DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2018 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej oddał się do dyspozycji władz. Jego słowa wywołały burzę

Rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej oddał się do dyspozycji władz. Jego słowa wywołały burzę

„Uważamy, że czynnik rasowy, czynnik etniczny jest bardzo ważny, mimo że rasistami nie jesteśmy. Jesteśmy zdania, że w dzisiejszym świecie, gdzie kultury i etniczności się mieszają, trzeba ten czynnik też podkreślać. (…) Niestety dyskurs publiczny został przesunięty mocno w lewo, i każdego kto mówi o takich kwestiach jak kolor skóry czy ogólnie etniczność, próbuje się dyskredytować. W haśle „Biała Europa” nie ma, naszym zdaniem, nic złego”, powiedział w wywiadzie z portalem „Do Rzeczy” Mateusz Pławski, rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej.

 

Słowa wypowiedziane przez Pławskiego miały być „mocną odpowiedzią” ma zarzuty kierowane pod adresem Młodzieży Wszechpolskiej, że jest ona organizacją rasistowską. Zamiast jednak merytorycznie odpowiedzieć na te zarzuty, Pławski wręcz je potwierdził. Słowa te wywołały oburzenie wielu dziennikarzy, publicystów i internautów, którzy nie pozostawili zarówno na rzeczniku MW, jak i na samej organizacji suchej nitki. Głos w sprawie zabrał m.in. Robert Bąkiewicz - prezes Marszu Niepodległości, który złożył wniosek o usunięcia Pławskiego z zarządu Stowarzyszenia. Pławski stracił także stanowisko rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej.

 

- Jesteśmy separatystami rasowymi. Uważamy, że jedna rasa nie jest lepsza od drugiej, ale każda jest inna, zamieszkuje inny kontynent. Etniczności nie należy mieszać. (…) My patrzymy na naród całościowo, jako Młodzież Wszechpolska uważamy, że ważne są trzy czynniki – wspólnie czynnik kulturowy i religijny, czynnik polityczny i czynnik etniczny. Uważamy, że powinna funkcjonować dwustronna identyfikacja i dlatego jednak uważamy, że osoba czarnoskóra nie jest Polakiem – powiedział Pławski.

 

W niedzielny wieczór na słowa Pławskiego na Facebooku zareagował wybitny teolog, regularny uczestnik Marszów Niepodległości dr Bawer Aondo-Akaa pisząc:

 

„Proszę Państwa, w związku z dzisiejszymi deklaracjami Młodzieży Wszechpolskiej, chciałbym Państwa poinformować, że jestem zmuszony wycofać swoje poparcie dla działań tej organizacji. Wszystkie moje myśli na temat związku koloru skóry z polskością zawarłem kilka lat temu w eseju Czy czarnoskóry może być polskim narodowcem?. Dziękuję Prezesowi Stowarzyszenia Marsz Niepodległości za zdecydowaną reakcję i wniosek o usunięcie rzecznika MW z zarządu stowarzyszenia”.

 

Sam Pławski próbuje się bronić. Twierdzi m.in., że jego słowa zostały źle zrozumiane:

„Moje słowa(zawarte w wywiadzie dla Do Rzeczy), zostały opacznie zrozumiane. Doszło do ich nadinterpretacji, a sformułowania jakich użyłem nie odzwierciedlają stanowiska Młodzieży Wszechpolskiej. Podczas wywiadu wyraźnie stwierdziłem, że jedna rasa nie jest lepsza od drugiej, czym zdecydowanie podkreśliłem, że nie jesteśmy rasistami.

 

Zdaję sobie sprawę, że szum medialny, wywołany moją wypowiedzią mógłby negatywnie wpłynąć na wizerunek Organizacji oraz całego środowiska, w związku z czym oddaję się do dyspozycji władz Organizacji” - napisał na Facebooku.

 

Niestety myślenie rasistowskie wciąż pojawia się wśród patriotycznej, ale źle uformowanej młodzieży. To również wina Kościoła, który boi się wysyłać kapłanów do ewangelizacji narodowców, jakby lekajac się oskarżeń o kontakty z nimi. Kościół jest wszak jedyną organizacją, która od 2000 lat świadczy o możliwej powszechności zbawienia, a więc o równości przed Bogiem. Czyż poglądom wielu pobożnych Polaków, również sympatyzujacych z MW, nie jest bliższy np. kardynał Sarah niż np. ks. Boniecki?

