DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Rząd „przehandlował” zmiany w IPN za „izraelskie innowacje”?

Rząd „przehandlował” zmiany w IPN za „izraelskie innowacje”?
Fot. Mateusz Wlodarczyk/FORUM

Polski rząd zdecydował się na zmianę ustawy o IPN w ekspresowym tempie, ponieważ izraelski minister współpracy regionalnej postawił sprawę jasno: nie będzie żadnej umowy gospodarczej z Polską, dopóki prawo nie zostanie zmienione.

 

Relacje między Izraelem a Polską nie powrócą do normalności, dopóki nie zostaną wprowadzone zmiany w kontrowersyjnej polskiej ustawie o IPN - powiedział 19 czerwca minister współpracy regionalnej Tzachi Hanegbi. Słowa te padły podczas spotkania, które żydowski minister odbył z polską minister ds. przedsiębiorczości i technologii Jadwigą Emilewicz. Po spotkaniu Hanegbi potwierdził na Twitterze, że uwypuklił oczekiwania Izraela dotyczące zmian w prawie, które już zostało uchwalone, ale jest obecnie rozpatrywane przez polski Trybunał Konstytucyjny.

 

„Wyjaśniłem, że dopóki zmiany nie zostaną wprowadzone do prawa, nie będziemy w stanie przywrócić normalnych stosunków między tymi dwoma państwami” – stwierdził.

 

Pomimo komentarzy Hanegbiego, że ustawa utrudnia normalne stosunki między dwoma krajami, Izrael w poniedziałek podpisał Memorandum of Understanding z krajami tworzącymi Grupę Wyszehradzką, tzn. z Polską, Węgrami, Czechami i Słowacją (kraje te służą jako ekspozytura interesów żydowskich w UE i w ONZ) - o szkoleniu i współpracy w dziedzinie innowacji.

 

W oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela czytamy: „Współpraca z krajami wyszehradzkimi umożliwi synergię, która przyniesie wzrost, szczególnie w dziedzinach, w których Izrael ma względną przewagę, jak w przemyśle motoryzacyjnym. Doceniamy to wotum zaufania państw wyszehradzkich dla przewagi Izraela i uznanie naszych znaczących osiągnięć”.

 

Chociaż oświadczenie to nie brzmi jak słowa odzwierciedlające ochłodzenie relacji z Polską, minister spraw zagranicznych Izraela również zapowiedział, że zmiana w polskim prawie pozostaje warunkiem powrotu normalnych stosunków między oboma krajami. Warto jednak pamiętać, że już po uchwaleniu ustawy o IPN Polska udzieliła Izraelowi wydatnej pomocy dyplomatycznej, wstrzymując się od głosu na sesjach Rady Bezpieczeństwa w sprawach dotyczących Izraela i Palestyny. Pozostałe kraje UE głosowały przeciwko Izraelowi.

 

We wtorek Międzynarodowe Stowarzyszenie Żydowskich Prawników (IAJLJ) przedłożyło opinię do polskiego Trybunału Konstytucyjnego dokonującego przeglądu ustawy, stwierdzając, że nałożenie „ograniczeń karnych na wolność wypowiedzi nie tylko narusza standardy konstytucyjne i międzynarodowe, ale także szkodzi samej Polsce i jej relacjom z narodem żydowskim”. IAJLJ uznało, że „nowelizacja poważnie i nieproporcjonalnie narusza wolność wypowiedzi chronioną przez międzynarodowe i europejskie traktaty (której Polska jest stroną) i jest niezgodna z postanowieniami samej Konstytucji RP, chroniącej wolność słowa i wolność prasy - i już spowodowała wzrost antysemityzmu w Polsce”. Trybunał Konstytucyjny nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy w sprawie ustawy o IPN.

 

Izraelski minister współpracy regionalnej wyraźnie zapowiedział gazecie „The Jerusalem Post”, że „żadne nowe umowy nie zostaną zawarte z Warszawą do czasu zmiany prawa”. Czyżby więc sytuacja gospodarcza Polski była tak dramatyczna, że jesteśmy całkowicie uzależnieni od umów z Izraelem i musimy kompromitować się uchwalaniem ustaw na życzenie innego państwa, w dodatku w przeciągu kilkunastu godzin?

 

Źródło: jpost.com.

AS


DATA: 2018-06-28 14:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niestety jesteśmy zgubieni! PiS był jedyną alternatywą po zdradzieckiej koalicji PO/PSL. Trwamy, ale jak długo jeszcze?Narodowcom brak charyzmatycznego przywódcy ,nie ma więc nadziei dla Polski.
7 miesięcy temu / Wierna
 
Czy to jest polski rzad utworzony przez POLAKOW ??? Oni tylko mowia po polsku....
7 miesięcy temu / gosc
 
Może nn skończyłby z żydowską propagandą, która nie przynosi pożytku, tylko jałowe rozprawianie?
7 miesięcy temu / do nn vel ktoś
 
Może należałoby skończyć z tym tematem,który nie przynosi pożytku,tylko jałowe rozprawianie.
7 miesięcy temu / ktoś
 
Nie należysz do polskiej partii narodowe, to rządzą obce partie nacjonalistyczne.
7 miesięcy temu / Tak proste
 
Wszyscy mówią i piszą o zmianie ustawy o IPN, ale jakoś nie słyszę na czym te zmiany polegają. Czyżby coś wstydliwego ? Jeżeli chodziłoby o karanie za "polskie obozy koncentracyjne", to czy na zasadzie wzajemności, Izrael ze swego porządku prawnego wycofał sankcje karne za negowanie Holokaust ? Czyżby jedne państwa suwerenne więcej mogły niźli inne ( też ponoć "suwerenne" ? ). Ciekawa sytuacja, Polska samodzielny i ponoć niezawisły podmiot prawa międzynarodowego,czyni coś pod wpływem "przyjacielskiej" perswazji innego państwa, i to coś, wcale nie jest skierowane w jakikolwiek sposób w interesy tego państwa, proszę pamiętać, że tu tylko chodzi o poszanowanie prawdy i inkryminowanie kłamstwa. Czyżby Izrael był zainteresowany aby dalej Polsce przypisywać coś, czego ani Polska ani Naród nie ma na sumieniu ?
7 miesięcy temu / Druh Ryszard
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.