DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

Rzecznik KEP: wyrzucanie religii ze szkoły jest wracaniem do czasów komunistycznych

Rzecznik KEP: wyrzucanie religii ze szkoły jest wracaniem do czasów komunistycznych
Fot. forumgwiazd.com.pl

Tradycja polska jest taka, że religia zawsze była w szkole, z wyjątkiem około 40 lat czasów komunistycznych. Wyrzucanie religii ze szkoły jest wracaniem do tych czasów – stwierdził na antenie TVN24 ksiądz dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

 

Rzecznik KEP zapytany, czy według Kościoła w Polsce lekcje religii „wyglądają tak jak wyglądać powinny” odpowiedział, że tak jak w przypadku wszystkich innych przedmiotów, tak też w przypadku religii „zawsze może być lepiej”. – Dlatego też są wydziały katechetyczne w każdej diecezji, żeby był jak najlepszy poziom wykładania religii – podkreślił.

 

Ksiądz Rytel-Andrianik Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski kilkukrotnie przypominał o wielu poświęceniach, jakie katecheci „wkładają w lekcje”. – Ja sam uczyłem się religii w salce, byłem na lekcjach religii w szkole i sam również uczyłem religii i wiem, jaki to jest wielki trud. (…) Trzeba podkreślić to poświęcenie i pewien poziom, który jest utrzymywany w nauczaniu religii – powiedział.

 

Prowadzący rozmowę Konrad Piasecki przytoczył dane według których wśród osób do 24. roku życia 57 proc. mówi „zlikwidujmy religię w szkole”. – Gdybyśmy zapytali, jeśli chodzi o wykładanie np. matematyki, fizyki to ciekawe, jakie wówczas byłyby wyniki. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na inne dane: 87 proc. rodziców według danych ze wszystkich diecezji w Polsce zapisało swoje dzieci na lekcje religii w latach 2014/2015 – odpowiedział rzecznik KEP.

 

W ocenie duchownego zgłaszana przez skrajną lewicę propozycja wycofania religii ze szkół „uderza w zasadę bezpłatnej edukacji”, która jest zapisana w artykule 70. Konstytucji RP, który stanowi, że „nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna”. – Rodzice, którzy płacą podatki mają prawo, aby z tych podatków były utrzymywane lekcje religii – ocenił.

 

Tradycja polska jest taka, że religia zawsze była w szkole, od początku naszego kraju, z wyjątkiem około 40 lat czasów komunistycznych – podkreślił ks. Rytel-Andrianik. – Miejscem religii w naszej kulturze jest szkoła. Wyrzucanie religii ze szkoły jest wracaniem do czasów komunistycznych – dodał.

 

Źródło: TVN24

TK


DATA: 2019-01-10 14:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Lekcja religii w obecnej szkole wiary. Kościołowi to wcale nie wychodzi na dobre, wiadomo to od dawna.
6 miesięcy temu / robespier
 
Religia w szkole czy poza nią powinna narzucać pewne wzory uniwersalne: wyrzeknięcie się zła, czy to pod postacią szatana czy też inną; rezygnacja z pornografii i brutalnych filmów czy gier komputerowych; całkowita abstynencja od onanizmu, alkoholu i narkotyków. Są to wartości uniwersalne, które powinny być młodzieży wpajane zarówno przez katehetów, jak i wychowawców.
6 miesięcy temu / Izydor Oracz
 
tylko ze wtedy lekcje religii traktowało się z szacunkiem a przechodząc do salki przez kościół klękało się a po lekcji modliło ,był również wyż demograficzny,pomimo aborcji na życzenie ,pomieszanie spraw duchowych ze świeckimi nie wyszło nikomu na dobre ,Wigilia była jedna wyczekiwana a nie kilka zakładowych ,a szło się do księdza a nie ksiądz pchał się w tłum i narzucał wszędzie tracąc przy tym szacunek dla funkcji jaka pełni
6 miesięcy temu / ale ale
 
właśnie dlatego badacze środowisk masońskich nazywają te nowe ataki jako pochodzące z nowego marksizmu, szatańskiego marksizmu !
6 miesięcy temu / nowy porządek masonów
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.