DZIŚ JEST:   29   LUTY   2020 r.

Św. Roman, opat
 
 
 
 

Rzecznik KEP przypomina: Komunia Święta jest prawdziwie Ciałem Chrystusa. To nie symbol!

Rzecznik KEP przypomina: Komunia Święta jest prawdziwie Ciałem Chrystusa. To nie symbol!
źródło: pixabay.com

Komunia Święta, przyjmowana przez katolików na całym świecie, jest prawdziwie Ciałem Chrystusa. To nie symbol, ale realna obecność Chrystusa pod postacią chleba – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 

Rzecznik Episkopatu zaznaczył: „Kiedy Jezus ustanowił Eucharystię powiedział: Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało Moje, dlatego przyjmując Komunię Świętą, słyszymy słowa: Ciało Chrystusa. Odpowiadamy: Amen, co z oryginału hebrajskiego oznacza dosłownie: prawdziwie, zgodnie z prawdą. Tak więc wyznajemy realną obecność Chrystusa w Komunii Świętej. Nie jest to wytłumaczalne prawami natury, ale na tym polega wiara ponad miliarda katolików na świecie” – podkreślił.

 

Odpowiadając na kwestię jakości debaty publicznej nt. Eucharystii, ks. Rytel-Andrianik powiedział: „Każdy ma prawo do swojej oceny, ale brak szacunku do Komunii Świętej, także w debacie publicznej, jest krzywdzący dla osób wierzących i stoi w sprzeczności z poszanowaniem praw człowieka do swobody wyznania. My, jako katolicy, doświadczamy obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, jest na to wiele świadectw” – wskazał.

 

Rzecznik Episkopatu przypomniał również o tysiącach parafii w Polsce, w których często, a niekiedy całą dobę, trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. „To miejsca, w których Jezus Chrystus obecny w Hostii udziela niezliczonych łask ludziom zwracającym się do Niego” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

 

Ponadto zaznaczył, że zgodnie z Mszałem Rzymskim, każda osoba poprzez fakt uczestnictwa w liturgii, zobowiązuje się do przestrzegania określonych zasad. „Prawo kościelne mówi: przystępujący do Komunii spożywa całą, świętą Hostię, tuż po jej przyjęciu (Ogólny Wstęp do Mszału Rzymskiego, 161)” – dodał ks. Rytel-Andrianik.

 

Źródło: KAI

MA

 

 

Dlaczego Najświętszy Sakrament powinien cieszyć się u katolika największą czcią?

 

Upadnij na kolana… o czci dla Najświętszego Sakramentu

Dla katolika powinno to być oczywiste, ale może warto o tym przypominać w nieskończoność: Najświętszy Sakrament to – substancjalnie – Ciało i Krew Pana Jezusa. Kościół objawia prawdę o Najświętszym Sakramencie, w którym Pan Jezus jest obecny vere, realiter, substantialiter – prawdziwie, rzeczywiście, substancjalnie. Nie jest to subiektywna partykularna opinia katolików. Taka jest obiektywna prawda.

 

Dlaczego katolicy tak mocno bronią „ekskluzywności” Komunii Świętej?

Komunia Święta, a zatem możliwość przyjęcia Ciała Chrystusa, stanowi niewysłowiony przywilej każdego katolika. To dar, który dostaliśmy od Boga w zamian za życie zgodne z Jego przykazaniami. Coraz częściej jednak można odnieść wrażenie, że o tym zapominamy.

Cześć dla Najświętszego Sakramentu nie może mieć granic!

W Polsce nie jest najgorszej. Jeszcze. Na Zachodzie przyjmowanie Komunii Świętej do rąk jest normą. U nas wciąż – na szczęście – rzadkością. I nie warto takiego stanu zmieniać. Więcej – o cześć dla Pana Jezusa, realnie obecnego w Najświętszym Sakramencie, należy nieustannie zabiegać. Furtek profanacji otwierać nie wolno. Z żadnego powodu.

6 rzeczy, o których zbyt często zapominamy przed Najświętszym Sakramentem

Czymś oczywistym jest to, że chleb i wino stają się Ciałem i Krwią Chrystusa, że On sam, Zmartwychwstały, jest obecny i daje nam siebie, abyśmy Go spożywali. Nikt nie zdoła wyrazić Jego realnej obecności bardziej dobitnie niż czyni to św. Jan w szóstym rozdziale Ewangelii.

