DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Rząd PO-PSL wiedział o zamianie ciał ofiar katastrofy Tu-154M. Informację miesiącami ukrywano

Rząd PO-PSL wiedział o zamianie ciał ofiar katastrofy Tu-154M. Informację miesiącami ukrywano
Adam Warzawa / FORUM

Pięć miesięcy po katastrofie samolotu Tu-154M, ambasador Jerzy Bahr został poinformowany przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej o pomyłkach przy identyfikacji ciał ofiar katastrofy. Wiedza ta trafiła do przedstawicieli polskiego rządu i prokuratury. Sprawę postanowiono wyciszyć.

 

Według ustaleń „Gazety Polskiej” już 24 września 2010 roku, ambasador Jerzy Bahr otrzymał informację od Piotra Litwiszki, wysokiego przedstawiciela rosyjskiego Komitetu Śledczego, że badanie DNA ciała prezydenta Ryszard Kaczorowskiego nie potwierdziły, iż szczątku złożone w jego trumnie do niego należą. Pojawił się też sygnał, że pomyłek może być więcej.

 

Dlaczego strona rosyjska przekazała Polsce taką wiadomość? Prawdopodobnie obawiano się skandalu i chciano sprawę załatwić po cichu. Udało się, bo przez długie miesiące władze Polski o sprawie nie informowały, a nawet mocno strofowały rodziny smoleńskie, które domagały się ekshumacji.

 

Kto wiedział o sprawie? Jerzy Bahr informację przekazał do polskiego MSZ, kierowanego wówczas przez Radosława Sikorskiego. Sygnał otrzymał również minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller, który kierował też komisją badającą katastrofę Tu-154M. O sprawie wiedział także Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości oraz Tomasz Arabski, szef kancelarii Donalda Tuska, oraz sam premier. Co ważne, informacja ta trafiła do gen. Krzysztofa Parulskiego, szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej, która nadzorowała śledztwo smoleńskie.

 

Warto przypomnieć, że ekshumację prezydenta Kaczorowskiego przeprowadzono dopiero 22 października 2012 roku. Do tego czasu strona rządowa i śledczy podtrzymywali narrację o przesadnej reakcji rodzin, czy wręcz jak to określił premier Tusk o ich problemach emocjonalnych.

 

Nie można tu zapominać, że problem związany z zamianą ciał ofiar katastrofy ma swoją genezę w decyzji premiera, jaką podjął jeszcze w dniu katastrofy, kiedy to w porozumieniu z Władimirem Putinem dał rosyjskim medykom zielone światło do działań. Polscy patomorfolodzy przybyli do FR, gdy obdukcje ofiar były zakończone.

 

Rosjanie próbowali wyjaśnić Jerzemu Bahrowi  dlaczego doszło do pomyłek. Pod rozwagę brano w zasadzie dwie możliwości: pomyłkę rodzin, które w tym czasie przeżywały traumę oraz błędy rosyjskich lekarzy, którzy mogli pozamieniać próbki, gdyż pracowali pod silną presją, by szybko wydać ciała stronie polskiej. Dodajmy – w zaspawanych trumnach i z pouczeniem strony polskiej o braku możliwości ich otwarcia.

 


Źródło: „Gazeta Polska”

MA

DATA: 2016-04-06 14:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.