DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Rzecznik Praw Obywatelskich: nie jestem przeciwniczką Karty rodzin wielodzietnych

Rzecznik Praw Obywatelskich: nie jestem przeciwniczką Karty rodzin wielodzietnych

Nie mam nic przeciwko Karcie rodzin wielodzietnych o ile warunki otrzymywania takiej pomocy zostaną dokładnie określone przez gminy – powiedziała w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz.

 

W ubiegłym tygodniu „Rzeczpospolita” informowała, że Lipowicz jest przeciwna rozwiązaniom wprowadzanym przez Karty (są to np. ulgi na bilety MPK czy PKP dla rodzin wielodzietnych). Rzecznikowi nie spodobało się takie rozwiązanie wprowadzone w Szczecinie. Jej zdaniem dyskryminuje ono rodziny ubogie z mniej niż dwójką dzieci.

 

„W przypadku Szczecina sytuacja dotyczyła innej sprawy. Moje wątpliwości co do przyjętych tam rozwiązań powstały na skutek skargi niezamożnej rodziny, która z programu nie mogła skorzystać. Program nie mówił w pierwszej kolejności o pomocy rodzinom wielodzietnym, ale rodzinom niezamożnym. Rzecz w tym, że nie wprowadzał kryterium dochodowego określającego poziom zamożności” – powiedziała we wtorek „Rzeczpospolitej” Lipowicz.

 

Ja stwierdził RPO, nie ma nic przeciwko temu, by gminy wprowadzały Kartę rodzin wielodzietnych, ale stosowne uchwały w tej sprawie muszą dokładnie określać do jakich rodzin ma trafiać pomoc.

 

„Chodzi tylko o to, by kryteria były przejrzyste i czytelne. Nie może być tak, że np. rada miasta twierdzi, że wprowadza program dla rodzin ubogich, a następnie pomoc otrzymują rodziny zamożniejsze, bo mają więcej dzieci. Z drugiej strony, jeśli twierdzi, że chce pomagać wielodzietnym, i uzna, że są nimi nawet rodziny z dwojgiem dzieci, nie ma przeszkód, by to robiła. Nie musi też w takiej sytuacji wprowadzać żadnego kryterium dochodowego” – stwierdziła Lipowicz.

 

 

Źródło: rp.pl

ged


DATA: 2013-10-23 10:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jeśli przynależymy do unii europ. - ( chyba nie tylko po to aby wpłacać składki ) - to dlaczego nie ma dopłat tzw. rodzinnego jak np. w Niemczech - niezależnie od dochodu ? czyli co - równość w płaceniu składek członkowskich do unii , a nierówność w świadczeniach rodzinnych , dopłatach dla rolników itd. ! co robią nasi eurodeputowani i rząd Polski - czy zostali już zniewoleni i nic nie robią w tym temacie - to po co siedzą na stołkach i nic nie robią , a nawet w wielu sprawach szkodzą !!! Są w Polsce młodzi i energiczni ludzie NIEZNIEWOLENI (ŁAPÓWKI, ZNAJOMOŚCI , PROTEKCJE ITP.) którzy znakomicie i po 1000x lepiej spisaliby sie na tych stanowiskach ! OJCZYZNA WAM TEGO NIGDY NIE ZAPOMNI !!!
ponad 6 lat temu / Ojciec i Matka
 
Jakieś pokrętne to tłumaczenie. Powinno być wsparcie i dla małych biednych rodzin z dziećmi i dla rodzin wielodzietnych.
ponad 6 lat temu / ja
 
a pracę tym dzieciom gdy staną się dorosłe dacie?
ponad 6 lat temu / alojzja
 
Cóż taka pani miała by robić, broni wiec uciemiężonych ubogich, trzeba tej pani wielokrotnie powiedzieć ze bez względu na zamożność chodzi o rodziny duże, może po wielokrotnym powtarzaniu cos do jej głowy trafi, a co zrobiła dla tych biednych rodzin z jednym dzieckiem? niech powie po czynach ich poznamy, prościej jest bronić takich jak sobie wybrała pokrzywdzonych, których przecież krzywdzi rząd nie dając rodzinnego na każde dziecko bez względu na dochody, prowadzi tylko smętne gadu gadu, wstyd za takiego pracownika tak dobrze opłacanego, było by na kilka lub kilka dziesiąt rodzin biednych
ponad 6 lat temu / Sylwester
 
najpierw nam zabierają (żeby nie powiedzieć rabują) w ogromnych podatkach nasze pieniądze, a później rzucają jakieś ochłapy i każą się cieszyć!
ponad 6 lat temu / jaro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.