DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Rząd nie porozumiał się z nauczycielami. Rozpoczął się strajk w części polskich szkół

Rząd nie porozumiał się z nauczycielami. Rozpoczął się strajk w części polskich szkół
Sławomir Broniarz. Fot.Michal Dyjuk/FORUM

Fiaskiem zakończyły się niedzielne „rozmowy ostatniej szansy” między rządem a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Oznacza to, że w części polskich szkół w poniedziałek rozpocznie się strajk pracowników oświaty.

 

Według ZNP w strajku weźmie udział 79,725 proc. ogółu szkół i przedszkoli w całym kraju. Największy odsetek szkół i przedszkoli deklaruje przyłączenie się do akcji strajkowej w województwach: kujawsko-pomorskim – 91 proc., łódzkim – 87 proc., zachodniopomorskim – 85 proc. wielkopolskim – 84 proc., świętokrzyskim i śląskim – po 82 proc., warmińsko-mazurskim i dolnośląskim – po 81 proc.

 

MEN podawało w ubiegłym tygodniu, że według danych przekazanych przez kuratorów oświaty od dyrektorów odsetek szkół, w których przeprowadzono referenda strajkowe, wynosi 58,7 proc. Według Państwowej Inspekcji Pracy spory zbiorowe prowadzi 42,76 proc. placówek.

 

Termin protestu zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

 

Strajku nauczycieli nie poprze „Solidarność”, której przedstawiciele w niedzielę wieczorem podpisali porozumienie z rządem. Przewodniczący Ryszard Proksa powiedział, że „S” osiągnęła wszystkie punkty, które zgłosiła do negocjacji. Zapowiedział, że związek odwoła pogotowie strajkowe. Z kolei wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd jest gotów, jeżeli pozostałe centrale związkowe zwrócą się z propozycją takich rozmów, do kontynuowania dialogu.

 

Chcemy, żeby ten protest jak najszybciej się zakończył i moja prośba, wielokrotnie wyrażana: pamiętajmy, że będziecie protestowali, kiedy młodzi ludzie przystępują do jednego z najważniejszych egzaminów w ich życiu. Dla wielu z nich to będzie pierwszy taki egzamin – powiedziała wicepremier. Zwróciła się z apelem do protestujących: „Rozważcie to, jest jeszcze trochę czasu, czy nie złagodzić tego protestu w czasie egzaminów tak, żeby młodzież te egzaminy spokojnie mogła napisać”.

 

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” negocjowała m.in. podwyżkę wynagrodzeń w wysokości 15 proc. od stycznia 2019 r. oraz zmianę systemu wynagradzania, według którego pensje nauczycieli byłyby bezpośrednio powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.

 

Źródło: polskieradio24.pl

TK

 

Czytaj również:

 

Michał Wałach: Czerwone karty polskiej edukacji. Ideowa historia ZNP


DATA: 2019-04-08 11:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nauczyciele "walczą o swoje"? O jakie swoje? Co tam jest ich i im należne w tych wielkich podwyżkach których się domagają? Nauczyciele postawili się ponad wartościami i rozsądkiem, gdyż nie zmusza ich do tego żaden niedostatek, niczego nie muszą sobie odmawiać. Nie brak im niczego, poza umiarem, rozsądkiem i empatią wobec swoich wychowanków którzy przez nich tracą, bo oni chcą zyskać. Nauczyciele! Wasza chciwość to drugi spośród siedmiu grzechów głównych. Czas na nauczkę dla was, bo sami jesteście niedouczeni z takich wartości jak Bóg, Honor, Ojczyzna! Wstyd mi za was! I zapamiętajcie, że chciwy dwa razy traci. Na razie straciliście twarz, więc nawróćcie się, bo kiedy, jeśli nie w Wielkim Poście? Króluj nam Chryste!
10 miesięcy temu / ry.janszarmach3
 
