DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

"Rząd nie rozmawiał z nami o pochówku Franco". Opat z Doliny Poległych wyjaśnia sprawę

"Rząd nie rozmawiał z nami o pochówku Franco". Opat z Doliny Poległych wyjaśnia sprawę
fot. REUTERS/Juan Medina /FORUM

Santiago Cantera, opat benedyktyńskiej bazyliki w Dolinie Poległych (Valle de los Caidos), poinformował, że socjalistyczny rząd Hiszpanii Pedro Sancheza nigdy nie rozmawiał z władzami miejsca, w którym spoczywa Francisco Franco na temat ewentualnej ekshumacji generała.

 

Sprawujący od czerwca władzę gabinet Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) od początku deklarował, że usunięcie zwłok byłego premiera z Doliny Poległych jest jednym z jego priorytetów. – Nikt z rządu nigdy ze mną nie rozmawiał w sprawie ekshumacji Franco. Nigdy bezpośrednio nie rozmawiano w tej sprawie z władzami zarządzanej przez nas bazyliki – powiedział o. Santiago Cantera.

 

Na początku stycznia br. gabinet Pedro Sancheza poinformował, że zgłosi się z oficjalnym wnioskiem o umożliwienie prac przy ekshumacji Francisco Franco do Watykanu. Zapowiedział, że chciałby przenieść zwłoki generała poza bazylikę w mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych jeszcze w styczniu. Równocześnie gabinet Sancheza oskarżył przełożonego opactwa benedyktynów w Dolinie Poległych, ojca Santiago Canterę, o blokowanie ekshumacji Franco. Zarzucił mu też skrajnie prawicowe sympatie i przynależność, w przeszłości, do prawicowego ugrupowania.

 

- Jestem osobą duchowną i nie należę do żadnej partii politycznej. To, że kiedyś do jakiejś należałem, jest dziś bez znaczenia – dodał o. Cantera.

 

Opat Cantera może udzielić zgody na zmianę pochówku generała, gdyż zwłoki Franco spoczywają wewnątrz bazyliki, która jest nadzorowana przez benedyktynów. Z kolei pozostające poza świątynią obiekty w Dolinie Poległych podlegają jurysdykcji państwowej.

 

 

Źródło: KAI

ged


DATA: 2019-01-21 10:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z lewakami to tak jest ze na każdym kroku podchodzą swoich przeciwników żeby sponiewierac. Postępują jak za komunizmu tylko nie już w sposób otwarty. Najpierw bij a potem pytaj o co chodzi taka moja charakterystyka. Tacy co non stop kogoś podchodzą to plemię zmijowe jak mówił Jezus.
4 miesiące temu / Króluj nam Chryste!.
 
Wyjątkowo obrzydliwe zachowanie rządu hiszpańskiej lewicy 44 lata po śmierci gen. Franco. Z drugiej strony tłumaczenie opata, że to gdzie należał przed wstąpieniem do zakonu nie ma znaczenia też jest nie do zaakceptowania. Przeszłość świadczy o człowieku i przyjęcie święceń kapłańskich nie może stanowić żadnej "grubej kreski", ani "odpustu" ewentualnych spraw mogących go obciążać. Ta afera oczywiście nawiązuje do naszych polskich klimatów i boję się myśleć co się jeszcze może u nas dziać z trumnami Kaczyńskich. Od razu wyjaśniam, że pomysł pochowania tragicznie zmarłego prezydenta i jego żony na Wawelu uważam za fatalny.
4 miesiące temu / jol
 
@ Iw: Bardzo trafne spostrzeżenie. Tu chodzi o pośmiertną zemstę, o ZABICIE PAMIĘCI o F. Franco. Nie zdziwiłbym się, gdyby, po ewentualnej ekshumacji, doszło do jakiegoś WYPADKU, który spowodowałby totalne unicestwienie szczątków Generała.
4 miesiące temu / Karol
 
No właśnie, najpierw wyprowadzić ciało poza bazylikę w obszar podlegający jurysdykcji państwowej, a potem gdzie? Z pewnością na śmietnik. Skoro zlewaczałe, tępe łby chcą wciągnąć szczątki Generała w swoją jurysdykcję, to chyba tylko po to, aby go jeszcze mocniej opluć, zszargać jeszcze bardziej jego pamięć i straszyć nim biedne, hiszpańskie dzieci poddawane programowemu praniu mózgów. Aby nigdy nie powróciły czasy katolickiej Hiszpanii
4 miesiące temu / Iw
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65617"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.