DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Rzecznik Praw Dziecka: mam obowiązek chronić życie. Mikołaj Pawlak o priorytetach działania

Rzecznik Praw Dziecka: mam obowiązek chronić życie. Mikołaj Pawlak o priorytetach działania
Fot. Andrzej Hulimka/Forum

Kwestie rodzinne będą przeze mnie traktowane priorytetowo, bo to jest jedno z najważniejszych praw dziecka: prawo do wychowania i życia w rodzinie – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.

 

Nowy Rzecznik Praw Dziecka zwrócił uwagę, że coraz częściej w Polsce rodzina jest przedstawiana a przez to pojmowana, jako miejsce, gdzie „rzekomo często rodzą się skłonności do przestępczości”. – Najłatwiej zrzucić na rodzinę winę za społeczne skutki negatywnych zachowań – zaznaczył. Dodał, że tego typu „uproszczenia” są niezwykle krzywdzące, a sprawa jest niezwykle skomplikowana. – Przemoc zdarza się w każdym środowisku. Z nią dziecko może zetknąć się wszędzie. (…) Należy przywrócić prawdziwe rozumienie i zadanie rodziny jako środowiska podstawowego i dobrego dla rozwoju dziecka – przyznał.

 

W rozmowie zwrócono uwagę na odbieranie dzieci rodzicom przez sądy „pod byle pretekstem”. Zdaniem Pawlaka tego typu praktyki powinny być „ostatecznością”. – Państwo, wszystkie służby powinny najpierw skupić się na pomocy takiej rodzinie. Muszą działać wspólnie, by ratować rodzinę, a nie od razu ją rozbijać – powiedział. Dodał, że w tego typu sprawach zawsze będzie aktywnie występował „po stronie dziecka i dla dziecka, jako jego pełnomocnik, obrońca, powiernik i adwokat”.

 

Pawlak oświadczył również, że w pełni popiera wniosek posłów do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Ustawą Zasadniczą tzw. aborcyjnej przesłanki eugenicznej oraz że „podpisuje się pod zdaniem, które wyraził w tej sprawie prokurator generalny”. – Aborcji wykonywanych na podstawie przesłanki eugenicznej jest najwięcej. Wydaje mi się, że sędziowie Trybunału do tego wniosku by się przychylili. I wtedy byłby to krok w bardzo dobrym kierunku. Mówimy przecież o tysiącu istnień ludzkich rocznie. Bo tyle jest zabijanych na bazie tej jednej przesłanki – podkreślił.

 

Zapytany, co on sam, jako Rzecznik Praw Dziecka, może zrobić w tej sprawie odpowiedział:

Ustawodawca opracował bardzo mocny zapis, który nakłada na mnie obowiązek ochrony każdego życia dziecka. Urząd Rzecznika Praw Dziecka jest powołany w Konstytucji RP! Ale nie mam narzędzi, abym mógł chronić to życie poczęte – tłumaczył.

 

Przed Trybunałem Konstytucyjnym może występować Rzecznik Praw Obywatelskich. Ja, jako Rzecznik Praw Dziecka, ten specjalistyczny organ do ochrony praw najmłodszych obywateli, mogę występować przed Trybunałem, ale w sprawach skarg konstytucyjnych, czyli tych indywidualnych, gdy ktoś uważa, że jakieś prawo zostało naruszone, a w innych sprawach, gdy zgłosi to wcześniej RPO. Nie ma w tym katalogu innych podmiotów, które umożliwiłyby mi zabranie głosu przed Trybunałem Konstytucyjnym. Tym innym podmiotem mogliby być posłowie, którzy zaskarżyli przesłankę eugeniczną. A prawo to uniemożliwia. Swoje stanowisko mógłbym przedstawić przed Trybunałem tylko wtedy, gdy zgłosi to rzecznik Adam Bodnar. Ja mogę jedynie apelować do Rzecznika Praw Obywatelskich, żeby zechciał bronić przed Trybunałem prawa każdego człowieka do życia – zakończył Mikołaj Pawlak.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

TK


DATA: 2018-12-28 08:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Proszę o reakcję w obronie dzieci przed wdrażaniem makabrycznych zaleceń WHO - Światowej Organizacji Zdrowia z 2013 roku w standardach edukacji seksualnej dzieci. Szczególnie makabryczne są zalecenia od stony 38 dotyczące dzieci od narodzin do kolejnych etapów. Trudno jest zacytować to co tam jest napisane. Dokument ogólnie dostępny w internecie.
ponad 1 rok temu / Robi
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.