DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Rzecznik Praw Dziecka kontra Rzecznik Praw Obywatelskich. Czyje racje uzna polski sąd?

Rzecznik Praw Dziecka kontra Rzecznik Praw Obywatelskich. Czyje racje uzna polski sąd?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com (Bill Oxford)

Adam Bodnar zażądał od sędziego podjęcia natychmiastowych działań, by wydać polskie dziecko w ręce obcego państwa. To działanie wbrew prawu, złamanie ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich – mówi rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

 

W miniony piątek Sąd Rejonowy Katowice-Zachód oddalił wniosek Rzecznika Praw Dziecka, który chciał zawieszenia postępowania zmierzającego do oddania dziecka ojcu z uwagi na śmierć matki dziewczynki w listopadzie ub. roku.

 

Z przeciwną interwencją w sprawie Ines wystąpiło Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Bodnar prosił o „podjęcie wszelkich możliwych czynności procesowych, celem umożliwienia realizacji postanowienia Sądu Rejonowego Katowice-Zachód z 15 lutego 2018 r. w przedmiocie przymusowego odebrania dziecka”.

 

Według Mikołaja Pawlaka, Rzecznik Praw Obywatelskich nie kierował się w tym przypadku ani dobrem polskiego obywatela (Ines ma obywatelstwo polskie i belgijskie), ani dobrem dziecka, a poza tym - w jego ocenie - swoim wnioskiem złamał ustawę.

 

Adam Bodnar zażądał od sędziego podjęcia natychmiastowych działań, by wydać polskie dziecko w ręce obcego państwa. To działanie wbrew prawu, złamanie ustawy o RPO, która wprost nakazuje, i to w pierwszym artykule, że RPO w sprawach dzieci współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka. Tymczasem Adam Bodnar skierował wniosek do sądu z własnej inicjatywy, bez porozumienia ze mną. Nawet mnie o tym nie poinformował – stwierdził Pawlak.

 

Dodał, że Rzecznik Praw Obywatelskich – jako jedyny z organów państwa – ma odmienne stanowisko w sprawie 4-letniej Ines od niego, a także od prokuratury i Ministerstwa Sprawiedliwości, i że działa na rzecz ambasady Belgii.

 

Osobiście rozmawiałem z ojcem małej Ines, babcią, która się opiekuje dziewczynką od trzech lat, przeanalizowałem grube tomy akt. I uważam, podobnie jak prokuratura, jak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wiceminister Michał Wójcik, że dla dobra tego dziecka powinno zostać w Polsce – powiedział Pawlak.

 

Zaznaczył jednocześnie, że nie odbiera prawa ojcu do wychowywania własnego dziecka.

 

Jednak nagłe wyrwanie 4-letniej dziewczynki z polskiej rodziny, w której się wychowała, którą kocha, i wywiezienie jej do dalekiego kraju przez obcą dla niej osobę, której nie zna, która nawet nie mówi po polsku, to byłby dla dziecka wielki szok i duże niebezpieczeństwo dla jego zdrowia i psychiki – oświadczył Rzecznik Praw Dziecka.

 

W jego ocenie, nie można wydać 4-latki w takiej formie, jak żądają tego władze Belgii.

 

Dziewczynka musi najpierw poznać ojca w warunkach polskich, w poczuciu bezpieczeństwa i bliskości swojej polskiej rodziny. Zaproponowaliśmy ojcu mediację, prosiliśmy o pośrednictwo dyplomatów belgijskich, tak aby wykonać sądowe wyroki w poszanowaniu najważniejszego dobra jakim jest dobro dziecka – podsumował Pawlak.

 

Źródło: wPolityce.pl

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-07-01 08:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

czyli wszyscy lepsi tylko nie ojciec. Ojciec walczy o dZiecko 3 lata celowo go odizolowano, żeby teraz można używać argumentu, ze dziecko nie zna ojca. Jak RPD może pozwalać na to aby celowo zacierano więź z rodzicem? Tragedia dziewczynki, kiedyś dorośnie i będzie miała ogromny żal do ?obrońcy dzieci? Pawlaka. Działanie zupełnie sprzeczne z dobrem dziecka, każdy chce wiedzieć skąd pochodzi i kim byli, są jego rodzice.
1 miesiąc temu / Yhy
 
Gdyby sytuacja była odwrotna już dawno byłoby po temacie przykre jest to że osoby wysoko postawione zamiast bronić Polskiego obywatela go wydają.Uczcie się Państwo od Belgii oni tak zagluja prawem że ich obywatel zawsze jest najważniejszy nawet gdy to Belg uprowadza dziecko nie spokrewnione ze sobą Poprostu wygrywa.Mam nadzieję że osoby które będą decydowały o dalszym życiu malej Ines nie zafundują jej piekła na ziemi wydając ja obcemu człowiekowi który nazywa się tylko dlatego że dał swoje nasienie.Ciekawe jest to że kiedy dowiedział się o ciąży mamy małej Ines chciał by poddała się aborcji.Teraz przypomnialo mu się że jest ojcem szkoda że z nazwy. Prawdziwy ojciec dba o dziecko i je chroni a nie funduje mu traumę.
1 miesiąc temu / Ano
 
@uwaga. Jedna, dwie czy nawet kilka dobrych decyzji nie mogą przesłonić złych. Co z tego, że PiS "wybrał" dobrego Rzecznika Praw Dziecka, skoro zaprzedał całe państwo obcym mocarstwom - tak samo zresztą jak PO, tyle że innym. Przy takich drobiazgach i w pojedynczych przypadkach mogą się stawiać, ale jak przychodzi do poważniejszych spraw, dotyczących np. racji stanu, kładą uszy po sobie. Z Panem Bogiem.
1 miesiąc temu / Stefan
 
No i widzicie, ten "zły PiS" wybrał dobrego rzecznika praw dziecka. Chyba jednak nieprawdą jest, że PiS PO jedno zło... II tura wyborów ma znaczenie
1 miesiąc temu / uwaga
 
Brawo p.Pawlak! Bodnar jest RPO jakiegoś innego kraju. Pewnie Belgii...
1 miesiąc temu / .......
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.