DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Rzecznik Praw Obywatelskich: Należy użyć "nacisku międzynarodowego" w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Rzecznik Praw Obywatelskich: Należy użyć "nacisku międzynarodowego" w sprawie Trybunału Konstytucyjnego
fot. Bartosz Frydrych/FORUM

Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, w rozmowie z portalem Interia zasugerował, iż kontrowersyjna sprawa powołania nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego powinna zostać rozwiązana pod „naciskiem międzynarodowym”. Rzecznik uważa za dobre rozwiązanie skierowanie sprawy do Komisji Weneckiej, będącej częścią Rady Europy.

 

Adam Bodnar, odpowiadając na pytania portalu Interia, przedstawił stanowisko, wedle którego prezydent Andrzej Duda – zgodnie z najnowszym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego – powinien przyjąć przysięgę od trzech powołanych w październiku sędziów. Jednocześnie Rzecznik Praw Człowieka dowodził, iż pięciu nowych sędziów powołanych przez PiS nie ma podstaw prawnych dla pełnienia swych funkcji.

 

Rzecznik został również zapytany o sposób wyegzekwowania realizacji werdyktu TK. - Wydaje mi się, że w tej sytuacji, kiedy najwyższe organy państwa mówią otwarcie, że konstytucji nie będą przestrzegały, nie będą respektowały wyroków, to poza naciskiem opinii publicznej, poza naciskiem opinii międzynarodowej, nie ma specjalnie dobrego rozwiązania – odpowiedział.

 

Doprecyzował następnie jak miałyby wyglądać konkretne formy owego „nacisku międzynarodowego”. - Tzn. wydaje mi się, że to, co jest w tym momencie najciekawsze, to fakt, że organizacje pozarządowe zwróciły się do Komisji Weneckiej, to jest specjalny organ Rady Europy, zajmujący się opiniowaniem różnych rozwiązań ustrojowych, o opinię. I te opinie Komisji Weneckiej mają duże takie znaczenie, autorytet w środowisku międzynarodowym i wydaje się, że Komisja Wenecka powinna pilnie zbadać sytuację w Polsce – stwierdził.

 

- Myślę, że nie można wykluczać scenariusza, w którym zostanie zastosowany artykuł 7 traktatu o UE, to jest procedura, która dotyczy sytuacji, w której jedno z państw członkowskich narusza standardy rządów prawa i demokracji – zasugerował Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

- W najdalej idącym scenariuszu to jest zawieszenie prawa głosu w Radzie UE, natomiast nie tyle chodzi o to, żeby osiągnąć ten scenariusz - bo w stosunku do żadnego państwa nie został osiągnięty - tylko żeby poprzez dyskusję na forum europejskim, na forum Parlamentu Europejskiego rozmawiać na temat naprawienia sytuacji w kraju – wyjaśnił Adam Bodnar, zaznaczając jednak, iż jest to scenariusz mało prawdopodobny, a celem podejmowanych działań jest skłonienie rządu do zmiany stanowiska w sprawie TK.

 

 

Źródło: interia.pl

FO
DATA: 2015-12-04 18:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ gość. Przecież taka ewentualność, o której mówi rzecznik, jest uwzględniona w Traktacie Lizbońskim, podpisanym przez Lecha Kaczyńskiego (a że to obecnie działa na szkodę brata, to inna rzecz)
ponad 4 lata temu / [email protected]
 
Tym elementem nacisku może być na forum międzynarodowym Traktat Lizboński (podpisany przez jednego brata, wykorzystany przeciw drugiemu bratu), którego zapisy pozwalają na interweniowanie. Koło się zamyka.
ponad 4 lata temu / weronikasiedlecka2op.pl
 
spokojnie koledzy internauci... po owocach ich poznamy ... ja jako Polak mówię na wszelki zewnetrzny nacisk polityczny na Polaków... nie.... to już im nie przejdzie...liberum veto... non possumus...non imprimatur...ale ta dygresja to do tych Państwa którzy znają ze studiów lingva latina... serdzecznie pozdrawiam kolegów z tego forum... przypominam że w Częstochowie na Jasnej Górze rozpoczęły się w pierwszą niedziele tegorocznego Adwentu ogólnopolskie uroczystości jubileuszu 1050 lecia chrztu naszego kraju....szczęść Boże
ponad 4 lata temu / nonpossumus
 
Czyżby NN był Bodnarem ?
ponad 4 lata temu / ciekawska
 
Czy tu nie za wiele przekleństw i bezpodstawnych epitetów tego NN,który władzy za komuny doświadczył.Wtedy naiwnie uważał że popiera tą władzę "większość Polaków" i mocno się zdziwił że w wyborach kontraktowych Polacy jego ugrupowania nie poparli.To jak się ma do rzeczywistości.NN chyba niewiele się nauczył w WUML,albo wagarował,a teraz chce się ambitnie popisać liczeniem procentów. Bo jest tak 0,51x0,075=0,038=3,8% głosowało na komunistów, w tym wielu renegatów i służalczych karierowiczów.A ci co nie mają prawa głosu, to co?I to jest w rzeczywistości nic, więc śmiem bardzo wątpić czy NN zabiera głos jako reprezentant liczącej się grupy społecznej.
ponad 4 lata temu / Kazimierz S
 
Należałoby odwołać bednara ze stanowiska. Następnie postawić przed sądem.
ponad 4 lata temu / Gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.