Do Aha Pan/Pani raczy żartować. Jestem zwolenniczką prywatyzacji szkolnictwa. Rozumiem, że nie każdy to popiera, więc byłoby dobrze wywalczyć przynajmniej uzależnienie zarobków nauczycieli od jakości kształcenia i oceny pracy nauczyciela przez rodziców i dyrektora, a także wprowadzić większe zróżnicowanie w sposobie nauczania, konieczna jest decantralizacja i odejscie od pruskiego modelu edukacji. Jak słyszę, że przyszły kucharz nie wie, jak zrobić konkretne danie, ale mówi dziwactwa w stylu obróbka brudna ogórka, bo tego od niego wymagają, to mi umysł paruje. O szkolnictwie wyższym też mogłabym sporo napisać. A wypada też wspomnieć o tym, że Polska jest zadłużona, zbiurokratyzowana i powinniśmy myśleć, jak sprawić, żeby kolejne pokolenia nie były biedakami, żeby pracę mieli nie tylko szczęściarze na etacie. Co mają do tego katecheci?
10 miesięcy temu / BP
 
Jesteście stronniczy i nastawieni przeciwko nauczycielom. Nie macie prawa ich obrażać i wyzywać od marksistów tylko dlatego, że walczą o swoje. Gdyby to byli katecheci to pewnie byście ich popierali... No ale oni przecież podwyżki juz dostali!
10 miesięcy temu / Aha
 
Nie ma socjalistycznego rozwiązania tego problemu. Socjalizm jest istotą tego problemu! Odrzucić socjalizm i przywrócić klasyczną, katolicką metodę nauczania. Od dzieciństwa do dziewiątego roku nauczanie domowe od dziesiątego roku nauczanie formalne w szkołach, matura i dalej. Rozwiązać prusacki model edukacji utrwalany w ministwerstwie edukacji a będzie o wiele bardziej konkurencyjnie. Dobrzy nauczyciele dostaną zapłacone za to co się im należy a marni za swoje.
10 miesięcy temu / Krzysiek
 
To postawienie wszystkiego na głowie! Nauczyciele są dla uczniów, a nie odwrotnie. Personel medyczny, który dla pieniędzy - tak, dla pieniędzy, bo czym jest podwyżka? - ryzykuje życie pacjentów powinien być natychmiast zwolniony. Nauczyciele, jeśli nawet mają prawo do strajku, to nie powinni mieć prawa do zbyt długiego strajku, bo ich wydumane prawo bardzo utrudnia życie innym. To społeczeństwo składa się na studia przyszłych nauczycieli i ich wypłatę, więc dlaczego nikt nie zapyta rodziców o zdanie? Nie ma żadnego powodu, aby dać podwyżki wszystkim nauczycielom; można je dać niektórym zgodnie z wolą rodziców i/lub dyrektorów. Warto też zauważyć, że w wielu miejscach znaleźliby się ludzie ze stosownym wykształceniem chcący pracować za to obecne wynagrodzenie! Oznacza to, że nauczyciele wcale źle nie zarabiają. Popieranie tego protestu to popieranie marksistowskiej walki klas w wersji mini. Nasz Pan radził celnikom i żołnierzom poprzestawać na swoim wynagrodzeniu
10 miesięcy temu / BP
 
@Aha, ciężką pracę? Płaci się za efekty pracy. Zamiatanie polega na pozbyciu się za pomocą miotły paprochów z podłogi a nie "sprzontoł, sprzontoł, ruszoł szczotkom". Głupi posyłałem dzieci do szkoły w nadziei, że się czegoś nauczą i... na całą szkołę jedna, JEDNA!, nauczycielka zasługiwała na zapłatę za swoją robotę. Stracony czas, stracone lata, stracone pieniądze. Teraz nadrabiają w nauczaniu domowym zaległości, przynajmniej nauczą się czegokolwiek pożytecznego, poza nakładaniem gumy na banana, sprzątaniem świata, "hałolinem", dniem nauczyciela, "sralentynkami", dniem wagarowicza i masą innych bzdur opartych o parszywą bolszewicką propagandę nachalnie obecną nawet w zadaniach matematycznych. Tfu! O buńczuczności wielu "uczoncych matołów" nie wspomnę. Od czasu reformy przeprowadzonej przez tego kulawego Dziada z laską z roku na rok jest tylko gorzej.
10 miesięcy temu / agricola
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.