  – Benedykt XVI

 

Upadek czci dla Najświętszego Sakramentu – przejaw kryzysu cywilizacji

Najświętszy Sakrament to niewyobrażalna świętość i zarazem największy dostępny człowiekowi w życiu doczesnym Skarb. Dziś jednak spotyka się On często z tragicznym i gorszącym brakiem poszanowania. Już zanik w wielu wspólnotach zbawiennej spowiedzi, udzielanie Komunii świętej do ręki czy w postawie siedzącej, brak klęczników czy paten są wyrazem zwątpienia w realną obecność Pana Jezusa. Tymczasem ta prawda, jakkolwiek trudna, stanowi fundament religii katolickiej i opartej na niej cywilizacji.


DATA: 2019-11-06 14:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jestem chrześcijaninem-katolikiem i powiem szczerze , nic nie rozumiem z Eucharystii. Dla mnie to jest jakaś zagadka, oczywiście szanuję słowa Jezusa i nauczanie Kościoła, staram się do niech stosować tak jak potrafię , ale i tak nic z tego nie rozumiem. A czytanie poniższych komentarzy jeszcze bardziej zaciemnia sprawę , ludzie to co wy tu wypisujecie o możliwej przypadkowej konsekracji to jest jakaś niedorzeczność. Konsekracji może dokonać tylko kapłan , zwykły człowiek wypowiadając słowa konsekracji może co najwyżej popełnić głupstwo lub grzech , w zależności od intencji które nim kierują. Wracając do samej Eucharystii, sama jej zapowiedź wywoływała zgorszenie lub zdziwienie wśród samych uczniów i słuchaczy Jezusa. I chyba do dzisiaj nic się nie zmieniło
3 miesiące temu / Kolo
 
@Andrzej BR A jak aktor gra księdza odprawiającego Mszę Św. w filmie? A krew św. Januarego w Rzymie?
3 miesiące temu / trooper
 
Przecież Hostiaopłatek jest konsekrowanym ciałem Chrystusa.Chyba tak trzeba rozumieć ceremoniał Komunii.
3 miesiące temu / nn
 
Św.PiusX przypomniał swym Autorytetem, że Kapłan jest zobowiązany wypowiadać słowa Modlitwy Eucharystycznej półgłosem ku Tabernakulum, aby nikt nawet przez przypadek nie powtarzał jej automatycznie, bezwiednie, co mogłoby doprowadzić do BLUŹNIERCZEJ KONSEKRACJI!!! Czy to nie przerażająca perspektywa, że od 50 lat bluźniercze modlitwy brzmią po całym świecie?! Pamiętam, jak przed 1ą komunią Św. Kapłan wielokrotnie nas ostrzegał, byśmy nawet w zabawie nie naśladowali Kapłana przy Ołtarzu, a co dopiero wypowiadali słowa tej modlitwy! A dodam do tego, że Prawo Kanoniczne zabrania użycia krwi jako RELIKWII! Więc co mamy w wielu kościołach? - oto grzmi na cały kościół Modlitwa Eucharystyczna, wielu Wiernych w tzw. dobrej wierze powtarzają słowa Kapłana, a na stołach leży tzw. relikwie krwi JPII!!! Więc nie dziwi mnie, że rzecznik KEP zapewnia o oczywistościach, bo ma świadomość, degrengolady KATOLICYZMU!!!
3 miesiące temu / AndrzejBR
 
Przecież ten rzecznik, gdyby wierzył w boskość, to powinien poinformować, że tylko na klęcząco i do ust. Ale episkopat też się składa z niewierzących z pokolenia JP II. Klęska.
3 miesiące temu / katopol
 
Ten młody człowiek był przygotowywany do 1-szej Komunii św.Skoro nie przestrzego nauki z Katechizmu, niech nie przystepuje do Komunii swiętej.Nich nie obraża Pana Jezusa,bo nikt nie ma prawa,czy to mały ,czy dorosły gardzić Panem Jezusem.Bo wyplucie i chowanie po kieszeniach jest wielka pogardą dla Boga. O tym powinien wiedziec ten młodzieniec.
3 miesiące temu / mam inne zdanie
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.