DZIŚ JEST:   26   MARCA   2019 r.

Św. Dyzmasa (Dobrego Łotra)
Św. Małgorzaty Clitherow
 
 
 
 

Jakie kraje żądały danych od Facebooka? Jest specjalny raport

Jakie kraje żądały danych od Facebooka? Jest specjalny raport
fot. sxc.hu

W pierwszych 6 miesiącach 2013 r. rządy 74 krajów zażądały informacji na temat 38 tys. użytkowników Facebooka – wynika z danych ujawnionego we wtorek po raz pierwszy raportu Facebook's Global Government Requests Report.

 

Opublikowany przez Facebooka raport informuje opinię publiczną o żądaniach rządów dotyczących ujawnienia informacji o użytkownikach. Niechlubne pierwsze miejsce pod względem liczby żądań informacji o posiadaczach kont na popularnym portalu społecznościowym należy do rządu Stanów Zjednoczonych.

 

Władze amerykańskie zażądały informacji na temat ponad 20 tys. użytkowników. Dokładne liczby nie są znane, gdyż... ujawnianie takich informacji jest zakazane. Z kolei władze brytyjskie zażądały danych 2337 osób mających konta na Facebooku. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli dalsze ujawnianie tego typu przypadków. Reprezentujący Facebooka prawnik, Colin Stretch wyraził nadzieję, że raport będzie pożyteczny dla użytkowników w trwającej debacie na temat polityki prywatności.

 

Raport dotyczy okresu od 1 stycznia do 30 czerwca 2013 r. Facebook planuje publikować podobne raporty co pół roku. Nie ujawniono powodów, dla których nakazywano ujawnianie informacji na temat użytkowników. Oprócz Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, częste żądania ujawnienia danych użytkowników wysuwał także rząd Indii (4144 ), Włoch (2306) i Niemiec (2068). Firma przekazała dane na żądanie amerykańskich władz w 79 proc. przypadków, w 68 proc. przypadków żądań władz brytyjskich oraz jedynie w 50 proc. żądań władz Indii.

 

Zdaniem ekspertów raport ujawnił poważne zagrożenia dla prywatności, jakie wynika z upowszechnienia portali społecznościowych i ich kontroli przez rządy. „Biorąc pod uwagę nadal rosnącą obecność Facebooka w życiu ludzi z całego świata, doceniamy ogłoszenie przez nich raportu” – napisali przedstawiciele broniącej prywatności organizacji Privacy International. Zwrócili oni jednocześnie uwagę na fakt, że rząd jest w stanie zbierać dane o obywatelach także bez „pośredników” takich jak Facebook, Microsoft czy Google.

 

 

Źródło: bbc.co.uk

Mjend


DATA: 2013-08-28 08:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.