 

Polskość to nie jest kwestia rasy i krwi płynącej w żyłach (płynęła ona i w Dzierżyńskim, i w targowiczanach, i w Jaruzelskim), ale kultywowania polskich tradycji, które dziś odróżniają nas od reszty Europy tylko dlatego, że są katolickie! A Europa umiera nie dlatego, że zamieszkują ją różne rasy, ale dlatego, że to właśnie rdzenni Europejczycy zdradzili ideę Christianitas, która przez wieki czyniła naszą cywilizację wielką.

 

Źródło: dorzeczy.pl, Facebook

TK, KK

 

 

 


DATA: 2017-11-13 13:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

p. rzecznik wyraził się jasno, i antropologicznie poprawnie, nikomu nie ubliżył w godności..., powinien - moim zdaniem, być dalej na swoim miejscu pozdrawiam
8 miesięcy temu / stan
 
do Marek Odpowiedź na pytanie "na czym opiera się polskość" nie leży wyłącznie w perspektywie religijnej, ale również, a może przede wszystkim, w perspektywie historycznej. To wspólnota w procesie historycznym definiuje takie pojęcie, jak "polskość". Być może chodzi tu o rozdzielenie pojęć narodu i społeczeństwa oraz ustalenie, jakiej wspólnocie przyporządkowuje się pojęcie "polskości". Jeśli narodowi, to powinna być to wspólnota etniczna. Jeśli społeczeństwu - wspólnota kulturowa. Jeśli obywatelom państwa - wspólnota polityczna (np. amerykanie?). U nas chyba jest tak, że wszystkim razem, nierozłącznie, ale również każdemu z osobna i to być może rodzi problemy, które w tej dyskusji widać. A jak jest w innych społecznościach?
9 miesięcy temu / polskość
 
Mam wrażenie, że w ferworze dyskusji większość uczestników tutaj zapomniała, o czym właściwie rozmawiamy. Otóż żaden katolik nie twierdzi, że nie ma różnic etnicznych/rasowych, że biały może być czarny a czarny biały. Tak samo jak koń nie może stać się nagle myszą, a mężczyzna nie może z dnia na dzień stać się kobietą (chyba, że w Kanadzie), tak i biały pozostaje biały, a czarny czarnym. ALE PYTANIE TUTAJ BYŁO INNE: nA CZYM OPIERA SIĘ POLSKOŚĆ? I odpowiedź musi być z persoektywy katolickiej jasna: wyznacznikiem polkości nie jest rasa, tylko kultura narodowa oparta na chrześcijańskim obrazie człowieka. Chrześcijański obraz człowieka nie ma nic wspłnego z pogaństwem. A rasizm (a także ten wasz "separatyzm rasowy") to pogaństwo w czystej postaci.
9 miesięcy temu / Marek
 
Nie zrozumieją katolików ci, którzy na pierwszym miejscu, przed Panem Bogiem, stawiają Naród Polski. Polscy katolicy woleliby żyć w kulturze katolickiej i polskiej, choćby ich otaczali Azjaci czy Murzyni, niż w kulturze lewackiej pogańskiej i polskiej, otoczeni przez rodowitych Polaków. My po prostu patrzymy na ten świat z perspektywy życia wiecznego, dlatego nie pogardzamy tymi z którymi mamy być w niebie.
9 miesięcy temu / do dty
 
Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie byli i są ludźmi pochodzącymi z lokalnych grup etnicznych (zawsze byli i są u siebie). Natomiast chrystianizacja innych narodów jest jak najbardziej możliwa, bo ona nie polega jak ci się zdaje na masowym zasiedlaniu terenów pogan przez jakiś innych chrześcijan, ale na przyjęciu Ewangelii przez ludzi tam lokalnie żyjących. To ich wola i akt.
9 miesięcy temu / dty
 
Co do Biblii, katechizmu itd. to przeczytaj jeszcze raz, bo to uniwersalność katolicyzmu nie wymazuje pozostałych różnic między ludźmi, nie sprawia, że jesteśmy jakąś jednorodną masą rodem z globalistycznych rojeń i musimy czy powinniśmy żyć w jednym państwie, przeciwnie to tutaj wykształciły się różne narody. ?Natomiast zorganizowana przemoc zawsze zaczyna się od słów i poparcia słomianych teorii, wystarczy ze poprze ją odpowiednia ilość osób?. O to to!!! Dlatego ja z kolei nie wierzę w twoją lewicową utopię i wykładnię "rasizmu", bo widzę skutki tej ?słomianej teorii? na Zachodzie i nie mam ochoty na to, aby te skompromitowane ideologie powtarzano w Polsce.
9 miesięcy temu / dty
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.