DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Rządowy projekt: maksymalnie 5 osób spoza domu podczas świąt Bożego Narodzenia

Rządowy projekt: maksymalnie 5 osób spoza domu podczas świąt Bożego Narodzenia
Fot. Kancelaria Premiera

W trakcie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia czeka Polaków ograniczenie domowych spotkań do 5 osób. Limit ten ma nie dotyczyć „osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących” – wynika z przedstawionego przez rząd projektu obostrzeń zmierzającego do zwalczenia epidemii koronawirusa.

 

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zaapelował, aby tegoroczne święta Bożego Narodzenia spędzić „w gronie małych rodzin, czyli tych, z którymi mieszkamy”. – Tak, by nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre mogą później okazać się restrykcje – dodał.

 

Zdaniem premiera, ograniczenie kontaktów społecznych w trakcie świąt jest kluczowe w kontekście panującej epidemii. Poinformował ponadto, że rząd pracuje nad „takimi możliwościami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się”. Nie sprecyzował jednak, o jakie rozwiązania chodzi.

 

Postanowieniem władz, w okresie od 28 listopada do 27 grudnia wszelkie zgromadzenia, spotkania czy imprezy organizowane w domu będą mogły się odbywać z udziałem maksymalnie 5 osób. Limit ten ma nie dotyczyć „osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących”.

 

Oznacza to, że powyższe zasady obowiązywać będą także w czasie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie odprawiane o północy z 24 na 25 grudnia Pasterki będą mogły zgromadzić w kościołach jedną osobę na 15 m kwadratowych.

 

Rząd przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z występowaniem stanu epidemii. Są to trzy warianty obostrzeń, po które władze będą sięgać w zależności od rozwoju sytuacji.

 

Chodzi o tzw. etap odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia), etap stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28 grudnia – zależnie od sytuacji epidemicznej) oraz etap kwarantanny narodowej, która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy „trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie”.

 

Projekty wśród wielu założeń przewidują także zmiany odnośnie do zasad sanitarnych obowiązujących w kościołach. Obecnie w mszach świętych w świątyniach może uczestniczyć jedna osoba na 15 m kwadratowych. Jest także obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust. Dotyczy to wspomnianego już etapu odpowiedzialności.

 

Jeśli nastąpi spadek zachorowań, Polska wróci do podziału na strefy: czerwoną – powiaty z najwyższą liczbą chorych, żółtą i zieloną – powiaty z najniższą liczbą chorych. Będą także stopniowo rozluźniane panujące restrykcje.

 

W strefie czerwonej (jeśli średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni będzie osiągać do 19 tys.) ograniczenie liczby osób w kościołach ma wynosić 1 osoba na 15 m2.

 

W strefie żółtej (średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 9,4 tys.) - w kościołach maksymalnie 1 osoba na 7m2.

 

W strefie zielonej (średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 3,8 tys.) - w kościołach na mszy św. będzie mogła przebywać maksymalnie 1 osoba na 4 m2.

 

Rząd przygotowuje się jednak także na ewentualność wprowadzenia narodowej kwarantanny - w przypadku „przekroczenia ostatniego progu bezpieczeństwa lub niewydolności służby zdrowia”.

 

Wówczas dozwolone będzie przemieszczanie się poza domem jedynie do pracy, lekarza, po zakupy oraz „w celach bytowych i religijnych”. W kościołach zostałaby wówczas wprowadzona zasada - jedna osoba na 20 m2.

 

Obecnie projekty rozporządzeń poddawane są konsultacjom, które potrwają do piątku 27 listopada.

 

KAI

TK


DATA: 2020-11-23 09:08
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czas na następny krok,zabrać dzieci rodzicom i umiescić w gettach.To samo dotyczy starców.Skąd my to znamy. i to wszystko dla naszego ,,dobra".A ten zwrot ,,narodowa kwarantanna" niedługo umieszczą w wikipedi ,jak Termopile.
1 miesiąc temu / Humbak
 
kogo to wychowal kornel morawiecki?
1 miesiąc temu / ada
 
Poprzebieraja się za kolędników i będą sprawdzać po domach. Ciekawe komu przypadnie rola diabła?
1 miesiąc temu / Damian
 
@raf - masz rację, faktycznie zaszła z mojej strony pomyłka ułamków z procentami, ale chodziło mi o ogólną zasadę. W każdym razie brawo Ty, a wszystkich, którzy poczuli się przez to zmyleni serdecznie przepraszam, w nadziei, że podzielają ogólny tok rozumowania.
1 miesiąc temu / Odp
 
Wszelkie nowe rozporządzenia, zakazy itp. są niepotrzebne, skoro przecież maseczki i dystans zapewniają prawie 100% ochronę w pomieszczeniu, czyli wyższą niż najlepsza szzczepionka, a czegóż chcieć więcej?!, jak wynika z opinii medialnych ekspertów, którymi jesteśmy bombardowani, a nawet z samych, choć nielegalnych, aktów paraprawnych nakazujących ich noszenie i zachowywanie. No i skoro mimo już prawie rocznej walki z koronawirusem jest go coraz więcej i dotyka coraz więcej kategorii wiekowych, zdrowotnych i społecznych, mimo tak dużych obostrzeń i kar, to czy jest to niefortunny, aczkolwiek logiczny efekt nieudacznictwa głównodowodzących, czy może pożądany przez nich stan rzeczy wynikający z ich złej woli? Bo przecież w takich sytuacjach mówi się, że tertium non datur. Tak czy inaczej, jak, w świetle ich dokonań, mamy ufać, że chcą naszego dobra lub potrafią o nie zadbać. Ufanie lekarzowi, bo jest lekarzem, jak chce Miłosz Manasterski, to za mało. Mengele też miał
1 miesiąc temu / dyplom
 
Nie wiem jak inni czytelnicy i aktywiści tego forum ale ja już na prawdę wielkim trudem powstrzymuje swoje nerwy by nie nabluzgac tym hipokrytom!!! Nikt ale to nikt mi nie zabroni odwiedzin rodzinnych i tak jak zawsze pojadę do rodziny i tak jak zawsze rodzina przyjedzie do mnie. I wara od mojego domu! Nie mam obowiązku nikomu nieznanej i otworzyć imię otworzę. Mogą mi... Mam ich...
1 miesiąc temu / Ślązak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.