzecznikiem ?
ponad 4 lata temu / Manini
 
"w celu przeciwstawienia się rosnącej fali nienawiści wobec polaków?- to oni są faszystami ksenofobami wobec polaków
ponad 4 lata temu / Mirrro
 
Mam nadzieję, że gdy ponownie Antifa odwiedzi Polskę by bić Polaków w nasze święto narodowe "Rzecznik" zatroszczy się o nich i udostępni im swoją siedzibę by po akcji nie musieli się znowu tłoczyć w małym lokalu Krytyki Politycznej. Światli Europejczycy nie mogą "pracować" w takich skandalicznych warunkach!
ponad 4 lata temu / wars
 
KOMUNA PEŁNĄ GĘBĄ.
ponad 4 lata temu / Piotr Olszewski
 
ciekawe czyim rzecznikiem jest ten pan, bo na pewno nie obywateli polskich
ponad 4 lata temu / mucha86
 
imigrant nie jest obywatelem polskim konstytucja gwarantuje szereg praw obywatelom m.in równy dostęp do opieki zdrowotnej zważywszy na czasy jakie występują od stwierdzenia przez obywatela potrzeby opieki zdrowotnej w postaci specjalistycznego badania czy zabiegu do udostępnienia opieki zasadnym jest stwierdzenie, że obecnie występują przypadki kiedy obywatel nie uzyskuje dostępu(czas realizacji dostępu przewiduje się na moment kiedy obywatel może doznać znacznego pogorszenia stanu zdrowia) zatem obecna sytuacja jest łamaniem konstytucyjnych praw obywatela takich aspektów jest więcej, z uwagi na tragiczną sytuację w opiece zdrowotnej czy wolności zgromadzeń czy przedłużających się aresztów(niektóre doniesienia medialne mówią o przypadkach braku zarzutów) czy autocenzury prewencyjnej niektórych mediów przy jednoczesnej dyskryminacji innych mediow które takiej cenzury nie stosują rzecznik powinien zająć się najpierw problemami łamania praw obywateli polskich
ponad 4 lata temu / tomek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.