DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Rzecznik KEP: nie ma mowy o spowiedzi wirtualnej bądź telefonicznej

Rzecznik KEP: nie ma mowy o spowiedzi wirtualnej bądź telefonicznej
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.Daniel Dmitriew/FORUM

Nie ma sakramentów w przestrzeni wirtualnej, więc cokolwiek by się nie zmieniło to i tak nie będzie spowiedzi wirtualnej – powiedział w środę na antenie TVP Info ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.

 

Kapłan został zapytany o to, co musiałoby się zmienić, żeby spowiedź mogła być przeprowadzana za pomocą Internetu bądź połączenia telefonicznego. Według prowadzącego rozmowę Adama Gizy, takich rozwiązań ma się bowiem domagać znaczna część chrześcijan, właśnie teraz – w czasie pandemii.

 

Nic się nie może zmienić. Co do kwestii sakramentów świętych potrzebna jest fizyczna obecność i dlatego nie może być coś wirtualne. (…) Nie ma sakramentów w przestrzeni wirtualnej, więc cokolwiek by się nie zmieniło, nie zmieni się kwestia sakramentu spowiedzi. Musi być fizyczna obecność danej osoby w danym miejscu, która przystępuje do sakramentu spowiedzi. Nie ma spowiedzi w sferze wirtualnej! – odpowiedział ks. Rytel-Andrianik.

 

Zapytany, jak wygląda praktyka odnośnie udzielania wiernym pozostałych sakramentów rzecznik KEP odpowiedział, że Kościół respektuje wszystkie zarządzenia państwa w związku z epidemią koronawirusa, ponieważ kapłani nie chcą narażać wiernych na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia, ale zawsze są do ich dyspozycji i nie mogą nikomu odmówić udzielenia sakramentu.

 

Kościół nie rezygnuje z troski o człowieka i dlatego robi, co tylko może, żeby przybliżać ludzi do Boga przez Sakramenty Święte – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

 

Źródło: tvp.info

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-04-23 09:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@no nie wirtualną tylko duchową i nie jest to żaden współczesny wynalazek. Nauczał o niej już chociażby św. Tomasz z Akwinu. Zresztą nie chodzi tam o udzielanie sakramentu przez kapłana na odległość, bo Komunii duchowej człowiekowi, który wzbudzi intencję, udziela sam Pan Jezus. Jakikolwiek udział kapłana, nawet na odległość nie jest potrzebny do przyjęcia Komunii duchowej.
6 miesięcy temu / rndm1234
 
Ostatnia moja spowiedź to było przerażenie kapłana, że w ogóle przyszłam, że przecież jest wirus itp. Zawiodłam się, nie ukrywam.
6 miesięcy temu / niestety
 
Przecież już zrobili Komunię Wirtualną.
6 miesięcy temu / no
 
gloszono ze przed wyborami uswieceni poslowie pedzili tam gdzie sa relikwie swietych to, jest na pewno do Andrzeja Boboli sw Wojciecha Patronow Polski a dzisiaj metrowka jest w Kosciele
6 miesięcy temu / zbigniew
 
polecam obejrzeć, na tvp, transmisję z nabożeństwa ewangelickiego; inny Kościół jest możliwy
6 miesięcy temu / Dawid
 
Ruben, to się zgadza, to jakiś potworny żart. Widać raczej świeckich angazujacych się, szukających prawdy. Kościół prawie całkiem się uwiazal przy "cesarzu"... Są sporadyczni odważni kapłani, ale większość opanował duch niemy... To przykre i smutne i zapewne zbyt mało margaretek było z naszej strony i są efekty... Potrzebni są nam pasterze - przewodnicy, a szatan szczególnie w nich uderza, by jak mówi Ewangelia rozproszyly się owce...Potrzebni są nam pasterze, którzy nas bronią w kościele, nawoluja do kościoła...którzy widzą w prawdzie choćby i to, że większym narażeniem zdrowia są maseczki, a nie kofesjonal, który jest przecież najlepszą lecznica.
6 miesięcy temu / Malgo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.