DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Rzecznik Praw Dziecka: rodzice mają prawo decydować o tym, czego nauczane będą ich dzieci

Rzecznik Praw Dziecka: rodzice mają prawo decydować o tym, czego nauczane będą ich dzieci
Fot. Andrzej Hulimka/Forum

Jeśli mówimy o wkraczaniu pewnych ideologii tam, gdzie one nie powinny wkraczać, to należy wskazać, że rodzice mają prawo decydować o tym, czego nauczane będą ich dzieci – zauważył Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”. Jak dodał, w systemie edukacji nie ma kogoś takiego jak „edukator” i rodzice mają prawo odseparować „edukatorów” od swoich dzieci.

 

Rzecznik podkreślił przy tym odpowiedzialność dorosłych, a w szczególności rodziców w prawidłowym kształtowaniu dzieci i wskazywaniu im właściwych wzorców. Jak mówił, jednym z praw dziecka powinno być prawo do zachowania przez nie swojej niewinności. Z kolei prawem rodziców jest ochrona swoich dzieci przed groźnymi ideologiami, jak choćby tymi serwowanymi przez „edukatorów seksualnych”.

 

Jeśli mówimy o wkraczaniu pewnych ideologii tam, gdzie one nie powinny wkraczać, to należy wskazać, że rodzice mają prawo decydować o tym, czego nauczane będą ich dzieci – zauważył Mikołaj Pawlak. Jak dodał, w systemie edukacji nie ma kogoś takiego jak „edukator” i rodzice mają prawo odseparować „edukatorów” od swoich dzieci.

 

Mikołaj Pawlak był pytany też o kwestię ochrony życia. Jak zauważył, jest ona w polskim prawie jasno uregulowana i wynika wprost z obowiązujących praw. - Wielu ludzi pyta, dlaczego tak radykalnie odnoszę się do ochrony życia. Odpowiadam, że zobowiązuje mnie do tego ustawa – powiedział Rzecznik Praw Dziecka. Podkreślił , że gdy jest mowa o tym, że dzieckiem jest istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletniości, to nie ma po przecinku zapisu „chyba że jakiś inny przepis stanowi inaczej”.

 

Pawlak dodał, że ustawa o planowaniu rodziny jest z 1993 roku, Konstytucja z 1997 roku, zaś ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka z 2000 roku. - To znaczy, że ustawodawca późniejszy uznał taką zasadę za ważniejszą i takie zdanie jako prawnik będę reprezentował – mówił Pawlak.

 

Źródło: naszdziennik.pl

MA


DATA: 2019-01-14 08:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cztery moje posty komentujące Pana wpisy oraz przytaczające wyrok Inkwizycji na Galileusza nie ukazały się. Nie mogąc kontynuować dyskusji, dziękuję Panu za jej dotychczasowy przebieg.
ponad 1 rok temu / Hanka do @Hanka
 
Przy okazji, nawiązując do Pani odwołania do dyskusji o kremacji. Tamta sytuacja jest inna. Po pierwsze, tam chodzi o przykazania dla wszystkich. Tutaj o wyrok wobec jednej osoby. Po drugie, stare przepisy dotyczące kremacji nie zostały uznane za błędne przez nowe przepisy. A tutaj Pani twierdzi że stary wyrok jest obecnie uznany za błędny. Powtórzę co tam napisałem. Kościół Chrystusowy w zakresie przykazań nie może się mylić, gdyż nie może stać się "bramą do piekła". Tzn. nie może zezwolić na coś co jest grzechem. Natomiast co do wyroków. Oczywiście że "urzędnicy Kościoła" mogą się mylić. To jednak nie prowadzi skazanych do piekła. Czy wyrok wpłynął negatywnie na wiarę Galileusza? Nie. I możliwa jest sytuacja gdy kiedyś wydano jakiś wyrok, który obecnie uznawany jest przez Kościół za błędny. Ale równie dobrze w przyszłości może nastąpić nowy osąd Kościoła. Według którego tamten wyrok jednak zostanie oceniony jako prawidłowy. A jego obecna ocena jako błędna.
ponad 1 rok temu / @ Hanka
 
Cytaty z Kanonów Apostolskich nie przeszły. Znalazłam obszerne fragmenty długiego uzasadnienia wyroku na Galileusza, postaram się wybrać najbardziej czytelne fragmenty, może się ukażą.
ponad 1 rok temu / Hanka [email protected]
 
To proszę podać tylko cytaty. Bez linków i bez własnych opinii. Nie wierzę że Pani wpis zostanie odrzucony tylko za cytaty z dokumentów Kościoła Katolickiego. Odsyłanie do przeglądnięcia całego rocznika Osservatore Romano jest niepoważnie. Na pewno rehabilitacja nie mogła dotyczyć fałszu wypowiedzianego przez Galileusza w słowach: "przyjdzie czas, gdy w sposób konieczny i dostępny zmysłom zostanie dowiedzione, iż to ziemia porusza się, a słońce pozostaje nieruchome". Co prawda ten fałsz dotyczy praw fizyki a nie bezpośrednio Kościoła Katolickiego, jednak "po owocach" można poznać jakie zło uczynił Galileusz. Owocem tego fałszu jest choćby rozplewienie fanatycznego heliocentryzmu. Jak widać, odpornego na dostępne zmysłom eksperymenty.
ponad 1 rok temu / @ Hanka
 
Moich odpowiedzi kolejny raz nie opublikowano, zatem nie piszę wkoło tego samego. Proszę szukać interesującej Pana kwestii może w Osservatore Romano, rocznik 1992. Nadmienię, że wtedy komisja powołana przez Jana Pawła II zrehabilitowała Galileusza, więc jakiekolwiek było uzasadnienie wyroku Inkwizycji, która go skazała, sam wyrok i jego uzasadnienie zostały uznane za błędne. Jeśli ktoś się z tym nie zgadza, musi przyjąć postawę prezentowaną w wątku o kremacji, mianowicie że w razie konfliktu dokumentów ważniejszy jest starszy, a nowe prawo nie uchyla starego i że Jan Paweł II był w błędzie.
ponad 1 rok temu / Hanka do @Hanka
 
Nie podała Pani uzasadnienia wyroku. Tzn. co konkretnie było tą herezją o którą Galileusz był "w najwyższym stopniu podejrzany". Natomiast co do opinii Galileusza. Napisał on nieprawdę w tych słowach: "przyjdzie czas, gdy w sposób konieczny i dostępny zmysłom zostanie dowiedzione, iż to ziemia porusza się, a słońce pozostaje nieruchome". Przyszedł bowiem czas gdy dowiedziono czegoś przeciwnego. Tego że w układzie Słońce-Ziemia(+reszta ciał Układu Słonecznego), Słońce NIE pozostaje nieruchome. Dowiedziono tego w sposób dostępny zmysłom. Tylko Pani, i Pani podobni fanatycy heliocentryzmu, wzbraniacie się z całych sił przed skorzystaniem z tej dostępności. A ja cały czas zachęcam do eksperymentu z wiadrem. Bądź paczką książek. Daje on szansę by wyrwała się Pani z fałszywego heliocentrycznego poglądu.
ponad 1 rok temu / @ Hanka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.